Eurokomisia odhaduje Slovensku lepší hospodársky rast ako vlani
13. 3. 2024
Minister financií Ladislav Kamenický vyjadril nádej, že sa zlepší celková ekonomická situácia v EÚ, rovnako ako aj tá politická. Slovensko je vnímané ako krajina Európskej únie, ktorej hospodársky rast je lepší, ako boli odhady z jesene 2023, uviedol minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) po dvojdňových rokovaniach v Bruseli. Zúčastnil sa tam zasadnutia Euroskupiny a rokovaní ministrov financií EÚ (Ecofin).
Kamenický pripomenul, že pracovných tém bolo na Euroskupine (ministri financií eurozóny) a Ecofine viacero, za najvýznamnejšie považuje makroekonomický vývoj v eurozóne a EÚ a budovanie únie kapitálových trhov. Upozornil, že pri porovnaní zimnej hospodárskej prognózy Európskej komisie s tou jesennou možno evidovať pokles hospodárskeho rastu eurozóny na úroveň okolo 0,8 percenta, čiže pokles o 0,4 percenta. „Potešiteľné je to, že eurokomisia Slovensku odhaduje nárast o pol percentuálneho bodu, z 1,7 na 2,3 percenta HDP. Neteším sa ale vývoju v Nemecku, kde odhady naznačujú pokles pol percenta, z 0,8 na 0,3 percenta," uviedol minister s odkazom na jedného z hlavných obchodných a exportných partnerov Slovenska.
Úniou kapitálových trhov sa podľa neho Ecofin zaoberá už dlho. Dodal, že EÚ pozorne vníma, že ak sa v Spojených štátoch podnikatelia sami viac odfinancujú a berú si úvery iba na 30 percent svojich potrieb, v EÚ je to naopak, lebo na 70 percent je podnikanie financované z úverov a len 30 % cez kapitálové trhy. „Som rád, že sme sa pohli ďalej, že je tu nejaký plán - 13 bodov, na ktorých sa ministri financií dohodli," opísal situáciu. Vysvetlil, že plán, ktorý táto dohoda pokrýva, bude realizovať budúca Európska komisia, ktorá sa zostaví po júnových voľbách do Európskeho parlamentu.
Na otázku TASR, či ministri financií nevedú diskusie o vstupe ďalších členských krajín EÚ do eurozóny, napríklad Česko alebo Poľsko, ktoré túto povinnosť majú, Kamenický upozornil, že aj toto bude predmetom diskusií ministrov s budúcou eurokomisiou, podobne ako aj tlaky na zvýšenie konkurencieschopnosti EÚ a znižovanie byrokratickej záťaže.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Británia a India plánujú rokovania o voľnom obchode na jeseň
5. 5. 2021
Británia a India plánujú na jeseň začať oficiálne rokovania o voľnom obchode. Uviedla to v utorok britská ministerka obchodu Liz Trussová. Ako dodala pre BBC, medzi kľúčové body bude patriť zníženie vysokých dovozných ciel.
Británia zároveň v týchto dňoch uzatvorila s Naí Dillí obchodné a investičné dohody, ktoré podľa Londýna vytvoria v Británii viac než 6 500 nových pracovných miest.
Ako uviedla agentúra DPA, britský premiér Boris Johnson a jeho indický náprotivok Naréndra Módí diskutovali v utorok prostredníctvom videohovoru, pričom sa dohodli na viacerých projektoch v oblasti zdravotníctva, technológií a energetiky.
Hodnota kontraktov dosahuje zhruba 1 miliardu libier (1,15 miliardy eur).
Obchod medzi Britániou a Indiou dosahuje ročne približne 23 miliárd libier. Britská vláda dúfa, že v najbližšom desaťročí sa tento objem podarí zvýšiť na dvojnásobok.
V
Evropská komise obvinila Apple z porušování antimonopolních zákonů
3. 5. 2021
Evropská komise (EK) v pátek obvinila americkou technologickou společnost Apple z porušování antimonopolních zákonů. Zaslala firmě seznam námitek a požaduje, aby vysvětlila, jakým způsobem uplatňuje pravidla ve svém on-line obchodě App Store. Komise má podezření, že Apple zneužívá svého dominantního postavení na trhu streamování hudby tím, že zavádí restriktivní pravidla pro vývojáře.
Pokud Apple nebude schopen obvinění vyvrátit, hrozí mu v krajním případě pokuta až do deseti procent z jeho ročních tržeb v celém světě. Záznamy o hospodaření firmy za loňský rok ukazují, že Apple měl tržby přes 274 miliard dolarů, maximální pokuta by tam mohla dosáhnout zhruba 27 miliard dolarů (577 miliard korun).
Výrobce chytrých telefonů iPhone se dostal s komisí do křížku po stížnosti švédského poskytovatele streamovacích služeb Spotify. Ten před dvěma lety poukázal na to, že Apple podle něj nespravedlivě omezuje firmy, které jsou konkurencí pro jeho vlastní streamovací službu Apple Music na přístrojích iPhone.
Komise ve svých námitkách zaslaných americké firmě nyní uvádí, že jde o restriktivní pravidla, která Apple uplatňuje v obchodě App Store a která nutí vývojáře zavádět svůj vlastní systém placení za poskytované služby. Konkurenční poskytovatelé nemohou ani zákazníky informovat, že existují i jiné možnosti nákupu služeb než přes aplikaci Applu.
V
Byrokracia nahráva záujmu o kúpu investičných bytov
30. 4. 2021
To, čo je na západe občas považované za prežitok a príťaž, Slováci stále považujú za nutnosť. Sedíme na druhej priečke v rebríčku krajín v počte obyvateľov, ktorí vlastnia nehnuteľnosť.
Predbehli nás už iba Rumuni. Ponuka nehnuteľností však rapídne klesá. Najmä novostavieb je podľa realitného analytika Alexandra Krajňaka z kancelárie RE/MAX žalostne málo. Von z problému môžu pomôcť administratívne priestory, ktoré v súčasnosti strácajú svoj pôvodný potenciál. Už dnes je takýchto projektov na trhu viacero. Kým kedysi slúžili ako kancelárie, školy či industriálne objekty, aktuálne ponúkajú bývanie. Ani tieto projekty však nedokážu zasýtiť dopyt a ceny idú ďalej nahor. Životaschopnejšie sa preto javí nájomné bývanie, ktorému pomaly prichádzame na chuť.
V
Česká pobočka Poštovej banky končí
26. 4. 2021
Česká pobočka Poštovej banky, ktorá patrí do skupiny J&T, po ôsmich rokoch končí. Pobočkovú sieť banky na Slovensku preberie sesterská 365.bank.
Napísal to dnes portál Seznamzpravy.cz. Väčšinu úverov banky prevezme centrála na Slovensku.
Zmena podľa portálu súvisí s prestavbou biznisu peňažného ústavu. Banka zo skupiny J&T opúšťa korporátny biznis v prospech drobných klientov.
Všetci klienti Poštovej banky dostali informáciu o jej odchode z Česka minulý rok. Definitívne ukončenie činnosti banky v Česku má nastať k 30. júnu.
Poštová banka pôvodne patrila do impéria slovenského biznismena Maria Hoffmanna. V roku 2012 získala väčšinový podiel v banke skupina J&T, ovládaná miliardárskymi rodinami Jakabovič a Tkáč.
O tri roky neskôr banka prešla pod takmer výlučnú kontrolu J&T v rámci veľkého majetkového vysporiadania s Hoffmannom v hodnote 500 miliónov eur.
V minulom roku zarobila česká pobočka Poštovej banky 71 miliónov korún (2,7 milióna eur), vyplýva to zo zverejnenej výročnej správy. O rok skôr bola v strate 33 miliónov korún (1,27 milióna eur).
V