Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...
Záchranná zdravotná služba – nový systém
Cieľom zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov je zavedenie zmien...
Neskorší výjazd ambulancie záchrannej zdravotnej služby...
Po účinnosti novely zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe bude mať operačné stredisko možnosť určiť neskorší výjazd ambulancie záchrannej...

Murphy radí

Človek a úspech

Nakoniec bude úspešný ten, kto predposledný urobí chybu.

S úspechom je to ako s voňavkou - akonáhle sa dostane na vzduch, vyprchá.

Čím viac robíte, tým menej máte.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
O márnom hľadaní - III. večer

Hnuteľné veci sa časom rozmnožia tak, že bez zvyšku zaplnia všetky skladovacie priestory.

Ak obetuješ dostatočne veľa času na získanie potrebnej veci, potreba sa pominie vzápätí potom, ako vec získaš.

Očakávaná užitočnosť vecí je nepriamoúmerná jej skutočnej užitočnosti.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Murphyho inzeráty

Mladý, dynamický notorik hľadá sponzora. Zn.: Vo dvojici sa to ťahá lepšie.

Hľadáme analfabeta na prácu s prísne tajnými dokumentmi. Zn.: Úrad vlády.

Výhodne vymením falošnú päťstokorunáčku za dve pravé dvestokorunáčky. Zn.: Berte, kým je v akcii!

(Murphyho zrnká II)
Žiadna hlava nie je dokonalá

Kreativita je schopnosť zmeniť postoj k veci skôr, ako to stihnú urobiť ostatní.

Ani najlepší obchodný priateľ nie je ozajstným priateľom.

Skúsenosť je to, čo získate, keď sa vám nepodarí dostať to, čo ste chceli.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Všetko má svoj koniec

Ak človeku všetko hrá do karát, ide po zlej ceste.

Tajomstvom pružného postoja je nerozhodnosť.

Život je najrozšírenejšia a najchytľavejšia pohlavná choroba, ktorá sa v sto percentách prípadov končí smrťou.

(Murphyho Zbierka zákonov)

Euro sa dostalo pod tlak

9. 9. 2022 Spoločná európska mena sa vo štvrtok dostala pod tlak aj napriek bezprecedentnému zvýšeniu úrokových sadzieb Európskou centrálnou bankou (ECB). Neskoro popoludní sa predávala po 0,9964 USD, pričom ešte pred oznámením rozhodnutia ECB sa jej kurz pohyboval nad paritou s dolárom. ECB stanovila vo štvrtok popoludní referenčný kurz eura na 1,0009 (v stredu 0,9885) dolára za euro. To znamená, že dolár stál 0,9991 (1,0116) eura.
ECB vo štvrtok rozhodla o najprudšom zvýšení úrokov vo svojej histórii, keď zdvihla všetky tri svoje hlavné sadzby o 75 bázických bodov. Týmto spôsobom zareagovala na extrémne vysokú infláciu. Mena tradične profituje zo zvýšenia sadzieb. Trhy však toto rozhodnutie očakávali, čo znamená, že už bolo započítané v kurze eura.
Šéfka ECB Christine Lagardová na tlačovej konferencii po skončení zasadnutia Rady guvernérov signalizovala, že ECB bude pokračovať v sprísňovaní menovej politiky. Nevylúčila ďalší razantný nárast sadzieb, ale upozornila, že zvýšenia o 75 bázických bodov nie sú normou. Zopakovala, že Rada guvernérov bude rozhodovať na základe prichádzajúcich údajov z ekonomiky.
"Pokiaľ sa recesia, ktorej sa mnohí obávajú, neukáže v tvrdých ekonomických údajoch, ECB sa môže sústrediť na príliš vysokú infláciu a pokračovať v rýchlom zvyšovaní sadzieb," uviedol hlavný ekonóm Commerzbank Jörg Krämer.
Podľa neho by ECB mohla pokračovať v dvíhaní sadzieb do začiatku budúceho roka. Potom zrejme bude musieť prerušiť cyklus sprísňovania menovej politiky, keďže sa už v údajoch mala ukázať očakávaná recesia.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Celoeurópsky licenčný systém v oblasti internetovej hudby a filmu

8. 1. 2010 Španielske predsedníctvo si ako jeden z cieľov stanovilo riešenie problému digitálneho autorského práva a internetového pirátstva. Návrh na vytvorenie celoeurópskeho alebo „multi-teritoriálneho“ licenčného systému v oblasti hudby a filmu na internete tak opäť ožíva.
V Európe hudobné autorské práva spravuje viacero spoločností, ktoré vyberajú patentové poplatky za to, keď sa piesne hrajú naživo alebo keď ich hrajú v médiách, vrátane internetu. Doteraz sa týmto spoločnostiam darilo chrániť autorské práva na národnej úrovni, ale s rastom významu internetu rastie aj potreba vytvoriť cezhraničný biznis model v tejto oblasti. Eurokomisárka pre hospodársku súťaž Neelie Kroes v júli 2009 začala dláždiť cestu na vytvorenie celoeurópskej inkasnej spoločnosti keď sa jej podarilo presvedčiť 24 európskych spoločností na to, aby vo svojich kontraktoch upustili od klauzuly, ktorá autorovi hudby znemožňuje prechod do inej spoločnosti. K prerokovaniu oblasti manažmentu digitálnych práv dôjde pravdepodobne na májovom stretnutí ministrov telekomunikácií členských štátov EÚ v Madride. O zavedení celoeurópskeho systému licencovania Európska komisia diskutuje už od roku 2004, kedy sa Viviane Reding stala eurokomisárkou pre informačnú spoločnosť a médiá. Exekutíva EÚ svoje plány po prvý raz nahlas vyjadrila v tzv. reflekčnom dokumente v októbri 2009.
(Zdroj: EURACTIV)

Rumunsko zavádza daň z nezdravej stravy

7. 1. 2010 Rumunsko v marci tohto roku plánuje zaviesť daň z nezdravej strany. V prípade, že sa tak naozaj stane, pôjde o svetový precedens. Daň sa má uplatniť voči právnickým osobám, ktoré vyrobia, dovezú alebo spracujú nezdravé potraviny s vysokým obsahom soli, tukov, cukru či prídavných látok. Ide najmä o produkty tzv. fast foodov, cukrárenskeho odvetvia, výrobky ako čipsy či slané tyčinky a bublinkové nápoje okrem vody a čerstvého džúsu.
Rumunský minister zdravotníctva sa vyjadril, že daň z nezdravej stravy má podporiť program tamojšieho zdravotníctva. Povedal tiež, že už požiadal úrady, aby o zavedení novej dane pripravili detaily. Prisľúbil, že bude o tejto otázke rokovať s producentmi a distribútormi. V prípade svojho zavedenia v marci 2010 bude daň predstavovať dodatočný príjem, ktorý môže ministerstvo zdravotníctva použiť na plnenie ďalších svojich programov. Rumunské ministerstvo odôvodnilo svoj krok tým, že v Európe trpí obezitou čoraz viac ľudí, čím sa zvyšuje riziko cukrovky, vysokého krvného tlaku a predčasnej smrti. Nezdravá strava výrazne prispieva k počtu úmrtí a k výdavkom v oblasti zdravotnej starostlivosti. Znižuje produktivitu práce, poškodzuje kvalitu života a znižuje očakávanú dĺžku života. O zavedení dane z nezdravého jedla sa diskutuje už niekoľko rokov aj v Spojených štátoch, avšak doposiaľ sa nezaviedla.
(Zdroj: EURACTIV)

Česká mena bude posilňovať

5. 1. 2010 Mena našich západných susedov sa tento rok bude posilňovať. Môže za to vďačiť hospodárskemu oživeniu krajiny aj globálnej ekonomiky. Investori sa pravdepodobne vrátia k rizikovým aktívam. Zhodli sa na tom devízoví obchodníci a analytici. Česká mena by sa oproti súčasnej hodnote mohla spevniť k euru aj o 1,5 koruny.
Kurz koruny k euru sa v súčasnosti pohybuje okolo 26,3 CZK/EUR. Ku koncu roka by sa mohla mena dostať pod hladinu 25 CZK/EUR. Nahor by malo korunu posunúť najmä priaznivejšie globálne ekonomické prostredie, pri ktorom rôzne stimulačné balíčky budú držať relatívne silný globálny dopyt. Pre ČTK to prehlásil jeden z devízových obchodníkov J&T Banky. Jeden z analytikov Slovenskej sporiteľne hovorí o kurze 24 CZK/EUR a analytik spoločnosti XTB očakáva kurz 23,5 až 24,5 CZK/EUR. Analytici varujú aj pred nebezpečenstvami, ktoré číhajú na českú korunu. Sú to predovšetkým voľby. Ak by z volieb nevzišla vláda, ktorá bude riešiť fiškálny deficit, korunu by to mohlo oslabiť. Rizikom by mohol byť rast nedôvery investorov voči Českej republike v dôsledku rastu zadlženosti.
(Zdroj: HNONLINE)

Spoločná bojová skupina

4. 1. 2010 Spoločná bojová skupina štátov Litva, Lotyšsko, Nemecko, Slovensko a Poľsko sa 1. Januára 2010 zaradila do bojovej pohotovosti, teda tzv. stand-by fázy. Bojové skupiny EÚ (Battle Groups) nie sú stálymi jednotkami, ale podobne ako jednotky NRF (NATO Response Forces) sa zakladajú na rotačnom princípe.
Členské štáty svoje jednotky do bojových skupín vyčleňujú postupne. Doba jednej rotácie je šesť mesiacov, pričom v rámci nej má EÚ k dispozícii celkovo dve bojové skupiny. Bojovú skupinu tvorí malé zoskupenie, spravidla okolo dvetisíc vojakov, ktorého hlavnou zložkou sú pozemné sily. Jednotky v skupine musia byť vybavené a vycvičené tak, aby ich bolo možné prakticky nasadiť do piatich až desiatich dní vo všetkých klimatických pásmach. Koncept Bojových skupín Európskej únie vznikol v roku 2005 ako reakcia na potrebu moderných vojenských spôsobilostí a novej vojenskej taktiky nevyhnutných v súčasných typoch vojenských operácií.
(Zdroj: EURACTIV)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Hermína
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner