Žiadosť zamestnávateľa o súhlas so skončením pracovného pomeru výpoveďou
27. 5. 2022
Zamestnávateľ predkladá príslušnému úradu práce žiadosť v písomnej forme, kde je uvedený výpovedný dôvod, pre ktorý sa má pracovný pomer alebo štátnozamestnanecký pomer so zamestnancom so zdravotným postihnutím skončiť.
K žiadosti ďalej predkladá:
a) v prípade výpovedného dôvodu podľa § 63 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce zápis z vedenia organizácie, ak sa jedná o akciovú spoločnosť zápis z predstavenstva spoločnosti príp. valného zhromaždenia ak sa jedná o spoločnosť s r. o. a podobne, na ktorej sa o organizačnej zmene rozhodlo (uzniesli sa alebo schválili organizačnú zmenu), organizačnú štruktúru pred organizačnou zmenou a po organizačnej zmene, pracovnú zmluvu zamestnanca, ktorý je občanom so zdravotným postihnutím prípadne, ak má pracovná zmluva dodatky predkladá aj jej dodatky (predkladá sa kvôli pracovnému zaradeniu), doklad Sociálnej poisťovne o zdravotnom postihnutí zamestnanca (spravidla sa jedná o rozhodnutie SP o zdravotnom postihnutí občana a priznaní/nepriznaní nároku na invalidný dôchodok), rozhodnutie o organizačnej zmene musí predchádzať podanej žiadosti v opačnom prípade nie je dôvod rozhodovať o predchádzajúcom súhlase, vyjadrenie odborového orgánu o prerokovaní organizačných zmien, ak zamestnávateľ odborový orgán má, príp. prerokovanie tejto skutočnosti zástupcami zamestnancov, zamestnávateľom sa odporúča, aby oslovili vo veci ponuky pracovného miesta aj iných zamestnávateľov, aj v prípade negatívnej odpovedi, (napriek tomu, že uvedenú povinnosť zamestnávatelia nemajú, zo súdnych konaní vyplynula aj takáto požiadavka, i keď nebola priamo určená ako povinnosť),
b) v prípade výpovedného dôvodu podľa § 63 ods. 1 písm. c) Zákonníka práce lekársky posudok príp. rozhodnutie orgánu štátnej zdravotníckej správy alebo rozhodnutia orgánu sociálneho zabezpečenia, pri uplatnení tohto výpovedného dôvodu musí ísť o dlhodobú nespôsobilosť zamestnanca vykonávať doterajšiu prácu (jedná sa o prípady, keď sa zamestnanec stane úplne invalidným), výpoveď zo strany zamestnávateľa bude možná aj v prípade čiastočnej invalidity zamestnanca a to v prípade, že zamestnanec by mohol vykonávať doterajšiu prácu, avšak za osobitne uľahčených podmienok, ktoré mu zamestnávateľ nie je schopný zabezpečiť,
c) v prípade výpovedného dôvodu podľa § 63 ods. 1 písm. d) bod 1 až 4 Zákonníka práce predpoklady musia byť ustanovené vo všeobecne záväzných právnych predpisoch; zamestnávateľ uvedie, ktorých predpisov sa predmetná vec týka - nemá povinnosť ich predložiť [§ 63 ods. 1 písm. d) bod 1 Zákonníka práce], nesplnenie požiadaviek na riadny výkon práce Zákonník práce viaže na požiadavky, ktoré má zamestnávateľ zakotvené vo svojom vnútornom predpise (sú to požiadavky určené samotným zamestnávateľom), v tomto prípade je žiaduce, aby zamestnávateľ vnútorný predpis predložil aspoň k nahliadnutiu [§ 63 ods. 1 písm. d) bod 2 Zákonníka práce], vyžaduje sa, aby išlo o požiadavky, ktoré sú nevyhnutné a oprávnené a ktorých oprávnenosť môže vyplývať priamo z pracovnej zmluvy, z príkazu vedúceho zamestnanca alebo požiadavky, ktoré sú pre určitý výkon práce všeobecne známe [§ 63 ods. 1 písm. d) bod 3 Zákonníka práce], neuspokojivé plnenie pracovných úloh na strane zamestnanca, pričom nie je rozhodujúce, či neuspokojivé plnenie je trvalejšieho charakteru alebo ojedinelé [§ 63 ods. 1 písm. d) bod 4 Zákonníka práce].
K
Začínajúcim podnikateľom pomôže dobrý podnikateľský zámer
15. 7. 2009
Začínajúci podnikatelia ručia svojím príjmom, nehnuteľnosťou, firemnou alebo bankovou zárukou. Rôzne banky majú rôzne podmienky.
Tatra banka vyžaduje ručenie nehnuteľnosťou alebo ručiteľom, VÚB
banka požičiava až pol roka po spustení biznisu, Slovenská sporiteľňa posudzuje každú žiadosť indviduálne,
podnikanie v zdravotníctve podporuje ČSOB.
Vo všetkých prípadoch je podmienkou
získania úveru kvalitný podnikateľský zámer.
Microsoft vyrovnáva náskok Google
14. 7. 2009
Gigant Microsoft odpovedal firme Google na konkurenčný produkt Docs. A trvalo mu to len pár dní.
Oznámil, že na serveroch Microsoftu ponúkne počas budúceho roka k dispozícii online kancelársky balík Office.
Informáciu uverejnil americký spravodajský
portál CNN.
Pôvodne mal Microsoft túto novú službu poskytnúť v rámci svojho portálu len platiacimi zákazníkom. Keďže však Google, ktorý pred pár dňami ohlásil
prácu na novom, bezplatnom operačnom systéme pre notebooky, rozhodol sa
Microsoft ponúknuť produkt zadarmo.
Konkurencia medzi dvoma gigantmi na trhu - Microsoftom a Google - sa teda
znovu vyostrila.
Najčastejšou požiadavkou bohatých je ochrana kapitálu
13. 7. 2009
Pri vysokých sumách investícií bohatí ľudia za základné pravidlo a najčastejšie sa opakujúcu požiadavku považujú ochranu kapitálu.
Znamená to pri čo najnižšom riziku zhodnotiť
peniaze o niečo viac, ako je inflácia alebo ako sú bežné podmienky v bankách.
Prioritnou stratégiou bohatých ľudí býva predovšetkým dlhodobá ochrana
kapitálu, nie rýchle zisky z rizikových operácií. Prieskumy ukazujú, že bohatí ľudia majú majetok rozložený vo viacerých typoch aktív.
Investície najčastejšie smerujú do:
– akcií a
akciových fondov
– dlhopisov a cenných papierov s pevným príjmom
– hotovosti, bežných účtov a termínovaných vkladov
– nehnuteľností
– alternatívnych investícií (hedgeové
fondy, komodity, umenie...)
Likvidácia odpadov je podľa výrobcov a dovozcov likvidačná
13. 7. 2009
Tvrdia, že schválená "likvidačná" norma v novoprijatej novele zákona o odpadoch spôsobí zdraženie spotrebičov na slovenskom trhu o 10 až 20 percent.
Brániť sa chcú na všetkých možných
úrovniach až po Európsku komisiu.
Predseda Asociácie dovozcov audiovizuálnej techniky verí, že uspejú.
Asociácia vyzvala prezidenta Slovenskej
republiky otvoreným listom, aby novelu
zákona o odpadoch nepodpísal. Novela obsahuje údajne nové a neodôvodnené
príspevky do neštátneho Recyklačného fondu a je v rozpore so stanoviskom
predkladateľa - ministerstva životného prostredia.