Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Murphyho zákony po slovensky

Nešťastie chodí po horách, pomedzi ľudí, čaká na teba za rohom, chodí ti oproti a práve teraz sa ti ide prihodiť.

Nešťastie čaká na teba za rohom.

Najhoršie veci najčastejšie postihujú najlepších ľudí.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Manželstvo je podnik

Ak sa niekomu nechce pracovať, je lenivec. Na pomenovanie tvora, ktorému sa veľmi chce pracovať, slovenčina nemá – ak vylúčime výraz hlupák – dostatočne expresívne označenie. Musíme si, tak ako sa to stáva tradíciou, požičať od Američanov. Tí namiesto hlupák hovoria workaholic...

Pani Kohnová vstúpi do nočného baru a pýta sa čašníka: „Prosím vás, nie je tu môj manžel?“ „Nie je, madam,“ úslužne odpovedá čašník. „Ale veď ani neviete, ako sa volá a hneď mi odpovedáte, že tu nie je!“ „Tu nikdy nie je žiadny manžel, madam“ odpovedá sucho čašník.

Napriek neodškriepiteľnému pokroku v emancipácii žien, vďaka ktorému už ženy vedia fajčiť ako muži, piť ako muži i nadávať ako muži, sa v jednom pokrok nepohol ani o krok dopredu: mladé dievča treba vydať, zatiaľ čo mladého muža vydávať netreba...

(Zrnká úsmevu)
Všeobecné ustanovenia

Matka príroda je macocha.

Človek musí vždy robiť viac vecí naraz a vždy sa najskôr pustí do takej, ktorá sa potom ukáže byť plne zbytočnou.

Veci sa pokazia rýchlosťou blesku, náprava trvá večnosť.

(Murphyho zákonník)
Človek a byrokracia

Dve tretiny zemského povrchu boli pokryté vodou, zvyšok úradmi. Plocha zaliata vodou sa ale neustále zmenšuje.

Byrokratovým zámkom je jeho písací stôl a miesto na parkovisku.

Na diaľku nemožno rozlíšiť, či si byrokrati, čo majú rozhodnúť o vašej žiadosti, jednoducho sedia na rukách, alebo sa pokúšajú chrániť si svoje zadky.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)

Za ktoré potraviny si v lete najviac priplatíme?

26. 6. 2023 Tohtoročné leto bude pre ľudí na Slovensku drahšie ako vlani. Tankovanie na čerpačkách však bude lacnejšie ako pred rokom. Aktuality.sk o tom informovala analytička Wood & Company Eva Sadovská. V máji 2023 ceny tovarov a služieb medziročne vzrástli o 11,9 %. Oproti predchádzajúcim mesiacom tak ide o evidentné spomalenie, keďže inflácia bola naposledy pod úrovňou 12 % v apríli 2022. Podľa analytičky sme si oproti vlaňajšiemu roku podľa Štatistického úradu SR (ŠÚ SR) priplácali najmä za potraviny a nealkoholické nápoje (21,7 %), hoci aj v ich prípade oproti predchádzajúcim mesiacom prišlo k spomaleniu cenového rastu. Naopak, ceny pohonných látok boli medziročne nižšie o – 15,3 %. „Tempo zdražovania v krajine by malo spomaľovať aj počas nasledujúcich letných mesiacov a nie je vylúčené, že počas prázdnin by sme sa mohli priblížiť ešte viac k úrovni 10 %,“ doplnila Sadovská.
Spomedzi potravín si priplácame v obchodoch najmä za sladké potraviny (28,2 %) a za mlieko, syry a vajcia (27,3 %). Zelenina je drahšia ako pred rokom o 23,4 %, chlieb a obilniny o 21,4 %, mäso o 20,2 % a ryby a morské plody o 19,4 %. Za ovocie platíme viac ako vlani o 13,3 % a za oleje a tuky o 10,7 %.
Nealkoholické nápoje nás vyjdú drahšie ako pred rokom o 19,3 %. Vyplynulo to z najaktuálnejších údajov Štatistického úradu SR za máj 2023.
Zo zeleniny platíme viac za:
• papriku o 12,5 %
• kapustu o 12,1 %
• uhorky o 4,9 %
• paradajky 1,8 %
Spomedzi ovocia nás vyjdú drahšie ako vlani:
• melóny o 47,3 %
• jablká o 7,3 %
• hrozno o 1,0 %
Zmrzlina a nápoje
Cenovky sa prepisujú smerom nahor aj v prípade zmrzliny, ktorá zdražela až o 34,2 %.
Viac ako pred rokom zaplatíme ale aj za nápoje. Minerálka je podľa najaktuálnejších údajov medziročne drahšia o 8,3 %, ovocná šťava o 19,1 %. „Malinovka (na colovom základe) išla s cenou nahor o 30,7 %. V prípade nealkoholického piva bolo aktuálne zaznamenané zvýšenie ceny o 10,8 %. Spomedzi pochutín sa ceny zvýšili najmä v prípade zemiakových lupienkov a to o 38,7 %. Slané tyčinky sú drahšie o 21,2 % a arašidové oriešky o 10,4 %,“ uviedla Sadovská.
Odvolávala sa na najnovšie údaje (prehľad cien potravín za máj 2023) ŠÚ SR.

S
(Zdroj: aktuality.sk)

Nový dodávateľ elektriny na Slovensku

24. 6. 2009 Medzi veľké distribučné spoločnosti, ako je Západoslovenská, Stredoslovenská a Východoslovenská energetika, ale aj česká energetická spoločnosť ČEZ, v týchto dňoch pribudli Slovenské elektrárne, ktoré koncovým užívateľom - firmám, budú elektrickú energiu aj dodávať. Firmám tak môžu poklesnúť ceny elektriny.
Spoločnosť Slovenské elektrárne už rokuje o dodávkach elektriny na rok 2010 s viacerými veľkými odberateľmi a s desiatkami väčších a stredných firiem.
Vstupom Slovenských elektrární (SE) na trh s elektrinou sa tlak na zlacňovanie elektriny na Slovensku stáva realitou. Spôsobuje to aj snaha ČEZ-u o obchodovanie "vo veľkom štýle". Trh s elektrickou energiou je na Slovensku už značne liberalizovaný.
SE zatiaľ neuvažujú dodávať elektrinu domácnostiam. Pre domácnosti určuje ceny elektriny Úrad pre reguláciu sieťových odvetví.

(Zdroj: HNONLINE)

Sprísnenie kritérií bánk pre poskytovanie hypoúverov zlepšilo disciplínu platiteľov

23. 6. 2009 Banky poskytovania hypoúverov neutlmili, sú len opatrné, keď sprísnili svoje kritériá pri posudzovaní týchto úverov. V prípade, že sú klienti ochotní podieľať sa na financovaní nehnuteľností aj vlastnými zdrojmi, budú ochotné vrátiť sa späť aj k 100-pecentným hypotékam.
Vyššiu obozretnosť bánk spôsobil nárast počtu klientov s problematickou platobnou disciplínou, od ktorých  možno očakávať nesplácanie úverov, exekúcie a dražby.
Obozretnosť vzbudzuje aj obava, že ľudia sa budú snažiť nedostatok peňazí riešiť prostredníctvom rôznych kreditných kariet.
Na Slovensku je v súčasnosti zhruba stotisíc bytov, ktoré čakajú na svojich majiteľov. Hodnota nehnuteľností sa prepadla niekde až o tretinu, ceny sa pohybujú zhruba na úrovni roka 2006. Ide najmä o nehnuteľnosti staršie.
Aj keď banky obmedzili financovanie developerských projektov, developeri zatiaľ z cien veľmi nespúšťajú a skúšajú, či Slováci budú ich ponuku akceptovať.
(Zdroj: HNONLINE)

Prepad stavebnej produkcie, zvyšovanie miezd pracovníkov

22. 6. 2009 V uplynulých mesiacoch sa prepad stavebnej produkcie v dôsledku svetovej hospodárskej krízy premietol aj do poklesu cien stavebných materiálov. Ceny stavebných prác sa však neznížili v dôsledku zvýšenia miezd pracovníkov.


Klesli ceny cementu, výrazne zlacneli niektoré typy ocele, keramických materiálov či doplnkových konštrukcií.  Podľa odhadov odborníkov produkcia stavebných firiem v krajine tento rok zaostane za vlaňajšími výsledkami o viac ako desatinu.
Pokles bol ovplyvnený najmä útlmom bytovej výstavby, ktorá tvorí najväčšiu časť zákaziek stavebných firiem. V posledných mesiacoch sa podniky púšťali menej aj do rekonštrukcií budov, pri ktorých sa viac využívajú dokončovacie a sanačné omietky. Ceny šli dolu o vyše 10 %.
Kríza zatiaľ neobmedzila výraznejšie stavbu ciest. Zamestnanosť a kondíciu ekonomiky poznačenú krízou by mali podporiť takzvané projekty verejno-súkromného partnerstva.
Ceny stavebných prác napriek zníženiu výkonnosti stavebníctva v posledných mesiacoch mierne rástli. Je to najmä dôsledok zvyšovania miezd pracovníkov. Tie sa v priemere zvýšili  na 534,26 €.
(Zdroj: PRAVDA)

Miliardár Soros vyhlásil, že najhoršia časť krízy už skončila

22. 6. 2009 Podľa amerického investora Georga Sorosa už najhoršia časť globálnej ekonomickej krízy skončila. Zároveň vyzval na vytvorenie medzinárodných pravidiel zameraných na dohľad nad svetovými trhmi.
Krízu označil za inú ako predchádzajúce krízy. Podľa jeho názoru bol systém až doteraz založený na falošných predpokladoch, že trhy môžu nezávisle získať naspäť svoju rovnováhu a systém sa koriguje sám. Táto kríza ukazuje potrebu regulácie v ekonomike, zameranú na kontrolu vzniku trhových bublín.
Zvládnutie súčasnej krízy  Soros spája so štátnymi zásahmi, vládnymi zárukami poskytnutými pre finančné inštitúcie a zvýšenými vládnymi výdavkami.
Soros preto podporuje protikrízové opatrenia americkej administratívy. Zároveň však upozorňuje, že po obnove úverového systému štát musí obmedziť svoju úlohy, pretože po zavedení vládnych stimulačných balíčkov vzniká riziko hyperinflácie.
Podľa jeho názoru by napríklad Poľsko a Maďarsko lepšie odolali súčasnej kríze, ak by boli členskými štátmi eurozóny.
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Bonifác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner