Cena plynu pre európsky trh klesla pod 65 eur
6. 1. 2023
Dostala sa tak na najnižšiu úroveň od novembra 2021, napísala agentúra DPA. Za poklesom stojí najmä nezvyčajné teplé počasie v Európe.
Veľkoobchodná cena plynu pre európsky trh dnes pokračovala v poklese, za ktorým stojí najmä neobvykle teplé počasie v Európe. Cena kľúčového termínového kontraktu na plyn s dodaním vo februári vo virtuálnom obchodnom uzle Title Transfer Facility v Holandsku v závere obchodovania strácala 11,5 percenta na 64 eur za megawatthodinu. Podľa agentúry DPA sa tak dostala na najnižšiu úroveň od novembra 2021.
"Kým nebudú predpovede ukazovať zimné počasie, je pravdepodobný ďalší pokles," uviedli analytici zo spoločnosti Energia Danmark, ktorá sa zaoberá obchodovaním s energiami. K poklesu dopytu po plyne okrem teplého počasia prispieva aj vzostup produkcie veterných elektrární. Ceny tlačí nadol tiež pretrvávajúca vysoká úroveň dodávok skvapalneného zemného plynu, upozornila agentúra Bloomberg.
Minulý rok bol na európskom trhu s plynom v znamení silného cenového kolísania, na konci leta sa cena plynu v TTF krátko vyšplhala k 350 eurám za MWh, hoci pred dvoma rokmi stál plyn menej ako 20 eur za MWh. Ceny sa začali zvyšovať predvlani, podľa časti analytikov v reakcii na energetickú politiku Európskej únie, ktorá tlačí na rýchly odklon od fosílnych palív bez adekvátneho riešenia. Ďalší citeľný rast cien sa dostavil po začiatku vojny na Ukrajine vlani vo februári.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
EÚ ukázala nové protiruské sankcie
6. 5. 2022
Európska komisia navrhuje do konca tohto roka úplne zakázať dovoz ruskej ropy do Európskej únie. Oznámila to dnes predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.
Európsky blok podľa nej v rámci šiesteho balíka protiruských sankcií tiež odpojí od medzinárodného platobného systému SWIFT najväčšiu ruskú banku Sberbank a dva ďalšie bankové domy.
Na to, aby sankcie vstúpili do platnosti, ich musia jednomyseľne schváliť členské krajiny.
Najdiskutovanejšou súčasťou nového balíka je embargo na dovoz ruskej ropy, ktorý v minulých rokoch tvoril štvrtinu všetkého ropného importu do unijných krajín, a z ktorého má Putinov režim značné príjmy.
Komisia navrhuje ukončiť do šiestich mesiacov dovoz surovej ropy a do konca roka aj upravených ropných produktov.
V
EÚ hľadá spôsob, ako si poradiť s obmedzením ruského plynu
2. 5. 2022
Ministri energetiky krajín Európskej únie dnes budú hľadať spôsob, ako zabezpečiť plyn pre všetkých spotrebiteľov vo svojich krajinách pri obmedzených dodávkach z Ruska.
Témou mimoriadnej bruselskej schôdzky bude aj stratégia zameraná na naplnenie zásobníkov pred zimnou vykurovacou sezónou v čase neistej perspektívy energetických obchodov s Moskvou.
Ministri by tiež mali vyjadriť názory svojich vlád na možné ukončenie odberu ruskej ropy, ktoré má byť súčasťou ďalšieho balíka protiruských sankcií, žiadne záväzné rozhodnutie sa však nečaká.
Rusko sa minulý týždeň rozhodlo prestať dodávať plyn do Poľska a Bulharska, pretože tamojšie energetické firmy odmietli pristúpiť na požiadavku prezidenta Vladimira Putina platiť za kľúčový zdroj energie v rubľoch.
EÚ podľa šéfky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej s týmto scenárom počítala a obe krajiny začali dostávať plyn od svojich susedov.
V
Nemecko podporuje embargo na ruskú ropu
2. 5. 2022
Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková potvrdila, že Berlín podporuje embargo na ruskú ropu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.
Nemecko je teraz pripravené zaobísť sa bez ruskej ropy aj niekoľko rokov, uviedla Baerbocková v rozhovore pre nemeckú televíziu ARD.
Dôvodom sú nové kontrakty na dodávky ropy. Ešte pred niekoľkými týždňami by Nemecko podľa nej okamžité zastavenie importu ruskej ropy nezvládlo.
Podiel ruskej ropy na nemeckej spotrebe ropy padol v priebehu niekoľkých týždňov na 12 percent z približne 35 percent pred ruskou inváziou na Ukrajinu, ukázala správa spolkovej vlády.
S nemeckým súhlasom s embargom rastie tlak na zvyšné členské štáty Európskej únie, ktoré ešte brzdia zastavenie dodávok ropy z Ruska.
V pondelok sa v Bruseli stretnú ministri energetiky EÚ, aby diskutovali o tejto otázke. Okrem toho budú hovoriť o zastavení dodávok ruského plynu do Poľska a Bulharska a platbách za ruský plyn.
V
Slovensko dostalo od EU pomoc viac ako dvesto miliónov eur
29. 4. 2022
Slovensko dostalo na pomoc s utečencami z Ukrajiny vyše 209 miliónov eur. Európska komisia vyplatila spolu všetkým 27 členským štátom Európskej únie zálohové platby vo výške 3,5 miliardy eur, aby im pomohla zvládnuť príchod ľudí utekajúcich pred vojnou.
Komisia spresnila, že platby pre nástroj REACT-EU sa uskutočnili v rámci Kohéznej akcie Európskej únie pre utečencov v Európe (CARE). Po invázii Ruska na Ukrajinu, ktorá sa začala 24. februára, eurokomisia zmobilizovala úsilie na podporu civilistov utekajúcich pred vojnou a na pomoc členským štátom, ktoré utečencov z Ukrajiny hostia a starajú sa o nich.
Jedným z opatrení komisie bolo to, že zaviedla možnosť flexibilne mobilizovať dostupné zdroje z kohéznej politiky v rámci programov na roky 2014 – 2020 a možnosť 100-percentného spolufinancovania a navrhla zvýšiť predbežné financovanie v rámci REACT-EU o 3,5 miliardy eur.
V