Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Opatrnosti nie je nikdy dosť

Veľké oči vedú k prázdnemu žalúdku.

Sila, ktorú nemáme pod kontrolou, začne v prvom rade pôsobiť proti nám.

Kým sa dvaja bijú, tretí si privlastňuje plody ich práce.

(Murphyho zákony v bájkach)
Život s Murphyho zákonmi

Zákruta na ceste ešte vždy neznamená koniec cesty. Ibaže by ste to nezvládli.

Neočakávajte, že tomu, čo sa dá predvídať, sa dá aj zabrániť.

Ak nejde o život, nejde o nič,

(Murphyho Zbierka zákonov)
Márnivosť môže byť nebezpečná

Kamaráta nepodtrhni skôr, ako si sám v bezpečí.

Len somár sa snaží o to, na čo nemá, bežať ako kôň.

Nakoniec aj z dobrého jedna človeka rozbolí brucho.

(Murphyho zákony v bájkach)
Hlúposti sa medze nekladú

Je zdraviu škodlivé hovoriť iné, ako chcú počuť mocní. Kto chce byť "in" riadi sa vekmi osvedčeným pravidlom: "Kam vietor, tam plášť."

Starého osla neprerobíš. Ani mladého somára neprerobíš. Napriek tomu sa každý každého snaží preinačiť na svoj obraz.

Keď nemáš nič, zle je, keď máš priveľa, je ešte horšie.

(Murphyho zákony v bájkach)
O podnikateľoch

Keby človek dopredu vedel, ako to dopadne, život podnikateľa by bola jedna nekonečná nuda.

Nikdy nie je čas venovať sa veci poriadne, ale vždy je čas opäť a opäť sa k nej vracať.

V podnikaní nie je žiaden experiment úplne zbytočný. Vždy sa dá použiť ako negatívny príklad.

(Murphyho zákonník)

Zmeny v obchodnom registri

13. 7. 2023 Cieľom novely zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 530/2003 Z. z. o obchodnom registri, je odbúrať povinnosť evidencie druhu a čísla dokladu totožnosti u konečných užívateľoch výhod v obchodnom registri a v registri mimovládnych organizácií.
Podľa platnej právnej úpravy sa vyžaduje zapisovať do uvedených registrov údaje o druhu a čísle dokladu totožnosti. Táto právna úprava bola zavedená zákonom č. 52/2018 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 297/2008 Z. z. o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony. Faktom však je, že ani z AML smerníc ani z iných záväzkov Slovenskej republiky nie je možné odvodiť požiadavku na evidenciu údajov o druhu a čísle dokladov totožnosti o konečných užívateľoch výhod v príslušných registroch. V tejto súvislosti je potrebné uviesť, že evidencia druhu a čísla dokladu totožnosti je problematická aj s ohľadom na situácie, kedy dochádza k vydaniu nového dokladu totožnosti, čo núti zapísané osoby aktualizovať údaje zapísané v dotknutých registroch, a teda ide o zbytočnú administratívnu záťaž. Uvedené platí o to viac, že nedávne zneplatnenie certifikátov v občianskych preukazoch slúžiacich na vyhotovovanie elektronického podpisu viedlo k hromadným výmenám občianskych preukazov, čo následne spôsobuje hromadné zmenové konania najmä vo vzťahu k podnikateľom zapísaným do obchodného registra. Pôvodným zámerom zavedenie tejto evidencie bolo dosiahnutie stavu jednoznačnej identifikácie fyzickej osoby, ktorá je konečným užívateľom výhod. Na dosiahnutie tohto zámeru však plne postačuje rodné číslo ako jednoznačný identifikátor fyzickej osoby. Berúc do úvahy skutočnosť, že konečnými užívateľmi výhod nie sú len a výlučne občania Slovenskej republiky, tak nie je namieste rezignovať na evidenciu druhu a čísla dokladu totožnosti úplne, pretože v prípade cudzincov títo častokrát nedisponujú rodným číslom či obdobným jednoznačným identifikátorom. Z tohto dôvodu sa preto podľa právnej úpravy bude vyžadovať evidencia druhu a čísla dokladu totožnosti len v prípade osôb, ktoré nie sú občanmi Slovenskej republiky. Predkladateľ považuje zvolené riešenie za dostatočne vyvážené z hľadiska jeho praktických dopadov.
Na účely dosiahnutie vyššie uvedeného cieľa bola potrebná novelizácia zákona č. 530/2003 Z. z. o obchodnom registri a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a zákona č. 346/2018 Z. z. o registri mimovládnych neziskových organizácií a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
K

Ľudia z biznisu budú diskutovať na CFO Fórum Slovensko

24. 9. 2018 Najvýznamnejšie podujatie pre finančných riaditeľov: Výmena skúseností a to najlepšie z praxe na Slovensku Česku. Možnosť stretnúť významných ľudí slovenského biznisu či získať nový pohľad na riešenie finančných záležitostí. Aj to sľubuje tohtoročné CFO Fórum Slovensko, ktoré sa bude konať 19. -20. septembra v hoteli DoubleTree by Hilton v Bratislave.
Na dvojdňovej konferencii sa stretne približne 250 hostí z prostredia finančného sektora a na účastníkov čakajú panelové diskusie, prezentácie, úspešné príbehy či networking. Medzinárodnú konferenciu organizuje už niekoľko rokov spoločnosť EBCG (European Business Conferences Group) a pravidelne na nej vystupujú významní ľudia. Septembrovú konferenciu pripravovalo EBCG 12 mesiacov a svoju účasť prisľúbil napríklad hlavný ekonóm ministerstva financií Biswajit Banerjee, bývalý podpredseda vlády a minister financií Ivan Mikloš či držiteľ titulu CFO roka Juraj Bayer zo ZSE. „Pán Banerjee bol v minulosti členom výboru pre menovú politiku Európskej centrálnej banky, hlavným ekonómom slovinskej centrálnej banky a 26 rokov pôsobil v Medzinárodnom menovom fonde, takže jeho účasť nás mimoriadne teší, “ povedal konateľ EBCG Roman Slovinec a dodal, že na konferenciu lákajú aj mnohé iné významné mená. Rečniť budú finanční riaditelia spoločností ako napríklad c2i, OSRAM, IKEA, Red Bull, Novartis, TESCO CE, Siemens, Heineken, O2 a mnohí ďalší. „Podnetné prezentácie a panelové diskusie umožňujú účastníkom rozšíriť svoje znalosti v oblastiach finančného managementu a inšpirovať ďalší rozvoj finančných oddelení,” hovorí o konferencii Juraj Strieženec, CFO, Kiwi.com. Súčasťou hlavného programu je aj niekoľko workshopov. Dôležitou súčasťou je aj networking, počas ktorého budete mať príležitosť na diskusie s rečníkmi či inými zaujímavými hosťami, s ktorými si budete môcť vymeniť nápady, opýtať sa na názor či dokonca dohodnúť spoluprácu.
(Zdroj: aktuality.sk)

Projekt za miliardy nám prinesie lacnejší plyn

21. 9. 2018 Slovenská spoločnosť Eustream má za sebou úspešný týždeň. Po tom, ako v utorok začali výstavbu potrubia, ktoré nás napojí na plynárenskú sieť Poľska smerom k Baltiku, včera slávnostne predstavili detaily ohľadne dlhoočakávaného projektu Eastring. Projekt, ktorý prepravnou kapacitou štyri- až osemkrát prevýši ročnú spotrebu celého Slovenska, bude stáť 2,6 miliardy eur a do prvej fázy prevádzky by mal byť uvedený v roku 2025.
Projekt prepojí plynovodným potrubím Slovensko s Maďarskom, Rumunskom a Bulharskom. To by malo zvýšiť energetickú bezpečnosť celého regiónu. „Slovensko je významný tranzitný bod, ktorého napojenie na ďalší zdroj plynu posilní nezávislosť od jediného plynovodu, ktorý ide cez problematické územia,“ vysvetlil Andrej Lednár, konateľ spoločnosti Prvá energetická. Okrem ruského plynu totiž vďaka Eastringu získame prístup k zdrojom primárne z Balkánu a Turecka, neskôr pripadá do úvahy aj napojenie na sever cez LNG terminály v Poľsku, Baltik a plánovaný zdroj z Nórska. „Naším aktuálnym cieľom je dosiahnuť to, aby každý členský štát Európskej únie mal minimálne tri rôzne zdroje plynu,“ priblížil Šefčovič. Detaily novej štúdie predstavili iba včera. Z troch výsledných alternatív má odporúčaná trasa začiatok vo Veľkých Zlievciach na Slovensku a končí na vonkajšej bulharsko-tureckej hranici Únie.
(Zdroj: hnonline.sk)

Región potrebuje podniky s pridanou hodnotou

20. 9. 2018 Miera nezamestnanosti je tu najmenšia spomedzi všetkých krajov na Slovensku. Z najaktuálnejších dát ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny vyplýva, že predstavuje 2,6 percenta. Aj preto však trnavský región trápi nedostatok kvalifikovaných ľudí. Príchod veľkého investora je preto otázkou, ktorú mnohí vnímajú opatrne. Takýto krok by mal byť podmienený jeho pridanou hodnotou. Na diskusii v rámci podujatia Top 10 firiem regiónu to uviedol predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič.
Realitou je totiž skupovanie pozemkov v bezprostrednej blízkosti piešťanského letiska nemeckou automobilkou Porsche. Už koncom minulého roka sa špekulovalo o novom závode na výrobu komponentov pre elektromobily, ktorý môže byť aj vďaka týmto indíciám bližšie k realite. Tento investor podľa jeho slov totiž vie, že ide o región s malou nezamestnanosťou. „Takéto investície majú pridané hodnoty, ktoré by nás ako región mali určite tešiť,“ uviedol trnavský župan. Potrebu podobného investora vyzdvihol aj Patrik Ferko, riaditeľ oddelenia auditu spoločnosti Deloitte. „Prečo sú Srbi či Rumuni ochotní prísť robiť za nízke mzdy? Hodnota práce, ktorú vygenerujú, je príliš malá,“ priblížil Ferko s tým, že investor s väčšou pridanou hodnotou je presne to, čo by ako región mali v Trnavskom kraji hľadať. Ako dodal Viskupič, čo sa týka malých a stredných firiem v regióne, práve ocenené firmy tieto hodnoty bez pochýb stelesňujú.
(Zdroj: hnonline.sk)

Jaguar trápi brexit. Slovensko môže získať

19. 9. 2018 Na odchod Veľkej Británie z Európskej únie pod taktovkou premiérky Theresy Mayovej sa s blížiacim dátumom brexitu valí kritika z každej strany. K politikom sa pridávajú už aj firmy, ktoré trpia strachom z neistoty, akú podobu bude mať konečný rozvod s Úniou.
Pred pár dňami sa pridala aj automobilka Jaguar Land Rover, ktorá má čoskoro vyrábať aj na Slovensku. „V tejto chvíli neviem ani to, či naše výrobné závody v Británii dokážu fungovať do 30. marca,“ konštatoval šéf výrobcu luxusných automobilov Jaguar Land Rover Ralph Speth. Podľa poslanca Bernarda Jenkinsa išlo o šírenie zbytočnej paniky. Realita však ukazuje, že obavy šéfa automobilky sú oprávnené. Firma oznámila, že obmedzuje výrobu, vďaka čomu budú dve tisícky britských zamestnancov pracovať len tri dni v týždni. „Vzhľadom na pokračujúce negatívne vplyvy zasahujúce automobilový priemysel dočasne upravujeme naše produkčné rozvrhy v závode v Castle Bromwich,“ uvádza výrobca. Obmedzenie výroby je aktuálne od začiatku októbra do decembra. Výrobca sa podľa vlastných slov týmito krokmi snaží o minimalizáciu ekonomických dosahov i zachovanie pracovných miest. Kým na Slovensku má spoločnosť v pláne zamestnancov prijímať, v zahraničí musela prepúšťať. V Anglicku zrušila celkovo vo svojich dvoch závodoch tisíc pracovných miest a značne obmedzila produkciu. Automobilka, ktorá má na tamojšom trhu tretinový podiel, potvrdila, že nebude zrušené miesta obnovovať. Takzvaný tvrdý brexit by totiž so sebou niesol aj zavedenie ciel na dovoz z Británie do Európskej únie, pričom by spoločnosť vinou toho ročne strácala 1,4 miliardy eur.
(Zdroj: hnonline.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Pankrác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner