Ekonomický rast eurozóny bude pomalší
12. 9. 2023
Dôvodom je negatívny vplyv inflácie na spotrebiteľský dopyt. Európska komisia znížila prognózy rastu ekonomiky eurozóny v tomto aj budúcom roku. Dôvodom je negatívny vplyv inflácie na spotrebiteľský dopyt a fakt, že najväčšia ekonomika regiónu, Nemecko, sa tento rok dostane do recesie.
Komisia počíta, že hrubý domáci produkt eurozóny tento rok stúpne o 0,8 percenta a v roku 2024 o 1,3 percenta. Ešte v máji očakávala expanziu o 1,1 percenta, respektíve o 1,6 percenta. Ekonomika Európskej únie aj eurozóny porastie pomalšie, než sa predpokladalo, informujú agentúry DPA a Reuters. Európska komisia znížila prognózy rastu ekonomiky eurozóny v tomto aj budúcom roku. Tiež počíta, že hrubý domáci produkt eurozóny tento rok stúpne o 0,8 percenta a v roku 2024 o 1,3 percenta. Ešte v máji očakávala expanziu o 1,1 percenta, respektíve o 1,6 percenta.
"Slabý domáci dopyt, najmä spotreba, ukazuje, že vysoké a stále rastúce spotrebiteľské ceny väčšiny tovarov a služieb si vyberajú väčšiu daň, než sa očakávalo v jarnej prognóze," uviedla Komisia vo svojich priebežných prognózach vývoja HDP a inflácie pre 5 najväčších ekonomík eurozóny." A to aj napriek klesajúcim cenám energií a mimoriadne silnému trhu práce, ktorý zaznamenal rekordne nízke miery nezamestnanosti, pokračujúcu expanziu zamestnanosti a rastúce mzdy," uviedla komisia.
Komisia predpovedá, že inflácia v eurozóne tento rok dosiahne 5,6 percenta a 2,9 percenta v roku 2024. To znamená, že tempo rastu cien v regióne zostane nad dvojpercentným inflačným cieľom Európskej centrálnej banky.
Vo svojich májových prognózach počítala v tomto roku s infláciou na úrovni 5,8 a v roku 2024 na úrovni 2,8 percenta. ECB od polovice roka 2022 rýchlo sprísňovala menovú politiku, aby zastavila rekordný rast cien, čím zdražila úvery pre ekonomiku. To je tiež dôležitým dôvodom zhoršenia prognóz rastu ekonomiky.
Polepšilo si Francúzsko či Španielsko. "Prudké spomalenie poskytovania bankových úverov ekonomike ukazuje, že sprísňovanie menovej politiky ovplyvňuje ekonomiku," uviedla EK.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Dohoda o voľnom obchode EÚ s Južnou Kóreou
18. 2. 2011
Európsky parlament vo štvrtok definitívne schválil dohodu o voľnom obchode medzi Európskou úniou a Južnou Kóreou.
Dohoda tak vstúpi do platnosti od júla tohto roka. Vďaka zmluve by sa mal zdvojnásobiť objem obchodnej výmeny medzi EÚ a Kóreou na približne 100 mld. eur ročne.
EK chce od Poľska, aby znížilo deficit na 3 % HDP
18. 2. 2011
Európska komisia opäť vyzvala Poľsko, aby do konca r.2012 stlačilo vysoký rozpočtový deficit na 3 % hrubého domáceho produktu (HDP).
Poľsko na to oznámilo, že na vykrytie deficitu neplánuje ďalšie zvyšovanie daní.
EP sprísnil emisie pre malé nákladiaky
16. 2. 2011
Malé nákladné automobily do 3,5 tony budú musieť od roku 2014 vypúšťať menej emisií oxidu uhličitého.
Schválil to Európsky parlament. Výrobca, ktorých automobily by nespĺňali stanovený objem emisií, čakajú pokuty. Od roku 2014 nebude smieť 70 % novo vyrobených malých nákladných vozňov v EÚ, pre ktoré sa často používa označenie van, vypustiť viac ako 175 gramov CO2 na kilometer. V roku 2017 tento limit bude platiť pre priemer všetkých novo vyrobených automobilov. Pre rok 2020 pritom zákonodarcovia stanovili emisné limit na 147 gramov CO2 na kilometer.
Podľa A. Semeta je harmonizácia daní v eurozóne rozumná
16. 2. 2011
Daňový komisár EÚ A.Semeta pokladá harmonizáciu podnikových daní v eurozóne za rozumnú.
"Ak sa 27 členov EÚ nemôže zjednotiť, potom by sa mala vydať na cestu vpred menšia skupina štátov," uviedol komisár. Tým sa postavil za návrh nemeckej spolkovej kancelárky A.Merkelovej a francúzskeho prezidenta N.Sarkozyho. Politici žiadajú, aby sa zjednotili kritériá pre zdanenie podnikateľských subjektov v EÚ.