Za ktoré potraviny si v lete najviac priplatíme?
26. 6. 2023
Tohtoročné leto bude pre ľudí na Slovensku drahšie ako vlani. Tankovanie na čerpačkách však bude lacnejšie ako pred rokom. Aktuality.sk o tom informovala analytička Wood & Company Eva Sadovská. V máji 2023 ceny tovarov a služieb medziročne vzrástli o 11,9 %. Oproti predchádzajúcim mesiacom tak ide o evidentné spomalenie, keďže inflácia bola naposledy pod úrovňou 12 % v apríli 2022. Podľa analytičky sme si oproti vlaňajšiemu roku podľa Štatistického úradu SR (ŠÚ SR) priplácali najmä za potraviny a nealkoholické nápoje (21,7 %), hoci aj v ich prípade oproti predchádzajúcim mesiacom prišlo k spomaleniu cenového rastu. Naopak, ceny pohonných látok boli medziročne nižšie o – 15,3 %. „Tempo zdražovania v krajine by malo spomaľovať aj počas nasledujúcich letných mesiacov a nie je vylúčené, že počas prázdnin by sme sa mohli priblížiť ešte viac k úrovni 10 %,“ doplnila Sadovská.
Spomedzi potravín si priplácame v obchodoch najmä za sladké potraviny (28,2 %) a za mlieko, syry a vajcia (27,3 %). Zelenina je drahšia ako pred rokom o 23,4 %, chlieb a obilniny o 21,4 %, mäso o 20,2 % a ryby a morské plody o 19,4 %. Za ovocie platíme viac ako vlani o 13,3 % a za oleje a tuky o 10,7 %.
Nealkoholické nápoje nás vyjdú drahšie ako pred rokom o 19,3 %. Vyplynulo to z najaktuálnejších údajov Štatistického úradu SR za máj 2023.
Zo zeleniny platíme viac za:
• papriku o 12,5 %
• kapustu o 12,1 %
• uhorky o 4,9 %
• paradajky 1,8 %
Spomedzi ovocia nás vyjdú drahšie ako vlani:
• melóny o 47,3 %
• jablká o 7,3 %
• hrozno o 1,0 %
Zmrzlina a nápoje
Cenovky sa prepisujú smerom nahor aj v prípade zmrzliny, ktorá zdražela až o 34,2 %.
Viac ako pred rokom zaplatíme ale aj za nápoje. Minerálka je podľa najaktuálnejších údajov medziročne drahšia o 8,3 %, ovocná šťava o 19,1 %. „Malinovka (na colovom základe) išla s cenou nahor o 30,7 %. V prípade nealkoholického piva bolo aktuálne zaznamenané zvýšenie ceny o 10,8 %. Spomedzi pochutín sa ceny zvýšili najmä v prípade zemiakových lupienkov a to o 38,7 %. Slané tyčinky sú drahšie o 21,2 % a arašidové oriešky o 10,4 %,“ uviedla Sadovská.
Odvolávala sa na najnovšie údaje (prehľad cien potravín za máj 2023) ŠÚ SR.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Slovenský priemysel má nové objednávky
18. 1. 2010
V novembri stúpli prvý raz od začiatku roka 2009 nové objednávky slovenských priemyselných podnikov. Podľa informácií Štatistického úradu sa medziročne počet týchto objednávok zvýšil o 3,8 %, v bežných cenách dosiahli 2,64 miliardy eur. Po zohľadnení sezónnych vplyvov sa v porovnaní s októbrom minulého roka nové objednávky zvýšili o 1,4 percenta. Za prvých jedenásť mesiacov roka 2009 objednávky klesli o viac ako pätinu na 24,94 miliardy eur.
Údaje o nových objednávkach v priemysle Štatistický úrad vykazuje od septembra minulého roku.
Slovenský priemysel vlani postihla svetová hospodárska kríza, viaceré podniky jej vinou museli znižovať výrobu a pre nedostatok objednávok prepúšťali pracovníkov.
(Zdroj: HNONLINE, TASR, ČTK)
Úroky ECB zostávajú nezmenené
15. 1. 2010
Európska centrálna banka na prvom tohtoročnom stretnutí ponechala úrokové sadzby nezmenené, s kľúčovou sadzbou na úrovni 1,0 %, tak ako jednotne očakával trh. Tlačová konferencia ECB veľa prekvapení nepriniesla. Pre zachovanie stability úrokových sadzieb hovorí tak vývoj inflácie ako aj ekonomiky.
Oprávňuje k nemu terajšia nízka inflácia ako aj očakávanie nízkej inflácie v strednodobom horizonte. Je pravdepodobné, že rast cien aj v nasledujúcich mesiacoch v eurozóne ostane pod hranicou 2 %, teda v rámci cieľa ECB. Centrálna banka očakáva pozitívny medzištvrťročný rast v eurozóne v 4. štvrťroku 2009, a v priemere aj za celý rok 2010. Prezident ECB J.-C. Trichet však naďalej upozorňuje na neistotou ohľadom ďalšieho ekonomického vývoja. Dôvodom je skutočnosť, že rast v druhej polovici roku 2009 bol do značnej miery ťahaný jednorazovými fiškálnymi stimulmi a to oprávnene udržuje ECB v opatrnosti.
Rast kľúčových sadzieb sa očakáva až v štvrtom štvrťroku 2010. Ak sa v nasledujúcich mesiacoch potvrdí, že pokračuje ekonomické oživenie v eurozóne, ECB začne s únikovou stratégiou už skôr. Na minulom decembrovom zasadnutí ECB naznačila postup ako bude upúšťať od predchádzajúcich neštandardných opatrení - minimálne do polovice apríla ďalej umožní komerčným bankám požičať si likviditu za fixnú 1-percentnú sadzbu v týždňových, 1- a 3- mesačných tendroch (takisto ECB prisľúbila ešte jeden 6-mesačný tender na konci marca). V prípade pokračujúceho oživenia sa pri dlhších splatnostiach potom môže vrátiť ku obvyklým tendrom (namiesto dočasnej fixnej sadzby a plnej akceptácie).
Výroba Octavií sa vracia sa do Česka
15. 1. 2010
V priebehu 1. polroka 2010 ukončí mladoboleslavská automobilka Škoda Auto výrobu Octavie na Slovensku a presunie montáž svojho najúspešnejšieho modelového radu späť do Česka, pravdepodobne do Vrchlabí. Uviedol to dnes pražský denník Mladá fronta Dnes. Dôvodom je, že v Bratislave sa začnú vyrábať malé vozidlá koncernu Volkswagen. Na Slovensku sa budú vyrábať podvozky pre tri značky. Definitívny termín presunu výroby zatiaľ nie je jasný.
Odborári Škody Auto vo svojom týždenníku Škodovácky odborár už prišli s informáciou, že sťahovanie sa uskutoční v máji. Podľa šéfa odborov je to o mesiac neskôr, ako firma pôvodne plánovala.
Škoda Auto na Slovensku vlani vyrobila zhruba 18.000 Octavií. Model sa v Bratislave vyrába od marca 2008, čo bolo dlho terčom kritiky odborov. Automobilka však model začala v bratislavskom závode Volkswagenu (VW) montovať v čase, keď výroba v ČR nestíhala uspokojiť dopyt.
Krátko na to prišla kríza a predaj nových áut klesol. Preto odborári žiadali, aby sa výroba vrátila späť do Česka. Jedným z dôvodov bol aj fakt, že výroba na Slovensku bola drahšia. Koncern však chcel udržať výrobu a zamestnanosť na Slovensku.
Podvodníci v cestovnom ruchu
14. 1. 2010
Ministerstvo hospodárstva SR a Slovenská agentúra pre cestovný ruchu upozorňujú podnikateľské subjekty cestovného ruchu, aby boli obozretné a nenaleteli podvodníkom. Podozrivé osoby oslovujú podnikateľov s ponukou, že im na ich projekt na ministerstve hospodárstva vybavia za finančnú odmenu schválenie žiadosti o nenávratný finančný príspevok z eurofondov.
Podvodníci sa vydávajú za spolupracovníkov Slovenskej agentúry pre cestovný ruch, zavádzajú podnikateľov, ich spolupráca je nepravdivá a rezort hospodárstva aj Slovenská agentúra pre cestovný ruch sa od nich dištancujú.