Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Eurokomisia odhaduje Slovensku lepší hospodársky rast ako vlani

13. 3. 2024 Minister financií Ladislav Kamenický vyjadril nádej, že sa zlepší celková ekonomická situácia v EÚ, rovnako ako aj tá politická. Slovensko je vnímané ako krajina Európskej únie, ktorej hospodársky rast je lepší, ako boli odhady z jesene 2023, uviedol minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) po dvojdňových rokovaniach v Bruseli. Zúčastnil sa tam zasadnutia Euroskupiny a rokovaní ministrov financií EÚ (Ecofin).
Kamenický pripomenul, že pracovných tém bolo na Euroskupine (ministri financií eurozóny) a Ecofine viacero, za najvýznamnejšie považuje makroekonomický vývoj v eurozóne a EÚ a budovanie únie kapitálových trhov. Upozornil, že pri porovnaní zimnej hospodárskej prognózy Európskej komisie s tou jesennou možno evidovať pokles hospodárskeho rastu eurozóny na úroveň okolo 0,8 percenta, čiže pokles o 0,4 percenta. „Potešiteľné je to, že eurokomisia Slovensku odhaduje nárast o pol percentuálneho bodu, z 1,7 na 2,3 percenta HDP. Neteším sa ale vývoju v Nemecku, kde odhady naznačujú pokles pol percenta, z 0,8 na 0,3 percenta," uviedol minister s odkazom na jedného z hlavných obchodných a exportných partnerov Slovenska.
Úniou kapitálových trhov sa podľa neho Ecofin zaoberá už dlho. Dodal, že EÚ pozorne vníma, že ak sa v Spojených štátoch podnikatelia sami viac odfinancujú a berú si úvery iba na 30 percent svojich potrieb, v EÚ je to naopak, lebo na 70 percent je podnikanie financované z úverov a len 30 % cez kapitálové trhy. „Som rád, že sme sa pohli ďalej, že je tu nejaký plán - 13 bodov, na ktorých sa ministri financií dohodli," opísal situáciu. Vysvetlil, že plán, ktorý táto dohoda pokrýva, bude realizovať budúca Európska komisia, ktorá sa zostaví po júnových voľbách do Európskeho parlamentu.
Na otázku TASR, či ministri financií nevedú diskusie o vstupe ďalších členských krajín EÚ do eurozóny, napríklad Česko alebo Poľsko, ktoré túto povinnosť majú, Kamenický upozornil, že aj toto bude predmetom diskusií ministrov s budúcou eurokomisiou, podobne ako aj tlaky na zvýšenie konkurencieschopnosti EÚ a znižovanie byrokratickej záťaže.
S
(Zdroj: aktuality.sk)

Počas júna sa v EÚ predalo najmenej áut za 26 rokov

15. 7. 2022 Ekonomická neistota vyvolaná vojnou a prudký nárast cien, ktorý spôsobila, rovnako ako stúpajúce úrokové sadzby môžu brániť oživeniu predaja áut aj v budúcnosti.
Predaj áut v Európskej únii (EÚ) v júni aj za celý prvý polrok klesol, keďže výrobcov naďalej trápil nedostatok komponentov, ktorý obmedzoval ich produkciu. Ukázali to v piatok údaje Európskeho združenia výrobcov automobilov (ACEA). TASR správu prevzala z AFP.
Vzhľadom na nedostatok čipov, ktorý stále brzdí výrobu, sa počet nových zaregistrovaných áut v EÚ v júni znížil, už 11. mesiac v rade, a to o 15,4 percenta na 886 510 kusov. To bol najmenší počet predaných áut pre tento mesiac od roku 1996.
K poklesu prispeli všetky štyri hlavné trhy EÚ, pričom najstrmšie sa znížil odbyt vozidiel v Nemecku (-18,1 percenta), po ktorom nasledovali Taliansko (-15 percent) a Francúzsko (-14,2 percenta). Španielsko zaznamenalo miernejší pokles (-7,8 percenta).
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Európske akcie oslabili, rastúce ceny energií umocňujú obavy z inflácie

8. 7. 2022 Najviac oslabili akcie ropných a plynárenských spoločností. Môže za to najmä štrajk nórskych zamestnancov plošín, ktorí požadujú zvýšenie miezd pre vysokú infláciu v krajine.
Kvôli obavám z recesie sa prepadol tiež kurz eura. Paneurópsky index STOXX Europe 600 má za sebou najhorší deň za viac ako dva týždne. Odpísal 2,1 percenta a obchodovanie uzavrel na 400,68 bodu.
Hlavný index DAX burzy vo Frankfurte nad Mohanom klesol o 2,91 percenta na 12.401,20 bodu.
Najviac oslabili akcie ropných a plynárenských spoločností. Zamestnanci plošín na ťažbu ropy a zemného plynu z mora začali dnes v Nórsku štrajk, ktorý by do soboty mohol znížiť ťažbu ropy v krajine o 15 percent a ťažbu plynu o štvrtinu. Vývoz plynu by sa potom mohol znížiť až o 56 percent.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Riziko energetickej chudoby v Nemecku sa zvýšilo

4. 7. 2022 Ľudia sa považujú za ohrozených energetickou chudobou, ak musia minúť viac ako 10 percent svojho čistého príjmu na kúrenie, teplú vodu, varenie a elektrinu.
Riziko takzvanej energetickej chudoby v Nemecku sa zvýšilo.
Ukázali to výpočty ekonomického inštitútu IW, podľa ktorých v máji 2022 musela až štvrtina ľudí v krajine minúť viac ako 10 percent z čistého príjmu na energie, zatiaľ čo v rovnakom mesiaci minulého roka to bolo 14,5 percent domácností.
Informuje agentúra DPA.
"Riziko energetickej chudoby sa enormne zvýšilo," povedal ekonóm IW Ralph Henger pre nedeľné noviny Welt am Sonntag. "Cválajúce ceny energií dostávajú súkromné domácnosti pod rastúci finančný tlak," dodal. Ľudia sa považujú za ohrozených energetickou chudobou, ak musia minúť viac ako 10 percent svojho čistého príjmu na kúrenie, teplú vodu, varenie a elektrinu.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Inflácia v eurozóne je na novom rekorde, Slovensko je štvrté najhoršie

4. 7. 2022 Na Slovensku minulý mesiac podľa Eurostatu dosiahla inflácia 12,5 percenta. Ide o nárast oproti májovým 11,8 percentám a zároveň je to štvrtá najhoršia hodnota v rámci 19 krajín eurozóny.
Medziročný rast cien v eurozóne v júni opäť prekonal rekordnú hranicu a zrýchlil na 8,6 percenta. To je o päť desatín percentuálneho bodu viac ako v máji. Vo svojom rýchlom odhade to dnes uviedol európsky štatistický úrad Eurostat.
Rovnako ako v predchádzajúcich mesiacoch prispievalo k rastu inflácie predovšetkým pokračujúce zdražovanie energií. Údaje za celú Európsku úniu odhad neobsahuje.
Na Slovensku minulý mesiac podľa Eurostatu dosiahla inflácia 12,5 percenta. Ide o nárast oproti májovým 11,8 percentám a zároveň je to štvrtá najhoršia hodnota v rámci 19 krajín eurozóny.
Je to najvyššia miera inflácie na Slovensku od júna 2000, čiže za rovných 22 rokov, kedy bola na úrovni 15,7 percenta.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Ingrida
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner