Elektrina a plyn výrazne zlacneli. Pre Európu to však nie je dobrá správa
28. 2. 2024
Jedným z faktorov, ktoré sa podpísali pod znižovanie cien energií, je mierny priebeh zimy. Podzemné zásobníky po minuloročnej zime zostali naplnené na viac ako 55 percent.
Ceny energií (komodity) na burzách zažívajú neustály pokles. Od svojich maxím v roku 2022 sa prepadli o viac ako 80 percent. Vpád ruských vojsk na Ukrajinu a následné sankcie Západu vyvolali na trhoch paniku, počas ktorej sa elektrina a zemný plyn dostali v Európe na rekordné hodnoty.
Od konca roku 2022 sa však situácia stabilizovala a tieto energetické komodity postupne zlacňujú.
„Faktorov, ktoré to ovplyvňujú, je viacero. V prvom rade podľa môjho názoru je tu priestor na pokles, keďže príčiny vysokých cien energetických komodít z leta 2021 neboli prirodzené. Išlo o premyslenú a koordinovanú snahu zo strany Ruska v predvojnovom období vytvoriť zdanie nedostatku plynu na európskom trhu, aby mohlo z vysokých cien profitovať a financovať prípravu vojnového konfliktu,“ hovorí pre Aktuality.sk Miroslav Rimár, vedúci Katedry procesnej techniky Technickej univerzity v Košiciach.
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Grécko opäť ochromil generálny štrajk
9. 7. 2010
Atény - Grécko vo štvrtok ochromil generálny štrajk vyhlásený na protest proti vládnym reformám. Prejavilo sa to hlavne v doprave a vo verejných službách.
Cieľom tohto štrajku je protest proti dôchodkovým a pracovnoprávnym reformám vlády premiéra J.Papandrea, ktorá sa snaží ozdraviť grécku ekonomiku. Reformu dôchodkového systému schválil parlament v prvom čítaní v noci zo stredy na štvrtok.
Generálny štrajk značne narušil leteckú, železničnú a námornú dopravu.
Žaloba proti Slovensku
25. 6. 2010
Európska komisia zažalovala Slovensko, lebo chce zabezpečiť spravodlivý prístup k verejným zákazkám
Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií sa malo v roku 2007 dopustiť porušenia komunitárneho práva, keď zrušilo zmluvu s jedným dodávateľom právnych služieb a o niekoľko týždňov podpísalo novú zmluvu s novým dodávateľom. Komisia je toho názoru, že Slovensko porušilo pravidlá EÚ týkajúce sa verejného obstarávania, keď nedalo možnosť, aby sa o zmluvu o poskytnutí právnych služieb týkajúcu sa projektov výstavby diaľnice súťažilo v celej EÚ.
Grécko bude uviaznutým turistom uhrádzať náklady
23. 6. 2010
Grécko, ktoré sa stále zmieta v kríze prisľúbilo návštevníkom, ktorí uviaznu v ich krajine v dôsledku štrajkov či prírodných pohrôm, uhradenie dodatočných nákladov.
Tento prísľub sa týka turistov, ktorí si v Grécku musia predĺžiť pobyt v dôsledku štrajkov či dokonca prírodných pohrôm. Uviedol Minister kultúry a cestovného ruchu Pavlos Gerulanos .
Gréci sa zaručujú, že v prípade potreby zaplatia každú extra izbu a stravu pre každého návštevníka v ich krajine.
Ide o opatrenie v rámci snahy podporiť dôležité odvetvie cestovného ruchu.
Švédi o euro už nestoja
16. 6. 2010
Švédsko prestáva kvôli prehlbujúcej sa zadlženosti krajín eurozóny dôverovať v spoločnú menu, ktorú doteraz neprijalo.
V májovom prieskume verejnej mienky sa proti zavedeniu eura vyslovilo 60 percent Švédov, čo je najviac od roku 1997, kedy sa pravidelné prieskumy začali konať.
V roku 2003 Švédsko, ktoré je od roku 1995 členom Európskej únie, odmietlo v referende prijať euro. Všetky hlavné švédske politické strany sa vyjadrili, že počas najbližších štyroch rokov svojej vlády nevyhlásia nové referendum.