Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...
Záchranná zdravotná služba – nový systém
Cieľom zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov je zavedenie zmien...
Neskorší výjazd ambulancie záchrannej zdravotnej služby...
Po účinnosti novely zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe bude mať operačné stredisko možnosť určiť neskorší výjazd ambulancie záchrannej...

Murphy radí

Nebo je v nebi

A čo to, pán Kohn, že vaša pani tak náhle zomrela? Čo jej bolo? Ale, ja ani sám neviem. Takto v noci ma zobudí a vraví: „Ty, Max, mne akosi nie je dobre.“ No a ja som jej povedal: „Ale, Sára, a komu je dnes dobre?!“

Posledné slová slávnych sú dobre známe – a väčšinou nudné. Zato posledné dialógy bezvýznamných sú úplne neznáme – a zaujímavé.

Každý má takého boha akého si zaslúži. (Troyat)

(Zrnká úsmevu)
Informácie pre šéfa

Zo všetkých vašich schopností je druhými najviac cenená vaša platobná schopnosť.

Zháňanie informácií vždy trvá dlhšie, ako sa pôvodne očakávalo.

Čím menej rozumiete obsahu informáucie, tým viac ste kompetentný o nej rozhodnúť.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Človek a hlúposť

Nech sa snažíte akokoľvek, to, čo nakoniec dosiahnete, je pochvala od hlupáka a výsmech od múdreho.

Hlúposť sa nedá odstrániť peniazmi, vzdelaním alebo zákonom.

Hlúposť je dedičná, môžete ohlúpnuť z vlastných detí.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Murphy o láske

Zbraňou mladíka je jeho mladosť, zbraňou je jeho mladosť, zbraňou starca sú jeho peniaze.

Všetkého moc škodí. Aj lásky. Cnosť potrestá sama seba.

Nedomáhajte sa pravdivých informácií o svojom manželskom partnerovi.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Parkinsonove zákony - V. večer

Práca sa roztiahne vždy tak, aby vyplnila čas, ktorý je na jej vykonanie k dispozícii.

Informácia sa obmieňa tak, ako sa posúva nahor po byrokratoch.

Ako stúpame po rebríčku hierarchie nahor, úmerne stúpa chaos.

(Murphyho zákony po poslednej novele)

Zdražovanie hypoték Slovákov nezabrzdilo.

24. 4. 2023 To, že fenomén platby za nehnuteľnosť „rovno na účet“ naberá na obrátkach, potvrdila posledná správa Národnej asociácie realitných kancelárií. V nej uvádzajú, že aj napriek miernemu poklesu dopytu po kúpe bol na trhu zaznamenaný nárast počtu hotovostných klientov. „Tí chcú v týchto časoch ochrániť peniaze pred rastúcou infláciou. Na trhu máme v závislosti od regiónov zhruba 45 percent hotovostne platiacich klientov. Pochádzajú najmä z domáceho trhu, no tvoria ho aj cudzinci,“ prezradila členka predsedníctva asociácie Adriena Litomerická.
Trend nákupu bez hypotéky už v minulosti pre HN opísali Penta Real Estate či Lucron. Šéfovia týchto developerských skupín uviedli, že takúto formu nákupu preferuje nezanedbateľný počet klientov. Preferencie sa však líšili aj v závislosti od prémiovosti projektov. „Pri tých bežných sa podiel hypotéky pohybuje na 70 až 80 percentách, pri prémiovom segmente je to len 50 či 60 percent,“ povedal v rozhovore pre HN riaditeľ predaja Lucronu Juraj Ťahún. U prvého menovaného išlo o porovnateľné čísla.
V nadväznosti na nedávny prieskum sa HN rozhodli zmapovať situáciu a oslovili šiestich developerov, ktorým položili štyri otázky o hotovostných klientoch. Ako vyplýva z ich odpovedí, stratené pozície začínajú opäť získavať tí, ktorí bývanie financujú hypotékami.
J
(Zdroj: hnonline.sk)

Zamestnávanie cudzincov z veľkej časti viazne na ministerstve vnútra

27. 6. 2018 Problém s nedostatkom pracovnej sily sa nedá vyriešiť v rámci jedného rezortu, rôzne procesy závisia od rôznych ministerstiev, vysvetlil v rozhovore pre HN tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták.
Na rokovanie tripartity ste prišli s návrhmi, ako upraviť zamestnávanie cudzincov. V čom vidíte najdôležitejšie body? Je potrebné túto problematiku riešiť komplexne a zatiahnuť do nej ostatné rezorty, a najmä ministerstvo vnútra. Z hľadiska dĺžky administratívnych procesov vybavenie povolenia na pobyt a vôbec zapojenia pracovníkov z tretích krajín práve tie, ktoré spadajú pod jeho právomoc, zaberajú najväčší podiel. My sme aj požiadali ministerku vnútra o stretnutie k tejto téme, keďže nestačí skrátiť procesy iba na strane ministerstva práce, ale jednoznačne aj ministerstva vnútra a zároveň ministerstva zahraničia.
(Zdroj: hnonline.sk)

Švajčiari v Kežmarku dostanú milióny eur

25. 6. 2018 Výrobca automobilových komponentov Mubea by mal začať s produkciou na našom trhu už v budúcom roku. Výrobca automobilových komponentov Mubea by mal začať s produkciou na našom trhu už v budúcom roku. Slovenský automobilový priemysel bude už čoskoro bohatší o ďalšieho hráča. Tým je švajčiarsky automobilový dodávateľ Mubea, ktorý sa už definitívne usadil v Kežmarku. Globány výrobca na poli automotive segmentu v priemyselnom parku Kežmarok-Pradiareň preinvestuje 51 miliónov eur. Investícia je o to dôležitejšia, že v regióne panuje jedna z najvyšších mier nezamestnanosti na Slovensku. Výroba zameraná na ľahkú strojársku výrobu mala pôvodne zamestnať 360 ľudí, no konečný počet sa dokonca vyšplhal na 500 zamestnancov.
Výroba rozprestierajúca sa na 13-tisícoch metrov štvorcových má začať s produkciou v prvej polovici budúceho roka. Investor a šéf spoločnosti Mubea Thomas Muhr uviedol, že v Kežmarku budú vyrábať komponenty z odľahčených materiálov, vďaka čomu bude produkcia menej náročná na životné prostredie a bude produkovať menej CO2. Nábeh produkcie bude trvať roky. Závod by mal dosiahnuť plnú kapacitu v roku 2025. Ročná produkcia by mala dosahovať 24 miliónov liniek stabilizátora a 30 miliónov automobilových svoriek. Tie sa používajú do náprav a elektroniky áut. Vyrobené súčiastky nezostanú na našom trhu. 100-percent pôjde na export.
(Zdroj: hnonline.sk)

Firmám pre nedostatok ľudí stagnuje výroba

22. 6. 2018 Firmy trápi nielen nedostatok kvalifikovaných zamestnancov, ale pracovníkov celkovo. Pre tento problém často stagnujú, nedokážu rásť a rozširovať výrobu. Problém s pracovníkmi však netrápi iba Slovensko, ale aj ďalšie krajiny OECD. Návrhy možných riešení, ako z toho môžu spoločnosti vykľučkovať, boli predmetom diskusie podujatia Top 10 firiem trenčianskeho regiónu.
„Trenčín nikdy netrpel hlbokou krízou a nedostatkom ako iné regióny Slovenska, až si začínam myslieť, že sa to trochu obracia proti nám, pretože región nikdy nezískal veľkého investora, ktorý by dokázal malé a stredné firmy potiahnuť vpred,“ vyjadril sa štátny tajomník ministerstva hospodárstva Rastislav Chovanec. Podľa neho už zlomový investor ani nepríde, pretože trh bojuje s nedostatkom ľudí. „Dnes v podstate nie je dostatok pracovnej sily nikde v krajinách OECD,“ spresnil Chovanec. Zároveň dodal, že sa to týka aj samotného Trenčianskeho kraja, kde je v každom okrese nezamestnanosť nižšia ako päť percent. Ekonomická teória pritom hovorí, že štyri percentá je úplne bežná, zdravá nezamestnanosť. Niektoré okresy kraja sa však nachádzajú pod touto úrovňou. Problémy s nájdením pracovníkov do firiem uviedla aj Natália Urbanová, korporátna manažérka SME z UniCredit Bank. „Momentálne je to už v takom stave, že klienti napríklad z Myjavy či z Bánoviec nad Bebravou by aj radi rozširovali výrobu, brali nové zákazky, zvyšovali tržby, ale nedá sa to, pretože nemajú nových ľudí,“ ozrejmuje Urbanová. V niektorých odvetviach dokonca podľa nej firmy vyslovene stagnujú, pretože nemajú ľudí a nedokážu ich zohnať ani v zahraničí. Výnimkou nie je ani samotná banka.
(Zdroj: hnonline.sk)

Slovenská ekonomika porastie, zvýšia sa mzdy a pribudnú pracovné miesta.

21. 6. 2018 Slovenská ekonomika v tomto roku vzrastie o 4,1 percenta. Nominálne mzdy budú rásť najrýchlejšie od krízy a potiahnu infláciu. Na trhu práce pribudne 40-tisíc pracovných miest.Vo svojej aktuálnej makroekonomickej prognóze to predpokladá Inštitút finančnej politiky (IFP) Ministerstva financií (MF).
Pomôže export aj investície.K spotrebe domácnosti sa podľa ministerských analytikov tento rok ako zdroj rastu pridajú export a najmä investície..Vývoz bude v priebehu roka ťažiť z produkcie nových SUV modelov vo Volkswagene (VW), nábeh výroby v Jaguar Land Rover (JLR) ku koncu roka ovplyvní zatiaľ tohtoročné čísla iba minimálne. "Budúci rok dosiahne výkon ekonomiky 4,5 percenta. Spotreba domácností si udrží dynamiku nad 3 percentá. Export ovplyvní nábeh produkcie v JLR, ale aj pokračujúci nárast výroby vo VW," avizuje IFP. Tvorba investícií mierne spomalí z dôvodu dokončenia nových kapacít v automobilkách, najväčším prispievateľom k rastu hrubého domáceho produktu (HDP) tak bude čistý export.V rokoch 2020 a 2021 následne rast slovenskej ekonomiky zvoľní na 3,9 percenta a 3,3 percenta, očakáva inštitút. V roku 2018 pribudne v ekonomike SR podľa prognózy vyše 40.000 pracovných miest, čo zvýši zamestnanosť o 1,7 percenta. Rast potiahnu služby a priemysel, kde vznikne spolu takmer 30.000 nových pracovných miest. Oživenie sa očakáva aj v stavebníctve. "Aj naďalej bude pokračovať zvýšená participácia zahraničných pracovníkov, ktorá bude čiastočne tlmiť stupňujúce sa prehrievanie na trhu práce," konštatujú analytici rezortu financií. Miera nezamestnanosti by sa mala v tomto roku znížiť na 6,9 %, na konci prognózovaného horizontu na úroveň 5,6 percenta. Mzdy porastú rýchlejšie.Rast priemernej nominálnej mzdy na Slovensku v tomto roku zrýchli až na 5,8 percenta. Zrýchlenie má byť výrazné vo všetkých sektoroch, najviac však v priemysle a verejnej správe."Akcelerácia miezd odráža súčasné napätie na trhu práce a tiež vyššiu infláciu. V nasledujúcom roku dosiahne rast nominálnych miezd veľmi podobné tempo. Reálna mzda si udrží dynamiku nad 3 percentá až do roku 2020," avizuje IFP. V prognóze tiež predpokladá, že ceny na Slovensku v tomto roku stúpnu o 2,5 percenta. "K zrýchleniu dopytovej inflácie ťahanej rastom miezd sa pridá aj vyšší rast cien potravín, ktorý by mal pretrvávať aj vo zvyšku tohto roka," vysvetlili analytici. Regulované ceny vzrastú len mierne, vyššie ceny ropy sa premietnu do vyšších cien pohonných hmôt. V nasledujúcom roku podľa IFP inflácia zvoľní na 2,3 percenta, keď vyprchá impulz rastu cien potravín. "V strednodobom horizonte potiahne rast cien služieb celkovú infláciu k úrovniam okolo 2,5 percenta," dodáva inštitút.
(Zdroj: ekonomika.sme)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Žigmund
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner