Eurokomisia odhaduje Slovensku lepší hospodársky rast ako vlani
13. 3. 2024
Minister financií Ladislav Kamenický vyjadril nádej, že sa zlepší celková ekonomická situácia v EÚ, rovnako ako aj tá politická. Slovensko je vnímané ako krajina Európskej únie, ktorej hospodársky rast je lepší, ako boli odhady z jesene 2023, uviedol minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) po dvojdňových rokovaniach v Bruseli. Zúčastnil sa tam zasadnutia Euroskupiny a rokovaní ministrov financií EÚ (Ecofin).
Kamenický pripomenul, že pracovných tém bolo na Euroskupine (ministri financií eurozóny) a Ecofine viacero, za najvýznamnejšie považuje makroekonomický vývoj v eurozóne a EÚ a budovanie únie kapitálových trhov. Upozornil, že pri porovnaní zimnej hospodárskej prognózy Európskej komisie s tou jesennou možno evidovať pokles hospodárskeho rastu eurozóny na úroveň okolo 0,8 percenta, čiže pokles o 0,4 percenta. „Potešiteľné je to, že eurokomisia Slovensku odhaduje nárast o pol percentuálneho bodu, z 1,7 na 2,3 percenta HDP. Neteším sa ale vývoju v Nemecku, kde odhady naznačujú pokles pol percenta, z 0,8 na 0,3 percenta," uviedol minister s odkazom na jedného z hlavných obchodných a exportných partnerov Slovenska.
Úniou kapitálových trhov sa podľa neho Ecofin zaoberá už dlho. Dodal, že EÚ pozorne vníma, že ak sa v Spojených štátoch podnikatelia sami viac odfinancujú a berú si úvery iba na 30 percent svojich potrieb, v EÚ je to naopak, lebo na 70 percent je podnikanie financované z úverov a len 30 % cez kapitálové trhy. „Som rád, že sme sa pohli ďalej, že je tu nejaký plán - 13 bodov, na ktorých sa ministri financií dohodli," opísal situáciu. Vysvetlil, že plán, ktorý táto dohoda pokrýva, bude realizovať budúca Európska komisia, ktorá sa zostaví po júnových voľbách do Európskeho parlamentu.
Na otázku TASR, či ministri financií nevedú diskusie o vstupe ďalších členských krajín EÚ do eurozóny, napríklad Česko alebo Poľsko, ktoré túto povinnosť majú, Kamenický upozornil, že aj toto bude predmetom diskusií ministrov s budúcou eurokomisiou, podobne ako aj tlaky na zvýšenie konkurencieschopnosti EÚ a znižovanie byrokratickej záťaže.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
V Nemecku sa skončila platnosť daňových úľav na energie
2. 9. 2022
Ceny nafty sú už tiež vyššie ako dve eurá a pohybovali sa od 2,10 eura za liter až po 2,30 eura za liter na niektorých miestach.
Ceny benzínu v Nemecku vo štvrtok opäť vzrástli, keďže sa skončila platnosť dočasných daňových úľav v prípade energií. TASR správu prevzala z DPA.
Vzhľadom na to, že životné náklady domácností stále rastú a inflácia je na rekordných úrovniach, zámerom vlády bolo, aby trojmesačná daňová úľava pre energetické firmy viedla k nižším nákladom na čerpacích staniciach. Odbremenila tak občanov od určitej finančnej záťaže.
Ceny benzínu a nafty na začiatku tohto obdobia klesli, ale časom sa aj napriek tomu zvýšili počas troch mesiacov do konca augusta.
Normálny benzín E10 (s obsahom až 10 percent obnoviteľného etanolu) stál vo štvrtok ráno na mnohých čerpacích staniciach viac ako dva eurá za liter, pričom v stredu sa ešte pohyboval podľa reportérov DPA a údajov združenia vodičov ADAC pod touto hranicou.
V
Euro posilňuje kvôli vyhliadkam na výrazné zvýšenie úrokov v eurozóne
2. 9. 2022
Predpokladá sa, že na septembrovom zasadnutí ECB zvýši základný úrok minimálne o ďalšiu polovicu percentuálneho bodu.
Euro dnes posilňuje voči americkému doláru. Údaje o augustovom vývoji inflácie v eurozóne podporili očakávania, že Európs-tej hodiny stredoeurópskeho letného času si jednotná európska mena pripisovala zhruba pol percenta a pohybovala sa nad 1,0060 USD.
Európsky štatistický úrad Eurostat dnes vo svojom rýchlom odhade uviedol, že medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien v eurozóne v auguste zrýchlilo na 9,1 percenta z júlových 8,9 percenta. Inflácia sa tak dostala na ďalšie rekordné maximum a nachádza sa vysoko nad dvojpercentným cieľom ECB.
Minulý mesiac ECB v reakcii na prudký rast inflácie po prvý raz od roku 2011 zvýšila svoje úrokové sadzby, a to výraznejšie, než pôvodne avizovala. Jej základný úrok stúpol na 0,50 percenta z rekordného minima nula percent, na ktorom sa držal od roku 2016.
Predpokladá sa, že na septembrovom zasadnutí ECB zvýši základný úrok minimálne o ďalšiu polovicu percentuálneho bodu. Rastie však očakávanie, že rozsah septembrového zvýšenia úrokov v eurozóne bude predstavovať 0,75 percentuálneho bodu.
V
Eurozóna potrebuje ďalšie výrazné zvýšenie úrokov
29. 8. 2022
V súčasnosti je veľmi pravdepodobné, že eurozóna skĺzne do recesie. To samo o sebe však nezníži infláciu a Európska centrálna banka by sa budúci mesiac mala rozhodnúť pre veľké zvýšenie úrokových sadzieb.
Povedal to na sympóziu centrálnych bankárov v USA predstaviteľ ECB a šéf lotyšskej centrálnej banky Mártiňš Kazáks.
ECB zvýšila v júli sadzby o 0,5 percentuálneho bodu na nulu. Podobný krok sa odhaduje aj na ďalšom zasadnutí 8. septembra. Niektorí centrálni bankári však začali hovoriť o ešte väčšom zvýšení, pretože výhľad inflácie sa ďalej zhoršuje.
Skoré zvýšenie úrokových sadzieb je rozumnou politickou voľbou, povedal Kazáks agentúre Reuters. Podľa neho by menový výbor mal rokovať o zvýšení o 0,5 alebo 0,75 percentuálneho bodu. "Zo súčasného pohľadu by to malo byť aspoň 0,5 percentuálneho bodu," dodal.
Problémom je, že inflácia v eurozóne teraz činí 8,9 percenta. Je tak viac ako štvornásobná v porovnaní s cieľom ECB. A je pravdepodobné, že sa ešte zvýši, než začne pomaly ustupovať.
Nepríjemne vysoká je aj jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa nestabilné ceny energií a potravín. To naznačuje, že časť inflácie je teraz spôsobená sekundárnymi efektmi. Pri nulových úrokových sadzbách ECB stále podporuje ekonomiku a podľa Kazáksa by banka mala dosiahnuť neutrálnu úroveň sadzieb, ktoré ekonomiku nebrzdia ani nestimulujú, v prvom štvrťroku budúceho roka.
"Ak uvidíme, že treba ísť za neutrálnu úroveň, nepochybujem o tom, že to urobíme. Ak neuvidíme výrazný pokles jadrovej inflácie, možno budeme musieť ísť za neutrálnu úroveň. Ale nepredbiehajme," dodal.
V
Česko je najrýchlejšie zadlžujúcou sa krajinou v EÚ
29. 8. 2022
Česká republika bola vlani najrýchlejšie sa zadlžujúcou krajinou Európskej únie a deficit rozpočtu prekonal dovtedy najhorší výsledok z roku 2020, konštatuje český Najvyšší kontrolný úrad v dnes zverejnenom stanovisku k návrhu štátneho záverečného účtu krajiny za rok 2021.
Úrad tiež pripomenul, že Česko sa vlani zaradilo medzi krajiny s najnižšou mierou ekonomického rastu v EÚ. Pozitívne kontrolóri naopak hodnotia nízku mieru nezamestnanosti.
Podiel českého verejného dlhu vo vzťahu k hrubému domácemu produktu sa vlani medziročne zvýšil o 4,2 percentuálneho bodu, čo bolo najviac zo všetkých krajín EÚ. "Kým dvadsať krajín únie dokázalo v roku 2021 medziročne svoje zadlženie k HDP znížiť, to naše vzrástlo o viac ako štyri percentuálne body," uviedol prezident NKÚ Miloslav Kala.
V