Elektrina a plyn výrazne zlacneli. Pre Európu to však nie je dobrá správa
28. 2. 2024
Jedným z faktorov, ktoré sa podpísali pod znižovanie cien energií, je mierny priebeh zimy. Podzemné zásobníky po minuloročnej zime zostali naplnené na viac ako 55 percent.
Ceny energií (komodity) na burzách zažívajú neustály pokles. Od svojich maxím v roku 2022 sa prepadli o viac ako 80 percent. Vpád ruských vojsk na Ukrajinu a následné sankcie Západu vyvolali na trhoch paniku, počas ktorej sa elektrina a zemný plyn dostali v Európe na rekordné hodnoty.
Od konca roku 2022 sa však situácia stabilizovala a tieto energetické komodity postupne zlacňujú.
„Faktorov, ktoré to ovplyvňujú, je viacero. V prvom rade podľa môjho názoru je tu priestor na pokles, keďže príčiny vysokých cien energetických komodít z leta 2021 neboli prirodzené. Išlo o premyslenú a koordinovanú snahu zo strany Ruska v predvojnovom období vytvoriť zdanie nedostatku plynu na európskom trhu, aby mohlo z vysokých cien profitovať a financovať prípravu vojnového konfliktu,“ hovorí pre Aktuality.sk Miroslav Rimár, vedúci Katedry procesnej techniky Technickej univerzity v Košiciach.
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Slovensko je piate najhoršie v Únii v nezamestnanosti mladých
21. 1. 2013
Slovensko má v rámci štátov Európskej únie piatu najvyššiu nezamestnanosť mladých ľudí.
Bez práce je každý tretí mladý Slovák vo veku do 25 rokov.
Kým pred piatimi rokmi, v novembri 2007, bol nezamestnaným každý piaty mladý človek, tak dnes sa jedná o každého tretieho.
Problém je v pretrvávajúcom slabom prepojení medzi vzdelávacím systémom a trhom práce.
Vianočné dôchodky za hranice nepošleme
16. 1. 2013
Ministerstvo práce nebude vyplácať Slovákom za hranicami vianočné dôchodky.
Európska komisia vlani vyzvala našu vládu, aby vysvetlila, prečo sa zo Slovenska neposielajú niektoré dávky ľuďom, ktorí síce žijú v inej členskej krajine Únie, ale sú sociálne poistení na Slovensku.
Ministerstvo práce trvá na svojom a tvrdí, že ľudia za hranicami na dávky nemajú nárok. Vianočný príspevok sa považuje za dávku sociálnej pomoci.
Keďže nejde o dávku sociálneho zabezpečenia, nemusia ju vyplácať za hranice.
Výroba áut v Európe sa vrátila do krízy
16. 1. 2013
Predaj áut v Európe klesol minulý rok na najnižšiu úroveň za posledných 18 rokov.
Dôvodom je dlhová kríza v eurozóne, ktorá obmedzila výdavky obyvateľstva.
Podľa združenia klesol počet nových registrácií áut v Európskej únii minulý rok o 8,2 % na 12,05 milióna. Za december sa predaj znížil medziročne o 16,3 % na 799.407 áut, čo predstavovalo najvýraznejší decembrový pokles od roku 2008. V eurozóne klesol predaj o 11,3 % na necelých 9 miliónov vozidiel.
Slovensko si drží nízke ceny, ale aj malé platy
15. 1. 2013
Slovensko je v Európskej únii v pozícii krajiny s nízkymi cenami, ale aj podpriemernými mzdami.
Vlani sa podľa údajov Štatistického úradu ceny v slovenských obchodoch zdvihli oproti roku 2011 o 3,6 percenta, čo bolo mierne nad priemerom celej únie. Platy rástli podobne ako v celej únii vyše dvojpercentným tempom.
Slovensko je zhruba siedmou najlacnejšou krajinou spomedzi 27 štátov EÚ. Naopak, platy máme podľa údajov Eurostatu šieste najnižšie v únii. Kým Slovák zarába priemerne mesačne 780 eur, Poliak viac ako 800 eur, Čech vyše 900 eur, ale Dán takmer 4 300 eur.