Ekonomický rast eurozóny bude pomalší
12. 9. 2023
Dôvodom je negatívny vplyv inflácie na spotrebiteľský dopyt. Európska komisia znížila prognózy rastu ekonomiky eurozóny v tomto aj budúcom roku. Dôvodom je negatívny vplyv inflácie na spotrebiteľský dopyt a fakt, že najväčšia ekonomika regiónu, Nemecko, sa tento rok dostane do recesie.
Komisia počíta, že hrubý domáci produkt eurozóny tento rok stúpne o 0,8 percenta a v roku 2024 o 1,3 percenta. Ešte v máji očakávala expanziu o 1,1 percenta, respektíve o 1,6 percenta. Ekonomika Európskej únie aj eurozóny porastie pomalšie, než sa predpokladalo, informujú agentúry DPA a Reuters. Európska komisia znížila prognózy rastu ekonomiky eurozóny v tomto aj budúcom roku. Tiež počíta, že hrubý domáci produkt eurozóny tento rok stúpne o 0,8 percenta a v roku 2024 o 1,3 percenta. Ešte v máji očakávala expanziu o 1,1 percenta, respektíve o 1,6 percenta.
"Slabý domáci dopyt, najmä spotreba, ukazuje, že vysoké a stále rastúce spotrebiteľské ceny väčšiny tovarov a služieb si vyberajú väčšiu daň, než sa očakávalo v jarnej prognóze," uviedla Komisia vo svojich priebežných prognózach vývoja HDP a inflácie pre 5 najväčších ekonomík eurozóny." A to aj napriek klesajúcim cenám energií a mimoriadne silnému trhu práce, ktorý zaznamenal rekordne nízke miery nezamestnanosti, pokračujúcu expanziu zamestnanosti a rastúce mzdy," uviedla komisia.
Komisia predpovedá, že inflácia v eurozóne tento rok dosiahne 5,6 percenta a 2,9 percenta v roku 2024. To znamená, že tempo rastu cien v regióne zostane nad dvojpercentným inflačným cieľom Európskej centrálnej banky.
Vo svojich májových prognózach počítala v tomto roku s infláciou na úrovni 5,8 a v roku 2024 na úrovni 2,8 percenta. ECB od polovice roka 2022 rýchlo sprísňovala menovú politiku, aby zastavila rekordný rast cien, čím zdražila úvery pre ekonomiku. To je tiež dôležitým dôvodom zhoršenia prognóz rastu ekonomiky.
Polepšilo si Francúzsko či Španielsko. "Prudké spomalenie poskytovania bankových úverov ekonomike ukazuje, že sprísňovanie menovej politiky ovplyvňuje ekonomiku," uviedla EK.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Zmeny v sociálnych službách v súlade s trendmi a politikami EÚ
24. 5. 2012
V súčasnom období nie je možné uspokojiť všetkých žiadateľov o umiestnenie v zariadení pre seniorov, nakoľko jestvujúce kapacity sú nedostatočné.
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR pripravilo vládny návrh zákona, ktorým sa mal zmeniť a doplniť zákon o sociálnych službách a o zmene a doplnení zákona o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon). Tento vládny návrh zákona bol schválený Národnou radou SR 1. decembra 2011, avšak prezident vrátil zákon na opätovné prerokovanie, nakoľko podľa jeho posúdenia porušoval princíp právnej istoty a ochrany dôvery občanov v právny poriadok SR v dôsledku retroaktívneho pôsobenia niektorých ustanovení tohto zákona. Dňa 31. januára 2012 Národná rada SR akceptovala prezidentove pripomienky a opätovne schválila zákon s určitými zmenami. Prijatá novela zákona nadobudla účinnosť 1. marca 2012. Cieľom prijatej novely zákona je najmä riešiť krízovú situáciu vo financovaní sociálnych služieb, sprísniť zákonné podmienky na prijatie do zariadení pre seniorov, zvýšiť participáciu a zodpovednosť prijímateľa sociálnej služby a jeho blízkej rodiny na úhrade nákladov za poskytnutú sociálnu službu a upraviť dohľad nad poskytovaním sociálnych služieb u nelegálnych poskytovateľov sociálnych služieb.
Daň z alkoholu
25. 4. 2012
Legislatívna úprava spotrebnej dane z vína, liehu a piva v SR a jej aplikáciu v praxi významným spôsobom ovplyvnila aj skutočnosť, že je predmetom legislatívy EÚ v oblasti spotrebných daní.
Hlavným dôvodom vypracovania a zavedenia zákona je vytvoriť štruktúru zdaňovania jednotlivých alkoholických nápojov, ktorá by zohľadňovala všetky aspekty, vplývajúce na ich výrobu, spracovanie, distribúciu a spotrebu. Ustanovuje sa jednotná sadzba spotrebnej dane na alkoholický nápoj, pričom sadzba dane na jednotlivé druhy alkoholického nápoja, t.j. víno, lieh a pivo, zohľadňuje obsah alkoholu v konečnom výrobku tak, že sú pri zdaňovaní každého druhu alkoholického nápoja dodržané základné princípy smernice Rady 92/83/EHS. Zákon nadobudol účinnosť od 1. januára 2012 s výnimkou niektorých paragrafov, ktoré nadobúdajú účinnosť 1. marca 2012 a 1. januára 2013.
Dáni majú na svoje polročné predsedníctvo EÚ najnižšie náklady
10. 1. 2012
Dánsko prevzalo 1. januára 2012 kolujúce predsedníctvo Európskej únie.
Pre účely svojho polročného rotačného predsedníctva EÚ vyčlenili 35 miliónov eur. Dodnes najviac minuli Francúzi a to 171 miliónov eur. Dánsky minister pre európske záležitosti Nicolai Wammen popiera tvrdenia, že týmto kritizujú ostatné členské štáty a uvádza, „Bude dánske predsedníctvo menej nákladné ako boli predsedníctva iných krajín? Áno. Chceme tým krajiny upozorniť na to ako ony viedli svoje záležitosti? Nie.“
Maďarsko môže stratiť šancu získať preventívny úver
5. 1. 2012
Európska komisia skúma novú maďarskú ústavu.
Nová maďarská ústava vstúpila do platnosti 1. januára spolu s legislatívou, o ktorej medzinárodní kritici tvrdia, že ohrozuje nezávislosť národnej banky, súdnictva a médií a posilňuje pozíciu vládnej strany Fidesz premiéra Viktora Orbána, ktorá sa pridružuje k Európskej ľudovej strane. Desaťtisíce ľudí v pondelok proti pravidlám protestovali v uliciach. Považujú ich za autoritárske. Predseda Európskej komisie upozornil maďarského premiéra na to, aby neobmedzoval nezávislosť národnej banky a zopakoval svoje obavy z obmedzovania slobody médií. Hovorca Komisie Olivier Bailly včera uviedol: „Dnes ráno sme dostali preklad novej ústavy a naši právni experti skúmajú, či naše pripomienky boli zohľadnené“, ako uviedol hovorca Komisie. Komisia očakáva, že hrozby, že k poskytnutiu pomoci nedôjde, budú stačiť na to, aby Orbán splnil požiadavky, no na druhej strane je pripravená právne zakročiť.