Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...
Záchranná zdravotná služba – nový systém
Cieľom zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov je zavedenie zmien...
Neskorší výjazd ambulancie záchrannej zdravotnej služby...
Po účinnosti novely zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe bude mať operačné stredisko možnosť určiť neskorší výjazd ambulancie záchrannej...

Murphy radí

Zákony odkladania

Odkladanie vylučuje nudu – ten, kto všetko odkladá, nemá nikdy pocit, že nemá čo robiť.

Čím nezmyselnejšia aktivita, tým nemožnejšie je ju zastaviť.

Na to, aby sa niečo očistilo, sa iné musí zašpiniť.

(Murphyho Zbierka zákonov)
O márnom hľadaní - III. večer

Nikdy neinvestuj peniaze do niečoho, čo treba kŕmiť potravou, vodou, benzínom, elektrinou, atď.ˇ

Ak sa vec osvedčí, tak ju prestanú vyrábať.

Odložená vec sa nenájde dovtedy, pokiaľ sa nezoženie nová.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Človek očami klasikov

Kto odrazu naháňa dvoch zajacov, nielenže nechytí jedného z nich, ale často nechytí ani jedného.

Dať sa oklamať raz je nepríjemné, dva razy hlúpe a tri razy až hanebné.

Moc sa dá skôr udržať rozvážnymi ako prísnymi rozhodnutiami.

(Myšlienky bez cla)
Murphy v parlamente

Zákon úspornosti: Niektorí poslanci myslia iba na seba. Iní nemyslia vôbec.

Zákon relativity: Politika sama osebe nie je svinstvo, iba jej výsledky...

Binárny zákon: Poslanci majú radi jednoduchosť – si za, alebo proti?

(Murphyho zákonník)
Ako sa správajú veci - VIII. večer

Ak urobíte z odvolania alebo preradenia pracovníka rozsudok smrti, tak za chvíľu budete správcom cintorína.

Nepokúšajte sa štandardne sa opakujúcu situáciu zvládať mimoriadnymi opatreniami. Je to ako strieľať na zajaca z tanku.

Ak vytvoríte pracovné miesto s náplňou vyžadujúcou IQ hojdacieho koňa, tak budete mať problémy s udržaním pracovníkov na tomto mieste.

(Murphyho zákony po poslednej novele)

Za ktoré potraviny si v lete najviac priplatíme?

26. 6. 2023 Tohtoročné leto bude pre ľudí na Slovensku drahšie ako vlani. Tankovanie na čerpačkách však bude lacnejšie ako pred rokom. Aktuality.sk o tom informovala analytička Wood & Company Eva Sadovská. V máji 2023 ceny tovarov a služieb medziročne vzrástli o 11,9 %. Oproti predchádzajúcim mesiacom tak ide o evidentné spomalenie, keďže inflácia bola naposledy pod úrovňou 12 % v apríli 2022. Podľa analytičky sme si oproti vlaňajšiemu roku podľa Štatistického úradu SR (ŠÚ SR) priplácali najmä za potraviny a nealkoholické nápoje (21,7 %), hoci aj v ich prípade oproti predchádzajúcim mesiacom prišlo k spomaleniu cenového rastu. Naopak, ceny pohonných látok boli medziročne nižšie o – 15,3 %. „Tempo zdražovania v krajine by malo spomaľovať aj počas nasledujúcich letných mesiacov a nie je vylúčené, že počas prázdnin by sme sa mohli priblížiť ešte viac k úrovni 10 %,“ doplnila Sadovská.
Spomedzi potravín si priplácame v obchodoch najmä za sladké potraviny (28,2 %) a za mlieko, syry a vajcia (27,3 %). Zelenina je drahšia ako pred rokom o 23,4 %, chlieb a obilniny o 21,4 %, mäso o 20,2 % a ryby a morské plody o 19,4 %. Za ovocie platíme viac ako vlani o 13,3 % a za oleje a tuky o 10,7 %.
Nealkoholické nápoje nás vyjdú drahšie ako pred rokom o 19,3 %. Vyplynulo to z najaktuálnejších údajov Štatistického úradu SR za máj 2023.
Zo zeleniny platíme viac za:
• papriku o 12,5 %
• kapustu o 12,1 %
• uhorky o 4,9 %
• paradajky 1,8 %
Spomedzi ovocia nás vyjdú drahšie ako vlani:
• melóny o 47,3 %
• jablká o 7,3 %
• hrozno o 1,0 %
Zmrzlina a nápoje
Cenovky sa prepisujú smerom nahor aj v prípade zmrzliny, ktorá zdražela až o 34,2 %.
Viac ako pred rokom zaplatíme ale aj za nápoje. Minerálka je podľa najaktuálnejších údajov medziročne drahšia o 8,3 %, ovocná šťava o 19,1 %. „Malinovka (na colovom základe) išla s cenou nahor o 30,7 %. V prípade nealkoholického piva bolo aktuálne zaznamenané zvýšenie ceny o 10,8 %. Spomedzi pochutín sa ceny zvýšili najmä v prípade zemiakových lupienkov a to o 38,7 %. Slané tyčinky sú drahšie o 21,2 % a arašidové oriešky o 10,4 %,“ uviedla Sadovská.
Odvolávala sa na najnovšie údaje (prehľad cien potravín za máj 2023) ŠÚ SR.

S
(Zdroj: aktuality.sk)

Účtovanie virtuálnej meny v jednoduchom účtovníctve podnikateľov

30. 8. 2021 V prípade účtovania daňovníka v systéme jednoduchého účtovníctve, tento postupuje podľa opatrenia č. MF SR č. MF/27076/2007-74, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek účtovnej závierky pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov v znení neskorších predpisov.
Keďže virtuálna mena je krátkodobým finančným majetkom, účtuje sa v knihe krátkodobého finančného majetku v ocenení reálnou hodnotou podľa § 27 ods. 13 zákona o účtovníctve. Podľa § 4 ods. 13, sa účtuje o virtuálnej mene v peňažnom denníku, a to nasledovne: − pri nadobudnutí virtuálnej meny za eurá alebo inú cudziu menu sa výdavok účtuje ako výdavok, ktorý sa nezahrnuje do základu dane z príjmov (VNZD); − pri predaji virtuálnej meny nadobudnutej za eurá (alebo za inú cudziu menu) sa účtuje príjem z odplatného prevodu ako príjem zahrnovaný do základu dane z príjmov (POZD) v členení „ostatné príjmy“ a zároveň sa účtuje v rámci uzávierkových účtovných operácií výdavok ovplyvňujúci základ dane z príjmov (VOZD) v členení „ostatné výdavky“ v súlade s § 19 ods. 2 písm. v) ZDP. − pri predaji virtuálnej meny, tak ako tento predaj definuje § 2 písm. ai) ZDP, sa účtuje v rámci uzávierkových účtovných operácií VOZD v členení na „ostatné výdavky“ v súlade s § 19 ods. 2 písm. v) ZDP a POZD v členení „ostatné príjmy“ v súlade s § 17 ods. 43 ZDP.
K

Účtovanie virtuálnej meny v podvojnom účtovníctve neziskových organizácii

30. 8. 2021 S účinnosťou od 1. 10. 2018 bolo opatrením č. MF/13135/2018-74 novelizované opatrenie MF SR č. MF č. 24342/2007-74, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a účtovej osnove pre účtovné jednotky, ktoré nie sú založené alebo zriadené na účel podnikania v znení neskorších predpisov a to v oblasti účtovania a vykazovania virtuálnej meny.
Virtuálna mena sa na účely účtovania a vykazovania považuje za krátkodobý finančný majetok. Z tohto princípu vychádzajú aj vyššie uvedené postupy účtovania pre neziskové organizácie - PÚ. V súlade s § 34 ods. 8 postupov účtovania pre neziskové organizácie sa prírastok alebo úbytok virtuálnej meny účtuje prostredníctvom analytického účtu k účtu 251 – Majetkové cenné papiere na obchodovanie. Pre každý druh virtuálnej meny sa vytvára samostatný analytický účet. Úbytok virtuálnej meny, ktorý sa účtuje do nákladov (napr. pri predaji virtuálnej meny) sa účtuje na ťarchu účtu 555 – Náklady na krátkodobý finančný majetok. Výnos z predaja virtuálnej meny sa účtuje v prospech účtu 655 – Výnosy z krátkodobého finančného majetku. V súlade s § 24 ods. 1 písm. a) zákona o účtovníctve sa virtuálna mena oceňuje ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu reálnou hodnotou, ktorou je trhová cena zistená spôsobom určeným účtovnou jednotkou zo zvoleného verejného trhu s virtuálnou menou. Rozdiel, ktorý vznikne pri takomto preceňovaní virtuálnej meny sa účtuje na ťarchu účtu 555 – Náklady na krátkodobý finančný majetok alebo v prospech účtu 655 – Výnosy z krátkodobého finančného majetku a to v závislosti od charakteru rozdielu. Takýto rozdiel môže vzniknúť napr. : - pri kúpe virtuálnej meny ako rozdiel medzi kúpnou cenou virtuálnej meny a jej reálnou hodnotou ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu, - pri nadobudnutí majetku výmenou za virtuálnu menu ako rozdiel medzi reálnou hodnotou virtuálnej meny, ktorou sa oceňuje nadobudnutý majetok ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu a hodnotou ocenenia úbytku použitej virtuálnej meny, ktorou môže byť hodnota zistená váženým aritmetickým priemerom alebo spôsobom, keď prvá cena na ocenenie prírastku virtuálnej meny sa použije ako prvá cena na ocenenie úbytku tejto virtuálnej meny (tzv. FIFO metóda), - pri úhrade pohľadávky virtuálnou menou ako rozdiel medzi hodnotou pohľadávky a reálnou hodnotou virtuálnej meny zistenou ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu, ktorým je inkaso uvedenej pohľadávky, - pri výmene jednej virtuálnej mene za inú virtuálnu menu ako rozdiel medzi reálnou hodnotou nadobúdanej virtuálnej meny a hodnotou ocenenia úbytku použitej virtuálnej meny (vážený aritmetický priemer alebo metóda FIFO).
K

Hlad Slovákov po hypotékach neutícha

27. 8. 2021 Domácnosti na Slovensku sa naďalej viac zadlžujú v bankách, v čase nízkych úrokových sadzieb a rastúcich cien nehnuteľností dosiahli nové pôžičky na financovanie bývania tento rok na jar nové maximum. Vyplýva to z údajov Národnej banky Slovenska a bankovej asociácie. Centrálna banka v minulosti zaviedla regulačné opatrenia v záujme spomalenia tempa zadlžovania obyvateľov.
​V prvom polroku zadlženosť slovenských domácností bankovými úvermi stúpla medziročne o 7,2 percenta. Objem poskytnutých pôžičiek spotrebiteľom tak rástol mierne rýchlejšie ako v rovnakom období vlaňajška. V druhom štvrťroku peňažné ústavy poskytli najviac nových úverov na bývanie za dobu, čo sa tieto dáta sledujú.
Nové pôžičky na bývanie sú na Slovensku úročené sadzbou len okolo jedného percenta ročne. K tomuto vývoju podľa analytikov prispela menová politika Európskej centrálnej banky aj konkurencia medzi bankami. Ponukové ceny nehnuteľností na bývanie u nás pritom stúpajú a v druhom štvrťroku podľa údajov NBS priemerná cena metra štvorcového v bytoch a domoch vystúpila na rekordných 2 052 eur.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Hostí v našich hoteloch pribúda

25. 8. 2021 Hotelom a ďalším ubytovacím zariadením v júni proti máji aj proti vlaňajšku výraznejšie vzrástol počet hostí, naďalej však zaostáva za obdobím pred koronavírusovou krízou. Našim zariadeniam chýbajú najmä zahraniční turisti, oznámil dnes Štatistický úrad.
​V júni sa v slovenských hoteloch, penziónoch a v iných podobných zariadeniach ubytovalo zhruba 287 500 ľudí. To je viac ako dvojnásobok oproti máju a o polovicu lepší výsledok ako vlani v júni, keď sa však situácia prudko zhoršila v súvislosti s opatreniami. ​Napríklad v júni 2019, teda pred vypuknutím epidémie choroby Covid-19, služieb ubytovacích zariadeniach využilo takmer 610-tisíc ľudí.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Galina
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner