Eurokomisia odhaduje Slovensku lepší hospodársky rast ako vlani
13. 3. 2024
Minister financií Ladislav Kamenický vyjadril nádej, že sa zlepší celková ekonomická situácia v EÚ, rovnako ako aj tá politická. Slovensko je vnímané ako krajina Európskej únie, ktorej hospodársky rast je lepší, ako boli odhady z jesene 2023, uviedol minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) po dvojdňových rokovaniach v Bruseli. Zúčastnil sa tam zasadnutia Euroskupiny a rokovaní ministrov financií EÚ (Ecofin).
Kamenický pripomenul, že pracovných tém bolo na Euroskupine (ministri financií eurozóny) a Ecofine viacero, za najvýznamnejšie považuje makroekonomický vývoj v eurozóne a EÚ a budovanie únie kapitálových trhov. Upozornil, že pri porovnaní zimnej hospodárskej prognózy Európskej komisie s tou jesennou možno evidovať pokles hospodárskeho rastu eurozóny na úroveň okolo 0,8 percenta, čiže pokles o 0,4 percenta. „Potešiteľné je to, že eurokomisia Slovensku odhaduje nárast o pol percentuálneho bodu, z 1,7 na 2,3 percenta HDP. Neteším sa ale vývoju v Nemecku, kde odhady naznačujú pokles pol percenta, z 0,8 na 0,3 percenta," uviedol minister s odkazom na jedného z hlavných obchodných a exportných partnerov Slovenska.
Úniou kapitálových trhov sa podľa neho Ecofin zaoberá už dlho. Dodal, že EÚ pozorne vníma, že ak sa v Spojených štátoch podnikatelia sami viac odfinancujú a berú si úvery iba na 30 percent svojich potrieb, v EÚ je to naopak, lebo na 70 percent je podnikanie financované z úverov a len 30 % cez kapitálové trhy. „Som rád, že sme sa pohli ďalej, že je tu nejaký plán - 13 bodov, na ktorých sa ministri financií dohodli," opísal situáciu. Vysvetlil, že plán, ktorý táto dohoda pokrýva, bude realizovať budúca Európska komisia, ktorá sa zostaví po júnových voľbách do Európskeho parlamentu.
Na otázku TASR, či ministri financií nevedú diskusie o vstupe ďalších členských krajín EÚ do eurozóny, napríklad Česko alebo Poľsko, ktoré túto povinnosť majú, Kamenický upozornil, že aj toto bude predmetom diskusií ministrov s budúcou eurokomisiou, podobne ako aj tlaky na zvýšenie konkurencieschopnosti EÚ a znižovanie byrokratickej záťaže.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Nemecko musí zabrániť nedostatku plynu
8. 8. 2022
Ľudia v Nemecku budú musieť kvôli klesajúcim dodávkam ruského plynu znížiť spotrebu energie najmenej o 20 percent, aby krajina zabránila tomu, že bude mať v decembri nedostatok plynu. Povedal to v rozhovore s listom Welt am Sonntag šéf nemeckého sieťového regulátora Klaus Müller. Ruský Gazprom znížil dodávky plynu do Nemecka prostredníctvom plynovodu Nord Stream 1 na 20 percent kapacity. Zvýšil sa tak tlak na najväčšiu európsku ekonomiku, aby šetrila plyn na zimu.
Podľa Müllera možno v tomto prípade zabrániť nedostatku len v prípadoch, ak spotrebitelia znížia spotrebu aspoň o 20 percent. V ostatných scenároch hrozí nedostatok plynu v decembri alebo budú na konci nadchádzajúceho vykurovacieho obdobia nízke zásoby.
Podľa Müllera by Nemecko tiež malo znížiť vývoz plynu do susedných krajín o 20 percent a doviezť desať až 15 gigawatthodín plynu, aby sa vyhlo nedostatku. "Pokiaľ nebudeme veľa šetriť a nezískame žiadny ďalší plyn, budeme mať problém," vyhlásil.
Nemecko minulý mesiac zvýšilo svoj cieľ naplnenie zásobníkov plynu. Do prvého septembra chce mať zásobníky plné zo 75 percent a do prvého októbra z 85 percent. Do prvého novembra potom chce mať zásobníky plné z 95 percent. Krajina tiež predstavila opatrenia na úsporu energie.
V
EÚ smeruje k plným zásobníkom plynu
5. 8. 2022
Európske krajiny sú na ceste k dosiahnutiu cieľa v oblasti naplnenosti zásobníkov plynu pred blížiacou sa zimou, náklady by však mohli byť 10-násobne vyššie než zvyčajne. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
Európska únia plánuje do prvého novembra naplniť zásobníky plynu na 80 percent kapacity. Na základe vo štvrtok zverejnených údajov organizácie Gas Infrastructure Europe boli európske zásobníky naplnené k utorku druhého augusta na 70,54 percenta kapacity, čím prekročili 5-ročný priemer, ktorý predstavuje 70,32 percenta kapacity.
Navyše, zverejnená úroveň naplnenosti nebola ani príliš ďaleko od 10-ročného priemeru na úrovni 71,40 percenta. "Európska únia už začiatkom júla prekonala predbežný cieľ naplnenosti k prvému septembru a je stále na ceste k dosiahnutiu cieľa k prvému novembru," povedal Jacob Mandel zo spoločnosti Aurora Energy Research.
V
Inflácia v eurozóne pokračuje v prelamovaní rekordov
1. 8. 2022
Medziročný rast spotrebiteľských cien v eurozóne v júli zrýchlil na 8,9 percenta z júnovej hodnoty 8,6 percenta. Inflácia tak vystúpila na ďalší rekord.
V rýchlom odhade to dnes uviedol európsky štatistický úrad Eurostat. Za vysokou infláciou stojí najmä prudký rast cien energií. Údaje za celú Európsku úniu odhad neobsahuje.
Inflácia v eurozóne sa nachádza vysoko nad dvojpercentným cieľom Európskej centrálnej banky. Minulý týždeň ECB v reakcii na prudký rast inflácie prvýkrát od roku 2011 zvýšila základné úrokové sadzby, a to výraznejšie, než pôvodne avizovala. Jej základný úrok sa dostal na 0,50 percenta z rekordného minima nula percent, na ktorom sa držal od roku 2016.
V
Európska únia usiluje o dodatočné dodávky plynu z Nigérie
25. 7. 2022
Nigéria vlani do EÚ vyviezla 23 miliárd kubických metrov plynu. Objem nigérijských dodávok do EÚ však v posledných rokoch klesal. Produkciu ropy a plynu v krajine narúšajú krádeže a poškodzovanie potrubia.
Európska únia usiluje o dodatočné dodávky plynu z Nigérie. Uviedol to námestník generálneho riaditeľa energetického odboru Európskej komisie Matthew Baldwin, ktorý tento týždeň rokoval s nigérijskými predstaviteľmi. EÚ sa teraz v súvislosti s vojnou na Ukrajine snaží zbaviť závislosti od ruského plynu.
EÚ dovozom z Nigérie zabezpečuje 14 percent svojich celkových dodávok skvapalneného zemného plynu LNG a tento podiel by sa mohol viac ako zdvojnásobiť, povedal Baldwin agentúre Reuters.
V