Ekonomický rast eurozóny bude pomalší
12. 9. 2023
Dôvodom je negatívny vplyv inflácie na spotrebiteľský dopyt. Európska komisia znížila prognózy rastu ekonomiky eurozóny v tomto aj budúcom roku. Dôvodom je negatívny vplyv inflácie na spotrebiteľský dopyt a fakt, že najväčšia ekonomika regiónu, Nemecko, sa tento rok dostane do recesie.
Komisia počíta, že hrubý domáci produkt eurozóny tento rok stúpne o 0,8 percenta a v roku 2024 o 1,3 percenta. Ešte v máji očakávala expanziu o 1,1 percenta, respektíve o 1,6 percenta. Ekonomika Európskej únie aj eurozóny porastie pomalšie, než sa predpokladalo, informujú agentúry DPA a Reuters. Európska komisia znížila prognózy rastu ekonomiky eurozóny v tomto aj budúcom roku. Tiež počíta, že hrubý domáci produkt eurozóny tento rok stúpne o 0,8 percenta a v roku 2024 o 1,3 percenta. Ešte v máji očakávala expanziu o 1,1 percenta, respektíve o 1,6 percenta.
"Slabý domáci dopyt, najmä spotreba, ukazuje, že vysoké a stále rastúce spotrebiteľské ceny väčšiny tovarov a služieb si vyberajú väčšiu daň, než sa očakávalo v jarnej prognóze," uviedla Komisia vo svojich priebežných prognózach vývoja HDP a inflácie pre 5 najväčších ekonomík eurozóny." A to aj napriek klesajúcim cenám energií a mimoriadne silnému trhu práce, ktorý zaznamenal rekordne nízke miery nezamestnanosti, pokračujúcu expanziu zamestnanosti a rastúce mzdy," uviedla komisia.
Komisia predpovedá, že inflácia v eurozóne tento rok dosiahne 5,6 percenta a 2,9 percenta v roku 2024. To znamená, že tempo rastu cien v regióne zostane nad dvojpercentným inflačným cieľom Európskej centrálnej banky.
Vo svojich májových prognózach počítala v tomto roku s infláciou na úrovni 5,8 a v roku 2024 na úrovni 2,8 percenta. ECB od polovice roka 2022 rýchlo sprísňovala menovú politiku, aby zastavila rekordný rast cien, čím zdražila úvery pre ekonomiku. To je tiež dôležitým dôvodom zhoršenia prognóz rastu ekonomiky.
Polepšilo si Francúzsko či Španielsko. "Prudké spomalenie poskytovania bankových úverov ekonomike ukazuje, že sprísňovanie menovej politiky ovplyvňuje ekonomiku," uviedla EK.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Slovensko si drží nízke ceny, ale aj malé platy
15. 1. 2013
Slovensko je v Európskej únii v pozícii krajiny s nízkymi cenami, ale aj podpriemernými mzdami.
Vlani sa podľa údajov Štatistického úradu ceny v slovenských obchodoch zdvihli oproti roku 2011 o 3,6 percenta, čo bolo mierne nad priemerom celej únie. Platy rástli podobne ako v celej únii vyše dvojpercentným tempom.
Slovensko je zhruba siedmou najlacnejšou krajinou spomedzi 27 štátov EÚ. Naopak, platy máme podľa údajov Eurostatu šieste najnižšie v únii. Kým Slovák zarába priemerne mesačne 780 eur, Poliak viac ako 800 eur, Čech vyše 900 eur, ale Dán takmer 4 300 eur.
Fico dostal prvé varovanie zo sveta
10. 1. 2013
Stlačiť deficit štátu bude podľa ratingovej agentúry Moody's náročné.
Vláda Roberta Fica dostala prvú vážnu výstrahu v tomto roku. Jedna z troch top ratingových agentúr sveta, Moody's, včera Ficovi a spol. odkázala – stlačenie deficitu pod tri percentá nemusí byť ani po konsolidácii vôbec isté.
Už čoskoro tak môže vláda stáť pred základnou otázkou, kde chýbajúce milióny nájsť. Napríklad pri spomalení ekonomiky na jedno percento namiesto súčasných 2,1 percenta by musela nájsť až štvrť miliardy eur.
V EÚ vzrástla nezamestnanosť, najlepšie sa vodí Rakúšanom
9. 1. 2013
Sezónne upravená miera nezamestnanosti v eurozóne v novembri stúpla na 11,8 percenta z októbrových 10,7 percenta.
Miera nezamestnanosti v rámci celej Európskej únie sa medzimesačne nezmenila a zotrvala na hodnote 11,7 percenta.
Medziročne nezamestnanosť výrazne vzrástla v eurozóne aj v rámci celej EÚ, keďže v novembri 2011 bola v eurozóne vo výške 10,6 percenta a v rámci celej EÚ na úrovni 10 percent. Na Slovensku nezamestnanosť vzrástla na 14,5 percenta z októbrových 14,2 percenta, pričom v novembri 2011 miera nezamestnanosti v SR predstavovala 14 percent.
V rámci EÚ bola v novembri najnižšia nezamestnanosť v Rakúsku (4,5 percenta).
Zarábame menej ako Česi, nedostávame ani 80 % z ich platov
9. 1. 2013
Slováci si môžu dovoliť kúpiť zo svojho platu menej tovarov či služieb ako väčšina Európanov.
Dvadsať rokov od vzniku samostatných štátov Slovenskej republiky a Českej republiky sú pritom platy na Slovensku nižšie ako mzdy v Česku.
Nezarábame ani 80 % z toho čo Česi, podotkla analytička Poštovej banky Eva Sadovská. Kým Slovák zarobil v 1. polroku 2011 v priemere 786 eur, Čech až 994 eur.