ECB je odhodlaná zastaviť prudko rastúcu infláciu
23. 9. 2022
Európska centrálna banka je odhodlaná zastaviť prudko rastúcu infláciu, ktorá sa stáva normou potom, čo pandémia nového koronavírusu a ruská invázia na Ukrajinu otriasli ekonomikou eurozóny.
Vyhlásila to v utorok prezidentka banky Christine Lagardová vo svojom prejave vo Frankfurte nad Mohanom.
Dvojité šoky viedli k nárastu spotrebiteľských cien, ktorý je "oveľa väčší a trvalejší", ako sa očakávalo, skonštatovala Lagardová. Poznamenala, že centrálna banka musí zabezpečiť, aby vysoká inflácia "nezapustila korene".
Lagardová uviedla, že náklady na pôžičky budú v nasledujúcich mesiacoch rásť ešte viac, a to aj potom, čo banka zvýšila úrokové sadzby najviac vo svojej histórii.
"Urobili sme veľké kroky na ceste k normalizácii našej menovej politiky zvýšením sadzieb," povedala Lagardová. Dodala, že očakáva ďalší nárast úrokových sadzieb počas niekoľkých nasledujúcich stretnutí.
Predstavitelia ECB horlivo diskutujú o ďalších krokoch potom, čo nasledovali príklad amerického Federálneho rezervného systému (Fed) a zvýšili sadzby o 75 bázických bodov tento mesiac. A hoci súhlasia s tým, že sú potrebné ďalšie opatrenia na získanie kontroly nad rekordnou mierou inflácie, existujú určité nezhody o tom, aká miera agresivity je vhodná, keďže prudko stúpajúce náklady na energiu smerujú Európu k recesii.
Šéf estónskej centrálnej banky Madis Muller vo svojom prejave v utorok vyzval ECB na "dostatočne rozhodné" kroky, pričom uviedol, že sadzby zostávajú ďaleko od úrovní, ktoré by obmedzili hospodársky rast.
Lagardová zopakovala, že ECB bude prijímať rozhodnutia na jednotlivých zasadaniach, jedno po druhom, a že akékoľvek kroky budú závisieť od prichádzajúcich ekonomických údajov.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
ECB budúci mesiac asi zvýši sadzby
7. 3. 2011
Európska centrálna banka (ECB) by mohla už na svojom ďalšom zasadnutí, ktoré je v apríli, zvýšiť základné úrokové sadzby.
Ak sa tak stane, nemožno ale očakávať, že sadzby vzrastú výrazne. Analytici až doteraz očakávali, že ECB začne so zvyšovaním úrokov až na konci budúceho roku. Prezident ECB Trichet tiež povedal, že riziko inflácie v krajinách eurozóny sa v poslednej dobe zvýšilo a ak bude pokračovať doterajší rast cien komodít, výsledkom by mohol byť pomalší rast ekonomiky.
Ekonomika eurozóny aj EÚ rástla vlani pomalšie
4. 3. 2011
Ekonomika eurozóny aj EÚ v 4. štvrťroku minulého roka rástla pomalšie než očakávali trhy.
HDP eurozóny vzrástol medzikvartálne o 0,3 % a v celej európskej dvadsaťsedmičky o 0,2 %. V 3. štvrťroku minulého roka hospodárstvo krajín platiacich európskou jednotnou menou rástlo o 0,3 % a celej EÚ o 0,5 %.
Nové záťažové testy bánk v EÚ
3. 3. 2011
Záťažové testy bánk v EÚ, ktoré majú odhaliť odolnosť finančných ústavov pri ďalšej prípadnej kríze, odštartujú už v piatok.
Testy by mali byť prísnejšie než v minulom roku, kedy vyvolali značnú kritiku kvôli veľmi mierne nastaveným parametrom. Zatiaľ čo pri poslednom pokuse sa testy zameriavali predovšetkým na objem dlhopisov krajín, ktoré sa dostali do problémov, v jednotlivých bankách, tentoraz sa testy zamerajú aj na presuny majetku, úrokové sadzby a opäť aj na nákupy rizikových dlhopisov.
EÚ: rast výrobných cien opäť zrýchlil
3. 3. 2011
Rast výrobných cien v eurozóne aj v EÚ v januári už piatykrát po sebe zrýchlil. V eurozóne na 1,5 % z decembrových 0,8 %a a v celej EÚ na 1,4 % z 1,2 %.
Novinárov o tom informoval Eurostat.V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka výrobné ceny v krajinách platiacich európskou jednotnou menou vzrástli dokonca o 6,1 % a v celej EÚ o 6,5 %.