Ekonomický rast eurozóny bude pomalší
12. 9. 2023
Dôvodom je negatívny vplyv inflácie na spotrebiteľský dopyt. Európska komisia znížila prognózy rastu ekonomiky eurozóny v tomto aj budúcom roku. Dôvodom je negatívny vplyv inflácie na spotrebiteľský dopyt a fakt, že najväčšia ekonomika regiónu, Nemecko, sa tento rok dostane do recesie.
Komisia počíta, že hrubý domáci produkt eurozóny tento rok stúpne o 0,8 percenta a v roku 2024 o 1,3 percenta. Ešte v máji očakávala expanziu o 1,1 percenta, respektíve o 1,6 percenta. Ekonomika Európskej únie aj eurozóny porastie pomalšie, než sa predpokladalo, informujú agentúry DPA a Reuters. Európska komisia znížila prognózy rastu ekonomiky eurozóny v tomto aj budúcom roku. Tiež počíta, že hrubý domáci produkt eurozóny tento rok stúpne o 0,8 percenta a v roku 2024 o 1,3 percenta. Ešte v máji očakávala expanziu o 1,1 percenta, respektíve o 1,6 percenta.
"Slabý domáci dopyt, najmä spotreba, ukazuje, že vysoké a stále rastúce spotrebiteľské ceny väčšiny tovarov a služieb si vyberajú väčšiu daň, než sa očakávalo v jarnej prognóze," uviedla Komisia vo svojich priebežných prognózach vývoja HDP a inflácie pre 5 najväčších ekonomík eurozóny." A to aj napriek klesajúcim cenám energií a mimoriadne silnému trhu práce, ktorý zaznamenal rekordne nízke miery nezamestnanosti, pokračujúcu expanziu zamestnanosti a rastúce mzdy," uviedla komisia.
Komisia predpovedá, že inflácia v eurozóne tento rok dosiahne 5,6 percenta a 2,9 percenta v roku 2024. To znamená, že tempo rastu cien v regióne zostane nad dvojpercentným inflačným cieľom Európskej centrálnej banky.
Vo svojich májových prognózach počítala v tomto roku s infláciou na úrovni 5,8 a v roku 2024 na úrovni 2,8 percenta. ECB od polovice roka 2022 rýchlo sprísňovala menovú politiku, aby zastavila rekordný rast cien, čím zdražila úvery pre ekonomiku. To je tiež dôležitým dôvodom zhoršenia prognóz rastu ekonomiky.
Polepšilo si Francúzsko či Španielsko. "Prudké spomalenie poskytovania bankových úverov ekonomike ukazuje, že sprísňovanie menovej politiky ovplyvňuje ekonomiku," uviedla EK.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Uvoľnenie intervenčných zásob obilnín pre trh EÚ
10. 11. 2010
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR sa chystá uvoľniť intervenčné zásoby obilnín, ktoré budú určené pre trh EÚ.
Hlavným cieľom tohto plánu je snaha oživiť slovenský agropotravinársky sektor a racionalizácia cien potravín. Tajomník tlačového odboru MPRV J.Kadášin formoval o tom, že v prvej etape bude na trhu EÚ odpredaných 80 112 ton jačmeňa.
Biopalivá spôsobia v EÚ väčšie škody
9. 11. 2010
Cieľ EÚ, aby 10 % palív v doprave tvorili v roku 2020 biopalivá, bude mať na životné prostredie vplyv ako ďalších 26 miliónov áut na cestách.
Uvádza to štúdia, ktorú v pondelok zverejnil Európsky inštitút pre politiku životného prostredia (IEEP). Zhruba 90 % z tohto podielu by sa malo vyprodukovať z poľnohospodárskych plodín. Kvôli cieľom EÚ tak bude treba premeniť zhruba 69.000 km2 na poľnohospodársku pôdu, čo je plocha zodpovedajúca zhruba dvojnásobnej rozlohe Belgicka.
Slovensko čerpá staré eurofondy na 99,7 %
9. 11. 2010
Čerpanie eurofondov SR ku koncu októbra 2010 na financovanie projektov realizovaných v starom programovom období 2004 až 2006 sa využilo na 99,7 %.
Ide o úroveň dosiahnutú pri možnosti čerpať prostriedky štrukturálnych fondov (ŠF) a Kohézneho fondu (KF) EÚ do výšky 100 % záväzku SR, ktorý predstavuje sumu 1,17 miliardy eur .Z toho vyplýva, že z tejto sumy, ktorú Brusel na celé programové obdobie schválil Slovensku, sa už využili zdroje vo výške takmer 1,166 miliardy eur.
USA: Fed chce oživiť rast ekonomiky
8. 11. 2010
Americká centrálna banka (Fed) svojím rozhodnutím nakúpiť vládne dlhopisy za celkovo 600 miliárd dolárov usiluje iba o podporu ekonomiky, nie o odštartovanie rastu inflácie.
Uviedol to šéf Fedu Ben Bernanke, ktorý v posledných dňoch obhajuje stredajšie kontroverzné rozhodnutie menového výboru Fedu oživiť oslabenú ekonomiku napumpováním nových peňazí. Krok Fedu vyvolal obavy v ďalších krajinách. Kritika prichádza hlavne z Nemecka, kde Minister financií Wolfgang Schäuble povedal, že podpora ekonomiky tlačením peňazí podkopáva dôveryhodnosť Spojených štátov a vytvára neistotu.