Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Život s Murphyho zákonmi

Ak nejde o život, nejde o nič,

Nech budete robiť čokoľvek, aj tak sa najhoršia možná konštelácia raz musí vyskytnúť.

Negatívne predpovede sa splnia do bodky a ihneď. Na splnenie kladných sa stále čaká.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Kde končí pozemská púť

Smrť sa neriadi našim plánmi. (Moliére)

Do staroby som sa staral, aby som dobre žil, v starobe o to, aby som dobre umrel.

Kým človek chodí po matičke zemi, robí hlúposti a tára hlúposti. Keď zomrie, píšu mu zasa príbuzní hlúposti na náhrobný kameň. Možno preto, aby nebožtíka trochu pobavili.

(Zrnká úsmevu)
Newtonove zákony

Vec, ktorá je v pohybe, sa určite pohybuje zlým smerom.

Hocijaké teleso v pohybe má sklon ostať v pohybe, pokiaľ nezaintervenuje iná pevná hmota.

Ak na teleso nepôsobí žiadna sila, teleso v pokoji zostane v pokoji a teleso v pohybe zostane v pohybe.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Parkinsonove zákony - V. večer

Nikdy nedaj najavo svojim nadriadeným, že si lepší ako oni.

Ako stúpame po rebríčku hierarchie nahor, úmerne stúpa chaos.

Práca sa roztiahne vždy tak, aby vyplnila čas, ktorý je na jej vykonanie k dispozícii.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Všetko má svoj koniec

Ak máš pochybnosti o budúcom vývoji, predpokladaj, že zlý trend bude pokračovať.

Tajomstvom pružného postoja je nerozhodnosť.

Ak človeku všetko hrá do karát, ide po zlej ceste.

(Murphyho Zbierka zákonov)

Česko je chorý muž Európy. Stav krajiny ukazuje krach plánovanej megainvestície

14. 11. 2023 Hospodársky model Českej republiky je zastaraný, krajina je lapená v priemernosti. Na svojom webe to napísal nemecký denník Die Welt, podľa ktorého je skutočne chorým mužom Európy práve Česko. Západný sused Slovenska je jedinou krajinou Európskej únie, ktorá sa nedokázala zotaviť z ekonomických dopadov pandémie. Česko preto podľa denníka slúži ako varovanie pred tým, čo hrozí aj Nemecku.
Stav českej ekonomiky a jej vyhliadky jasne ukazuje postoj automobilového koncernu Volkswagen, ktorý zatiaľ odložil rozhodnutie o ďalších európskych miestach pre výstavbu obrovskej továrne na batérie do elektromobilov.
Česká republika, ktorá má o takzvanú gigafactory veľký záujem, ponúkala zónu v obci Líně pri Plzni. "Toto rozhodnutie vyvolalo v Česku sklamanie, ale zodpovedá (celkovému) obrazu," napísal Die Welt o projekte, ktorý česká vláda považovala za jeden zo svojich hlavných.
"Po takmer dvoch desaťročiach dobiehania už hospodárstvo mnoho rokov len sotva rastie a ekonómovia varujú, že ekonomika bez zásadných zmien stratí kontakt s ostatnými európskymi krajinami," uviedol denník.
"V skutočnosti je to teraz Česko, kto je skutočne chorým mužom Európy," poznamenal. Termín chorý muž Európy bol dlho spájaný s Nemeckom, ktoré sa v 90. rokoch dlho ekonomicky vyrovnávalo so svojim znovuzjednotením. Toto spojenie v posledných mesiacoch niektoré médiá znovu využili, aby tak poukázali na to, že Nemecku sa teraz v porovnaní s inými štátmi ekonomicky nedarí.
Na predpandemickú úroveň sa Česko podľa ekonómov Medzinárodného menového fondu tento rok nedostane. Odborníci navyše aj na nadchádzajúci rok predpovedajú Česku slabý hospodársky rast. Die Welt vypočítava niekoľko faktorov, ktoré možno pripísať na ťarchu slabého zotavenia z pandémie, ako je okrem iného nedostatočne energeticky efektívna výroba českých firiem a tiež príliš skoré zvýšenie úrokových sadzieb Českou národnou bankou, čo zadusilo ekonomiku. "To všetko sú len prechodné faktory. Narážajú však na hospodárstvo, ktoré už roky bojuje so slabým rastom. Neuspokojivý vývoj posledných rokov ich teraz priviedol do centra pozornosti mnohých pozorovateľov," uviedol nemecký denník.
Upozornil tiež, že podľa Hospodárskej komory ČR hrozí Česku pasca stredných príjmov, keď krajina uviazne medzi konkurenciou chudobnejších štátov s nižšími mzdami a vysoko technologicky vyspelými krajinami typu Nemecka.
"Varovanie pred rastovou pascou znie zatiaľ ako dráma, ktorá sa snaží získať pozornosť. Čína, Brazília alebo Albánsko sú ekonomikami so strednými príjmami. Česko naopak hrá inú ligu. V celosvetovom porovnaní je vysoko rozvinutou a bohatou priemyselnou krajinou s príjmom na hlavu, ktorý dosahuje 87 percent priemeru EÚ," napísal Die Welt.
Odborníci ako Kryštof Kruliš z Asociácie pre medzinárodné otázky sú presvedčení, že varovanie je namieste, pretože česká ekonomika je príliš drahá, aby konkurovala krajinám s lacnejšími mzdovými nákladmi, ale ešte nie je dostatočne technologicky vyvinutá, aby udržala krok napríklad s Nemeckom.
Denník poznamenal, že problémy Českej republiky sú veľmi podobné tým, ktorým čelí aj Nemecko. To podľa ekonómov totiž na udržanie prosperity bude potrebovať štrukturálne zmeny vrátane ukončenia podpory priemyselným odvetviam, ktoré nie sú v tejto krajine dlhodobo životaschopné. "Recepty sú v Nemecku rovnaké ako v Česku. Viac peňazí do školstva, do výskumu a vývoja. Menej byrokracie. Investície do strojov, robotov a softvéru, ktorý nahradí chýbajúcu pracovnú silu," uviedol Die Welt. Dodal, že niektorí ekonómovia vidia aj príležitosti, ako je presun výroby z Číny.
S
(Zdroj: hnonline.sk)

Východ Európy nemá ružové vyhliadky

8. 3. 2013 Európskemu hospodárstvu hrozí stratená dekáda.
Stredná a východná Európa je v zlej kondícii, vývoz slabne, situácia na pracovnom trhu je napätá, podnikatelia s investíciami otáľajú a rast po roku 2014 je neistý. Negatívny vývoj sa začal v roku 2008 a medzitým sa oddelil od rozvinutých regiónov, ako sú napríklad Spojené štáty. Stredná a východná Európa je silne závislá na eurozóne, kde by mal v strednodobom horizonte podľa prognóz EK opäť nastať rast. Existuje len skutočne málo podrobných analýz, prečo by mal v rokoch 2014 a 2015 automaticky prísť rast. Východnú Európu čakajú všelijaké vyhliadky, len nie ružové. Export klesá, pracovný trh je napätý, tuzemský dopyt stagnuje, respektíve klesá, banky menej požičiavajú a podnikatelia investujú len váhavo. Napriek tomu by však tento región od roku 2014 mohol opäť zaznamenať silnejší rast. Rast HDP by mohol byť v priemere 2,3 percenta, v roku 2015 potom okolo troch percent.

Schválenie rozpočtu EÚ Fico presadzuje

7. 3. 2013 Plán dlhodobého finančného balíka EÚ treba prijať, zhodli sa predsedovia vlád visegrádskej štvorky.
Na stretnutí premiérov Slovenska, Poľska, Česka a Maďarska sa zúčastnili nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident François Hollande. Lídri poukázali na to, že pripravený rozpočet EÚ na obdobie 2014 až 2020 je náročne dosiahnutým kompromisom. Sľubujú si od neho zabezpečenie stability a rastu v únii. Rozpočet podporila aj Merkelová. Kladne k rozpočtu sa stavia aj Fico, ktorý poukázal na to, že finančná dohoda je pre Slovensko v daných podmienkach veľmi prijateľná.

Nezamestnanosť v eurozóne vzrástla na nový rekord

1. 3. 2013 Nezamestnanosť v eurozóne vzrástla v januári na nový rekord 11,9 %, keď sa počet nezamestnaných v priebehu mesiaca zvýšil o ďalších 201.000.
Nezamestnanosť rastie postupne už od polovice roku 2011 a v tomto trende bude pokračovať aj naďalej, keďže kríza v eurozóne sa neskončila. Európska komisia predpokladá, že tento rok vzrastie miera nezamestnanosti nad 12%. Počet nezamestnaných v 17 krajinách eurozóny dosiahol v januári takmer 19 miliónov. Najvyššia nezamestnanosť je v Grécku a Španielsku a najnižšia nezamestnanosť je v Rakúsku, Nemecku a Luxembursku . V januári bolo v EÚ nezamestnaných okolo 26,2 milióna ľudí.

EÚ dá 144 miliónov eur na výskum vzácnych chorôb

28. 2. 2013 EK v rámci Medzinárodného dňa vzácnych chorôb uviedla, že vyčlenila 144 miliónov eur v rámci nového financovania pre 26 projektov zameraných na skúmanie vzácnych chorôb.
Výskum by mal prispieť k zlepšeniu zdravotných podmienok pre asi 30 miliónov Európanov, ktorí trpia nejakou formou choroby, ktorá sa vyskytuje iba zriedkavo. Projekt podporovaný EK bude zahŕňať okolo 300 účastníkov z 29 rôznych európskych aj mimoeurópskych krajín. Spolu 26 projektov, ktoré EK bude financovať, sa zameria najmä na menej známe kardiovaskulárne, metabolické a imunologické choroby. Cieľom EK je do roku 2020 objaviť aspoň 200 nových účinných terapií a dokázať identifikovať väčšinu zo vzácnych onemocnení.
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Gertrúda
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner