Porušovatelia autorských práv budú odpojení z internetu
23. 10. 2009
V duchu kompromisu medzi inštitúciami EÚ dal i Európsky parlament (EP) v novom návrhu rezolúcie zelenú obmedzovaniu a odpájaniu konektivity tým používateľom internetu, ktorí opakovane porušujú autorské práva a nelegálne zdieľajú multimediálny obsah.
Aj keď EP spočiatku trval na tom, že tzv. internetových pirátov možno trestať len na základe právoplatného rozhodnutia súdu, teraz zmenil názor. V najnovšom návrhu rezolúcie, ktorá vychádza z nedávneho kompromisu medzi zástupcami Komisie, Rady a Parlamentu, dávajú poslanci zelenú tomu, aby každá členská krajina sama určila, akým spôsobom bude trestať používateľov, ktorí zdieľajú multimediálny obsah na internete nelegálne.
V prvej polovici roka poslanci EP opakovane hlasovali v prospech článku 138 pôvodného návrhu, ktorý hovoril, že používateľovi nemožno obmedziť alebo zablokovať konektivitu bez predchádzajúceho nariadenia súdnej inštancie. Návrh novej rezolúcie hovorí, že akékoľvek opatrenia sa môžu prijať ako dôsledok predchádzajúcej spravodlivej a nestrannej procedúry. Text pritom umožňuje, aby rozhodoval nielen súd, ale aj iná inštancia, ak si ju členská krajina EÚ ustanoví. Návrh však dopĺňa, že každé takéto rozhodnutie o treste bude musieť dodatočne a včasne preskúmať súd.
Text kladie silný dôraz na princípy prezumpcie neviny a právo byť vypočutý. V súvislosti s priamou zmienkou na súdnu inštanciu, právnici Európskeho parlamentu vyhlásili, že nie je žiaduca. Ak by sa v texte nachádzala, mohlo by to mať vplyv na exkluzívne kompetencie členských krajín, zvlášť vo vzťahu k ich právnym systémom.
Novým návrhom rezolúcie EP sa teraz bude zaoberať Rada. Procedúra začne 4. novembra a do konca roka by mala skončiť. Predchádzajúci kompromis zástupcov európskych inštitúcií, nová rezolúcia Parlamentu, ako i procedúra v Rade sú súčasťou zmierovacieho procesu. Ten začal po tom, ako sa ukázalo, že pôvodné názory Rady a Parlamentu v otázke práv internetových používateľov sú nezlučiteľné. Ak sa zmierovací proces skončí úspešne, do európskej legislatívy by sa návrh mohol premietnuť najneskôr v prvých mesiacoch budúceho roka.
Švédske predsedníctvo navrhlo riešenie Klausových požiadaviek
23. 10. 2009
Návrh švédskeho predsedníctva na riešenie požiadavky českého prezidenta týkajúcej sa ratifikácie Lisabonskej zmluvy je pre Václava Klausa prijateľný. Kompromis by mal spočívať v malej úprave textu o výnimkách pre Poľsko a Veľkú Britániu, ktorý by sa doplnil o Českú republiku a o čiarku.
Český prezident touto výnimkou podmienil ratifikáciu Lisabonskej zmluvy, ktorú Česko, ako posledná krajina EÚ, neratifikovalo.
O výnimke budú šéfovia vlád všetkých členských krajín únie rokovať 29. a 30. októbra v Bruseli. Ústavný súd ČR bude o Lisabonskej zmluve rozhodovať 27. októbra. Prezident Lisabonskú zmluvu nemôže ratifikovať skôr, ako rozhodne Ústavný súd ČR.
Právo na digitalizáciu kníh
21. 10. 2009
Európska komisia si kladie za cieľ vytvoriť jednoduchý a nákladovo efektívny systém pre udeľovanie práv na digitalizáciu už vydaných kníh a pre ich publikovanie na internete. Brusel to oznámil v týchto dňoch.
Diskusia o digitalizácii kníh, ktorú odštartovala Európska komisia, bude musieť odpovedať na dva základné okruhy otázok 1. Aké sú právne dôsledky masovej digitalizácie knižničného fondu? 2. Aké sú potenciálne náklady na autorské poplatky pre vlastníkov autorských práv?
Tieto dva okruhy otázok vyplynuli z konzultácii medzi Komisiou, knižnicami, vydavateľmi a ďalšími zúčastnenými stranami.
Európska komisia oznámila 19. októbra, že téma digitálnych kníh sa vyrieši na budúci rok v kontexte pripravovanej stratégie o ochrane práv na duševné vlastníctvo.
Daňové úľavy pre „start-upy“ firiem
13. 10. 2009
Podnikateľská lobby BusinessEurope tvrdí, že chronický nedostatok zdrojov na rozbeh mladých inovatívnych firiem v Európe spôsobuje zaostávanie za konkurenciou. Chce, aby vlády motivovali podnikateľov daňami. V detailnej správe o podpore inovácií v EÚ vyzýva k širšiemu využitiu finančných produktov v ponuke Európskej investičnej banky, ktorých úlohou je zmenšiť odpor bánk podporovať nové technológie.
V správe sa odporúča vytvoriť integrovaný európsky trh rizikového kapitálu. BusinessEurope navrhla okrem toho aj niekoľko možných daňových impulzov pre nové firmy, ktoré sa na trh snažia priniesť inovatívny produkt.
Za príklad dávajú francúzsku iniciatívu „Jeune Enterprise Innovante“ platnú od roku 2004. Malé a stredné podniky, ktoré investujú ročne aspoň 14 % svojich výdavkov na výskum a vývoj, si môžu uplatniť daňovú výnimku zo všetkých korporátnych daňových povinností prvých osem rokov od založenia.