Ekonomický rast eurozóny bude pomalší
12. 9. 2023
Dôvodom je negatívny vplyv inflácie na spotrebiteľský dopyt. Európska komisia znížila prognózy rastu ekonomiky eurozóny v tomto aj budúcom roku. Dôvodom je negatívny vplyv inflácie na spotrebiteľský dopyt a fakt, že najväčšia ekonomika regiónu, Nemecko, sa tento rok dostane do recesie.
Komisia počíta, že hrubý domáci produkt eurozóny tento rok stúpne o 0,8 percenta a v roku 2024 o 1,3 percenta. Ešte v máji očakávala expanziu o 1,1 percenta, respektíve o 1,6 percenta. Ekonomika Európskej únie aj eurozóny porastie pomalšie, než sa predpokladalo, informujú agentúry DPA a Reuters. Európska komisia znížila prognózy rastu ekonomiky eurozóny v tomto aj budúcom roku. Tiež počíta, že hrubý domáci produkt eurozóny tento rok stúpne o 0,8 percenta a v roku 2024 o 1,3 percenta. Ešte v máji očakávala expanziu o 1,1 percenta, respektíve o 1,6 percenta.
"Slabý domáci dopyt, najmä spotreba, ukazuje, že vysoké a stále rastúce spotrebiteľské ceny väčšiny tovarov a služieb si vyberajú väčšiu daň, než sa očakávalo v jarnej prognóze," uviedla Komisia vo svojich priebežných prognózach vývoja HDP a inflácie pre 5 najväčších ekonomík eurozóny." A to aj napriek klesajúcim cenám energií a mimoriadne silnému trhu práce, ktorý zaznamenal rekordne nízke miery nezamestnanosti, pokračujúcu expanziu zamestnanosti a rastúce mzdy," uviedla komisia.
Komisia predpovedá, že inflácia v eurozóne tento rok dosiahne 5,6 percenta a 2,9 percenta v roku 2024. To znamená, že tempo rastu cien v regióne zostane nad dvojpercentným inflačným cieľom Európskej centrálnej banky.
Vo svojich májových prognózach počítala v tomto roku s infláciou na úrovni 5,8 a v roku 2024 na úrovni 2,8 percenta. ECB od polovice roka 2022 rýchlo sprísňovala menovú politiku, aby zastavila rekordný rast cien, čím zdražila úvery pre ekonomiku. To je tiež dôležitým dôvodom zhoršenia prognóz rastu ekonomiky.
Polepšilo si Francúzsko či Španielsko. "Prudké spomalenie poskytovania bankových úverov ekonomike ukazuje, že sprísňovanie menovej politiky ovplyvňuje ekonomiku," uviedla EK.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
EÚ posilní kontrolu na potraviny a krmivá dovážané z Japonska
28. 3. 2011
EÚ sa 24. marca rozhodla, že posilní kontrolu potravín a krmív dovážaných z Japonska, aby sa tým vyhla rádioaktívnemu zásahu.
Podľa tohto stanovenia je nutné spolu s potravinami a krmivom, ktoré sú dovážané z 12 oblastí Japonska do EÚ, predložiť aj preukaz príslušných oddelení japonskej vlády. Od dovozcov sa ďalej vyžaduje, aby upovedomili príslušné vnútroštátne orgány o každej dodávke potravín alebo krmív z Japonska dva dni pred jej dovezením.
Hotovosť vložená do nového eurovalu poslúži len ako záruka
24. 3. 2011
Hotovosť, ktorá má byť vložená do nového Európskeho stabilizačného mechanizmu ESM, ktorý má v roku 2013 nahradiť euroval, poslúži iba ako forma záruky a nie na priamu injekciu do problémovej ekonomiky.
Aj keď si Slovensko aj ďalšie krajiny budú musieť na vklad požičať, takto zvýšený deficit a dlh Európska komisia zohľadní pri posudzovaní schopnosti štátu plniť podmienky Paktu stability a rastu, uviedol Úrad vlády SR.
Pokles produkcie zemiakov v EÚ
22. 3. 2011
Produkcia zemiakov v hlavných producentských krajinách v EÚ-5 (Belgicko, Nemecko, Francúzsko, Holandsko a Veľká Británia) sa za rok 2010 odhaduje na úrovni 23,9 milióna ton.
V porovnaní s rokom 2009 to predstavuje zníženie o 4,8 %. Vyplýva to z februárovej správy Agrárnych trhových informácií Slovenska (ATIS).
Eurozóna bližšie k dani z transakcií
22. 3. 2011
Pravdepodobnosť zavedenia dane z finančných transakcií v eurozóne rastie. Po novom ju začal naplno podporovať aj doteraz veľmi skeptický šéf ministrov financií eurozóny a luxemburský premiér Jean Claude-Juncker. Píše o tom denník Financial Times Deutschland.
Politici v súčasnosti rokujú o dani vo výške 0,1 až 0,5 % z obratu. Eurozóna by síce chcela, aby daň prijali všetky členské štáty G20, ale toto riešenie sa ukazuje ako nemožné. Juncker sa tak údajne vyslovil pre jednostranné zavedenie dane v rámci krajín platiacich európskou jednotnou menou, pričom tento návrh má podporu aj ďalších štátov.