Žatva by mala začať na prelome júna a júla
26. 6. 2023
Chladný máj a dostatok zrážok dáva predpoklad dobrej úrody. Väčšina územia Slovenska je navyše bez rizika sucha. Poľnohospodári ukončili jarné práce na poliach. Zároveň čakajú, kým dozrie obilie, aby mohla naplno odštartovať žatva. Tento rok by sa mohla začať na prelome júna a júla v závislosti od nadmorskej výšky jednotlivých poľnohospodárskych oblastí. Uviedla to Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Žatva bude v tomto roku oproti vlaňajšku podľa nej posunutá o asi jeden týždeň v závislosti od regiónov a doterajšieho vývoja počasia. V niektorých južne položených okresoch už poľnohospodári začali zatiaľ len na skúšku obilie kosiť - okresy Michalovce, Komárno, Nitra. Tradične ako prvé budú zbierať ozimné jačmene.
"Stav obilnín a repky pred začiatkom žatvy hodnotíme ako uspokojivý a pozitívne hodnotíme fakt, že sa zatiaľ neopakuje minuloročné extrémne sucho. Podľa informácií SHMÚ je väčšina územia krajiny bez rizika sucha, prípadne sa sucho len začína. Na výsledok žatvy však bude mať vplyv nielen kvalita a množstvo zrna, ale aj cena pri jeho predaji," uviedol podpredseda SPPK Miroslav Štefček.
Chladný máj a dostatok zrážok podľa hovorkyne SPPK dáva predpoklad dobrej úrody. Väčšina územia Slovenska je navyše bez rizika sucha.
Kým na juhozápade Slovenska podľa nej už vyorávajú zemiaky z novej úrody, v Kežmarku a Poprade vzhľadom na nadmorskú výšku ešte len začiatkom júna ukončili sadenie zemiakov. Poľnohospodári priebežne kosia krmoviny, táto tzv. zelená žatva sa v júni vykonávala aj na Liptove, v Bardejove či Svidníku. Pokiaľ prší, poľnohospodári krmoviny nemôžu zbierať, čo komplikuje a spomaľuje ich zber.
Poznamenala, že SPPK v rámci monitoringu jarných prác každý týždeň zisťovala, aký je vývoj poľnohospodárskych plodín. Zo zozbieraných informácií vyplýva, že viaceré regióny si priebeh počasia na jar pochvaľujú - napríklad v oblasti Bratislavy, Trnavy, Galanty, Senice, Trenčína a aj na východe Slovenska v Košiciach, Michalovciach alebo Trebišove. Oproti minulému roku bolo totiž chladno a daždivo, v niektorých oblastiach sa jarné práce pre rozmočený terén načas zastavili.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Predpoveď ohľadom HDP sa nenaplní
15. 7. 2022
Prognóza eurokomisie uvádza rast ekonomiky o 1,5 percenta namiesto 2,3 percenta, ako to predpovedala v máji.
Rast ekonomiky Európskej únie bude v budúcom roku oproti pôvodným odhadom výrazne pomalší, najmä kvôli dopadom ruskej invázie na Ukrajinu.
Vo svojej letnej prognóze to dnes uviedla Európska komisia, podľa ktorej hrubý domáci produkt dvadsaťsedmičky členských krajín vzrastie o 1,5 percenta namiesto 2,3 percenta, ako očakávala v májovej predpovedi.
Komisia zároveň výrazne zvýšila odhadovanú mieru inflácie, ktorú tento rok v priemere očakáva na rekordných 8,3 percenta. Minulý odhad počítal s hodnotou 6,8 percenta.
Podľa exekútívy Únie by sa nič nemalo zmeniť na tohtoročnom raste úniovej ekonomiky, ktorý dosiahne 2,7 percenta - aj vďaka pozitívnym dopadom silného minuloročného oživenia a relatívne nízkej nezamestnanosti.
V
Rast cien na Slovensku pokoril 22-ročný rekord
15. 7. 2022
„Každá ďalšia dodávka tovaru je drahšia,“ hovorí pre HN obchodný riaditeľ PPG Group Gabriel Galeštok. Skupina na Slovensku vlastní sieť obchodov so športovými potrebami Exisport. „Aj napriek tomu reagujeme na požiadavky našich zákazníkov a znižujeme ceny podľa aktuálneho dopytu na trhu,“ dodáva.
Súčasťou ich sortimentu sú aj odevy a obuv, ktoré sú na trhu v súčasnosti v niečom výnimočné. Ide o kategóriu, na ktorej sa zdražovanie v júni prejavilo najmenej. Ceny v nej medziročne vzrástli „len“ o 3,4 percenta. Podobných výnimiek je však ako šafranu. Slováci si celkovo priemerne za produkty a služby v júni priplácali o 13,2 percenta viac ako pred rokom. Inflácia tak pokorila 22-ročné rekordy. Do akej miery sú za zdražovaním ťahy ruského prezidenta Vladimira Putina? Prečo ceny rastú tak rýchlo, ktoré položky stúpajú najviac a kedy nastane úľava? HN sa pozreli na najdôležitejšie otázky, ktoré sa v súčasnosti spájajú s najväčším zdražovaním za posledné roky.
V
Európe hrozia nepokoje
11. 7. 2022
Ak by EÚ aj v čase energetickej krízy pokračovala v znižovaní spotreby uhlia, mohlo by to viesť k zvýšeniu spoločenského napätia, upozornil viceprezident Európskej komisie.
Krátkodobý návrat k fosílnym palivám by mohol pomôcť odvrátiť hroziace občianske nepokoje, povedal pre britské noviny The Guardian viceprezident Európskej komisie Frans Timmermans.
"Musíme zabezpečiť, aby náš priemysel fungoval v čo možno najväčšej miere pretože nepokoje v spoločnosti by mohli hrať v Putinov prospech," vyhlásil v súvislosti s aktuálne prebiehajúcou energetickou krízou spôsobenou konfliktom na Ukrajine.
Timmermans varoval, že Európe v priebehu nadchádzajúcej zimy hrozia ničivé konflikty spojené s vysokými cenami energií. Podľa neho musí mať preto riešenie tejto situácie prednosť pred krotením klimatickej krízy.
V rozhovore pre The Guardian v tomto kontexte zdôraznil, že ľudia majú podľa neho väčšie obavy z bezprostrednej krízy ako z tých dlhotrvajúcich, medzi ktoré patrí aj kríza spojená s globálnym otepľovaním.
Obyvateľov Európskej únie chce preto ubezpečiť, že v priebehu nadchádzajúcej zimy nebudú čeliť problémom spojeným s vykurovaním svojich obydlí.
V
Drahšie úvery postihli ľudí aj štát
11. 7. 2022
V kalendári svietil záver roka 2006 a na realitnom trhu bolo oproti terajšku ešte lacno. V Bratislave a okolí sa však už nafukovala realitná bublina. Kto kupoval, nad cenami hromžil, predávajúci to zas videli opačne. V každom prípade, v širšom okolí hlavného mesta sa dal kúpiť 3-izbový byt za 100-tisíc eur.
Úroky boli v danom čase relatívne vysoko, ale hypotéka v priebehu jej plnenia postupne lacnela. Ak sa veriteľ dostal k 1-percentnému úroku, pri lehote splácania 25 rokov a hypotéke 100-tisíc eur mesačne odvádzal banke 376 eur.
Doba sa však zmenila. Tento rok úvery pod tlakom inflácie a zvyšovania sadzieb zo strany centrálnych bánk zase dražejú. Rovnaký 100-tisícový úver na bývanie je v jednej z bánk aktuálne úročený sadzbou 2,4 percenta a pri ňom už mesačná splátka vychádza na 443 eur.
V