Brexit zdražil obchod a zvýšil náklady firiem
11. 2. 2022
Byrokracia a meškania na hraniciach po odchode Británie z Európskej únie zdražil obchod. Situáciu môže ešte skomplikovať obnovenie cestovania po pandémii ochorenia COVID-19.
Stúpenci brexitu argumentovali, že vystúpenie z EÚ umožní Spojenému kráľovstvu stať sa nezávislým a uniknúť "zo stagnujúceho projektu ovládaného Nemeckom, ktorý výrazne zaostáva za veľkými ekonomikami, ako sú USA a Čína". Odporcovia brexitu zase varovali, že odchod z EÚ je podobný aktu sebapoškodzovania, ktorý spôsobí, že Spojené kráľovstvo bude slabšie, chudobnejšie a izolovanejšie. V čase, keď pandémia a globálne obmedzenie dodávok zasiahli obchod, výbor britského parlamentu pre verejné účty zistil, že "vystúpenie z EÚ malo vplyv na obchod a nové hraničné opatrenia zvýšili náklady firiem". Podľa Meg Hillierovej, predsedníčky výboru, stúpenci brexitu sľubovali firmám viac voľnosti, čo im poskytne priestor na maximalizáciu ich produktivity a bude prínosom pre ekonomiku. Ale doposiaľ sú jediným zistiteľným dôsledkom tohto kroku zvýšené náklady, papierovanie a meškanie na hraniciach.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
Grécko očakáva 14,5 miliardy eur od krajín eurozóny
18. 5. 2010
Grécko do utorka (18.5.) očakáva od krajín eurozóny finančnú injekciu vo výške 14,5 miliardy eur. "
Najneskôr zajtra napoludnie budú tieto peniaze prevedené," uviedol zdroj z gréckeho ministerstva financií.
Grécko musí v stredu (19.5.) splatiť dlhopisy v celkovej výške takmer 9 miliárd eur. Trojročný záchranný balík pre Grécko má hodnotu 110 miliárd eur. Jednou z podmienok je, že Atény musia v najbližších troch rokoch v rozpočte usporiť 30 miliárd eur.
Ceny podľa metodiky EÚ v apríli opäť stúpli
18. 5. 2010
BRATISLAVA. Ceny tovarov a služieb na Slovensku podľa metodiky EÚ v apríli opäť vzrástli.
V apríli medziročne najviac vzrástli ceny alkoholu a tabaku, a to o 7,9 percenta. Ceny v zdravotníctve sa zvýšili o 4,7 percenta, vzdelávanie zdraželo o 4,5 percenta. Naopak, najvýraznejšie klesli ceny nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu, a to o 3,8 percenta.
Dlhy potápajú euro. Brusel je v panike
10. 5. 2010
Európa včera zachraňovala euro.
Ministri financií sa v Bruseli stretli na mimoriadnom summite, aby ešte pred dnešným otvorením trhov dali jasný signál, že pre stabilizáciu spoločnej meny urobia aj nemožné.
Chcú zabrániť ďalšiemu poklesu eura, ktoré je na 14-mesačnom minime a takisto zabrzdiť nárast nákladov na dlhopisy zadlžených krajín.
Veľká časť EÚ podľa odborníkov schudobnie
10. 5. 2010
Veľká časť Európskej únie v nasledujúcich rokoch pre vysokú zadlženosť štátov schudobnie. Zhodli sa na tom viacerí odborníci, ktorých ČTK oslovila.
S dlhmi sa totiž podľa nich nemožno vyrovnať bez toho, aby ich splácanie nepriaznivo nepocítili obyvatelia. Politici, nielen na Slovensku, však napriek tomu neraz sľubujú zlepšenie života ľudí a viac sociálnych výhod.
Slovensko by sa podľa Karpiša mohlo s nepriaznivým trendom vyrovnať jednoduchšie než ďalšie štáty. Krajina je chudobnejšia než pôvodní členovia EÚ, čo naďalej ostáva lákadlom pre investorov. Slovensko už navyše má skúsenosti s reformami, ktoré sa negatívne dotkli niektorých ľudí. Je však otázne, či si tieto výhody udrží, povedal analytik.