Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Žiadna správa nie je iba dobrá

V určitých situáciách je nadávanie rovnako účinné ako modlitba.

Dnes je toľko informácií o všetkom, že už ničomu nerozumieme.

Dávajte si pozor na to, čo hovoríte. Hlavne vtedy, ak sa zdá, že vás nikto nepočúva.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Prečo máme radi informáciu?

Užitočné informácie treba z človeka vytĺkať, neužitočné ho utlčú.

Cena informácie sa mení podľa toho, na ktorej strane kontajnera sa nachádzate.

Kto chce prežiť, musí sa správať ako rímske husi – vedieť, kedy zagágať a kedy držať zobák.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Murphyho postrehy

Kde pijú, pi. Kde jedia, jedz. Kde pracujú, radšej nezavadzaj.

Svadba je cena, ktorú zaplatia muži za sex. Sex je cena, ktorou zaplatia ženy za svadbu.

Najlepšie, čo človek môže urobiť, je čakať, kým to zaňho neurobia iní.

(Murphyho zrnká II)
Politika a politici

Kým zasadá vláda, nikto si nemôže byť celkom istý životom ani majetkom.

Politika je umenie vyvolávať problémy, vidieť ich všade, chybne ich hodnotiť a na ich odstránenie použiť najhoršie riešenia.

Vláda má tendenciu sa rozrastať bez ohľadu na to, či národný dôchodok rastie, alebo klesá.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Márnivosť môže byť nebezpečná

Pri zlej konštelácii vecí človeku skríži plány aj mravec.

Ak si nevieš pomôcť sám, sotva ti pomôžu iní. Len blázni sa uchádzajú o pomoc u tých, ktorí dokážu len škodiť.

V prvom kole vždy vyhráva krása tela. Občas dôjde aj na druhé kolo a tam jednoznačne vyhráva krása ducha. Problém je len v tom, že dnes sa nikomu nechce čakať na druhé kolo.

(Murphyho zákony v bájkach)

Európa je pri emisiách radikálna. Ekonomika sa z toho nemusí pozviechať

20. 4. 2023 Čím skôr politici donútia populáciu vymeniť vozidlá so spaľovacími motormi za elektromobily, tým to bude z hľadiska emisií horšie. Odoberať teraz batérie z Číny znamená ďalší podstatný nárast emisií, hovorí odborník na udržateľnú mobilitu.
Vlaňajšok priniesol do Európy veľa neistoty s energiami a pred zimou obavy z ich nedostatku. To sa nakoniec aj vďaka miernej zime podarilo ustáť. No úplne istá energetická budúcnosť nikoho nečaká. Ako chcú európske krajiny zvládnuť prechod na elektromobilitu so značnou záťažou pre elektrickú sieť v najbližších rokoch? Nemecko napríklad v týchto dňoch ukončilo prevádzku posledných jadrových elektrární v krajine a čoraz častejšie hovorí o dovoze elektriny z iných krajín.
Profesor Jan Macek, ktorý pôsobí v Centre vozidiel udržateľnej mobility na ČVUT, v rozhovore pre TREND tvrdí, že ak by teraz Európska únia spomalila veľmi rýchly prechod na elektromobilitu a zaradila by v tomto smere nižšiu rýchlosť, v konečnom dôsledku by tým prírode a klíme pomohla viac.
Celú profesijnú kariéru sa zaoberáte dopravnými prostriedkami a energetickými a environmentálnymi aspektmi dopravy. Ak by sme sa teraz preniesli do roku 2035, keď je naplánovaný koniec pre spaľovacie motory s výnimkami, ako to podľa vás bude vyzerať? Budú si ľudia o dvanásť rokov na sídliskách vo veľkých mestách ráno pred panelákmi spoločne nabíjať elektromobily?
Pevne dúfam, že sa uplatní zdravý rozum a nejaké korekčné mechanizmy. Samozrejme, reguláciou siete sa dá dosiahnuť všeličo. Ak by to fungovalo ako kedysi, tak by bol odber v noci malý. Dnes sa v noci umýva riad v umývačkách, perie sa a mal by sa nabíjať elektromobil. S obnoviteľnými zdrojmi sa to však pri akumulácii energie komplikuje, nehovoriac o zimnom období.
B
(Zdroj: https://www.trend.sk/ekonomika/)

Zdvojnásobenie zoznamu nebezpečných chemikálií

15. 1. 2010 Na zozname vysoko nebezpečných látok sa ocitlo ďalších štrnásť chemikálií. Tento zoznam sa bude dopĺňať počas celého roku. Vplyv látok, ktoré sa ocitnú na zozname, na zdravie a životné prostredie sa bude musieť skúmať veľmi podrobne.
Európska chemická agentúra (ECHA) pridaním týchto látok na zoznam vysoko nebezpečných látok rozšírila ich doterajší počet na 29. Podľa chemickej legislatívy REACH. ak je látka zaradená na zoznam nebezpečných chemikálií, pre obchodovanie s ňou musí EÚ vydať autorizáciu. V prípade, že sa nejaká chemikália ocitne na zozname, pre firmu, ktorá ju vyrába alebo s ňou obchoduje, to znamená potrebu dodržať niekoľko právne záväzných pravidiel. Z hľadiska spotrebiteľa je najvýznamnejšou povinnosť uviesť na obale podrobné bezpečnostné informácie. V blízkej budúcnosti na zoznam pribudnú pravdepodobne ďalšie chemikálie. Jeho súčasná dĺžka – 29 chemikálií – predstavuje iba zlomok zo zoznamu „REACH SIN List“, ktorý vytvorili mimovládne organizácie a ktorý hovorí až o 270 látkach, ktoré sú vysoko nebezpečné pre človeka alebo životné prostredie. Chemický priemysel môže očakávať sprísnenie regulácie. REACH v súčasnej dobe neošetruje oblasť nanotechnológií. Faktom je, že jedna a tá istá chemická látka môže mať rozdielne vlastnosti a dôsledky pre zdravie a životné prostredie ak sa vyrobí vo forme štandardnej častice a ak vo forme nanočastice. Dezignovaný komisár pre životné prostredie počas vypočutia pred poslancami EP v súvislosti s nanotechnológiami vyhlásil, že „stáva sa zrejmým, že REACH nepostačuje“.
(Zdroj: EURACTIV)

Grécko čelí vyšetrovaniu za podvod

14. 1. 2010 Európska komisia pripravuje právne konanie proti Grécku za to, že do Bruselu dlhodobo posielalo nedôveryhodné štatistiky. Nová vláda síce sľubuje čestné vykazovanie dlhov i deficitu verejných financií, no po sérií nedodržaných záväzkov jej dôveruje málokto.
Nie je to prvýkrát čo sa Grécko zodpovedá Európskej komisii za machinácie so štatistikami. Konaniu za falšovanie údajov o schodku verejných financií Grécko čelilo už v roku 2004. Po troch rokoch však skončilo bez udelenia akýchkoľvek sankcií.
Dokonca sa ukázalo, že Grécko sa do eurozóny v roku 2001 dostalo vďaka podvodu, keďže miestny štatistický úrad sfalšoval údaje o deficite (schodok za rok 2000 nebol 2 % ako uvádzali, ale 4,1 %, čo je viac ako povolený 3-percentný strop).
Nezrovnalosti v štatistikách Komisia zistila aj koncom roka a nemieni ich nechať len tak. Za chyby podľa správy môžu politické tlaky na grécke inštitúcie, ktoré ich koncipujú. „Pokiaľ nebudú odstránené nedostatky odhalené počas vyšetrovania u dát za rok 2009 a nebude nastavený fungujúci rovnovážny systém umožňujúci kontrolu, dôveryhodnosť gréckych dát ostane chabá,“ uvádza Komisia.
Nová vláda prisľúbila reformu celého systému, zaistenie nezávislosti štatistík, zriadenie vyšetrovacej komisie pre minulé pochybenia a dodržiavanie rád odborníkov z Eurostatu.
(Zdroj: EURACTIV)

Banky budú musieť štátnu pomoc vrátiť

14. 1. 2010 Joaquín Almunia ani na novom poste v roli komisára pre hospodársku súťaž nezmierni postoj voči bankám, ktoré dostali štátnu pomoc počas finančnej krízy. Finančné domy budú musieť túto pomoc vrátiť a nemôžu ju použiť na odmeny. V minulom období bol Almunia komisárom pre hospodárske a menové veci a jeden z najbližších spojencov predsedu Komisie José Manuela Barrosa.
Na novom poste v roli komisára pre hospodársku súťaž bude musieť vyriešiť desiatky otvorených prípadov štátnej pomoci, ktorú finančné inštitúcie dostali na prečkanie finančnej krízy. Ak pôjde všetko dobre, dočasná pomocná schéma pre banky sa skončí do konca roku 2010. Almunia súhlasí so svojou predchodkyňou Neelie Kroes, ktorá opakovane povedala, že zachránené banky by niektoré zo svojich aktív mali predať, aby mohli vrátiť verejné peniaze, ktoré dostali keď bolo najhoršie. Každá inštitúcia, ktorá dostáva verejnú podporu musí prezentovať životaschopný biznis model, v ktorom preukáže, že po kríze zostane finančne zdravá. Prvou prioritou pre Almuniu je vyhnúť sa morálnemu hazardu. Tí ktorí si počínajú zle, by pomoc dostať nemali a banky, ktoré sú zdravé, by mali byť odmenené a nemali by byť znevýhodnené neférovou konkurenciou kolabujúcich inštitúcií podporovaných verejnými peniazmi.
(Zdroj: EURACTIV)

Možnosť zmierenia Chorvátska a Srbska

14. 1. 2010 Nový chorvátsky prezident Ivo Josipovič v interview pre taliansky denník hovorí o možnosti zastavenia chorvátskej žaloby voči Srbsku pred Medzinárodným trestným tribunálom. Naznačil možnosť zmierenia oboch krajín. Víťazný sociálny demokrat, ktorý v predvolebnej kampani zdôrazňoval rešpektovanie práva a integráciu do EÚ, ponúkol možnosť zmiernenia napätia medzi týmito dvoma bývalými juhoslovanskými republikami. Vyhlásil, že ak Srbi splnia požiadavky jeho krajiny, nie je dôvod pokračovať v žalobe.
Srbský prezident Tadič na pozitívny signál nového chorvátskeho lídra rýchlo reagoval. Josipovičovi gratuloval k zvoleniu a vyhlásil, že Chorváti a Srbi zdieľajú budúcnosť v EÚ. Obidve krajiny v procese transformácie Západného Balkánu na oblasť dlhodobej stability a udržateľného rozvoja hrajú rozhodujúcu úlohu.
(Zdroj: EURACTIV)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Dušan
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner