Výška platu sa podľa prieskumu nezmenila u takmer 28 percent opýtaných aj napriek inflácii
30. 1. 2024
Vyššie životné náklady sa zamestnávatelia snažili pokryť u 21,5 percenta respondentov.
Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Endered, o ktorom informoval Trumpeter. Čiastočne prilepšené dostalo 50,8 percenta opýtaných. Napriek tomu však uviedli, že prilepšenie k platu nebolo dostačujúce. Je chvályhodné, že väčšina zamestnávateľov aspoň čiastočne zohľadnila zvýšené náklady na život, či už formou zvýšenia platu alebo formou iných zamestnaneckých benefitov. Nie každý zamestnávateľ si to mohol dovoliť.
Nasledovali pracovné prostredie a kultúra firmy (28,1 percenta), pracovná rovnováha a flexibilita (24,1 percenta), možnosti profesionálneho rozvoja (23,9 percenta), spätná väzba a hodnotenie práce (18,7 percenta) a stotožnenie sa s víziou, cieľmi a stratégiou spoločnosti (7,2 percenta). Najžiadanejším nefinančným benefitom, a to u 70 percent opýtaných, je príspevok na stravovanie aspoň v optimálnej výške 7,80 eura.
V prieskume sa zamestnanci vyjadrili aj k tomu, či sa cítia pre svojho zamestnávateľa dôležití. V tomto smere nemalo 43,1 percenta opýtaných žiaden pocit a nevedelo to vyhodnotiť. Ďalších 27 percent respondentov cíti, že je pre svojho zamestnávateľa dôležitých a 10,2 percenta veľmi dôležitých. Dojem, že nie sú dôležití, uviedlo 7,5 percenta respondentov a 2,2 percenta označilo, že nie sú vôbec dôležití.
Väčšina účastníkov prieskumu sa v roku 2024 neobáva zhoršenia svojej pracovnej situácie. Svoje pracovné očakávania hodnotilo 30,8 percenta respondentov pozitívne. Veľmi pozitívne očakávania má 15,1 percenta zamestnancov a neutrálne 43,7 percenta.
Najdôležitejším faktorom pri zmene práce by bol v roku 2024 plat. Túto možnosť vybralo v prieskume 84,3 percenta opýtaných. Nepeňažné benefity považuje za dôležité 54 percent respondentov a 37,5 percenta opýtaných oceňuje prístup nadriadeného...
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Zisk bankového sektora sa výrazne prepadol
1. 5. 2020
Čistý zisk slovenského bankového sektora v prvom kvartáli tohto roka o 61 percent na úroveň 64 miliónov. Ide o najnižšiu úroveň ziskovosti za prvé tri mesiace za posledných 21 rokov a vyšší prepad ziskovosti ako v čase finančnej krízy. Upozornila na to Slovenská banková asociácia na základe zverejnených štatistík Národnou bankou Slovenska.
Pod pokles zisku sa podpísal zdvojnásobený bankový odvod. "Za prvé tri mesiace tohto roka banky na odvode uhradili viac ako 75 miliónov eur. Bez odvodu by sa ziskovosť znížila len o 24 percent," vyčíslil analytik SBA Marcel Laznia. Okrem bankového odvodu výšku zisku negatívne ovplyvnili čisté výnosy z finančných operácií a nižší čistý úrokový výnos. "Oproti nedávnej minulosti sa negatívne na vývoji zisku prejavila aj vyššia tvorba opravných položiek, čo môže byt jeden z dôsledkov koronakrízy," doplnil Laznia. Tempo rastu celkových úverov sa znížilo na šesť percent. Úvery obyvateľstva vzrástli o 7,9 percenta a firiem o 3,7 percenta. Nové úvery na bývanie stúpli v prvom kvartáli o 66 %, pričom sadzba sa mierne zvýšila na 1,095 percenta. Objem novoposkytnutých spotrebiteľských úverov, naopak, klesol medziročne o 14 percent. Nové úvery firmám za prvé tri mesiace stúpli o štyri percentá.
Podniky sa budú môcť uchádzať o pomoc z Eximbanky a Slovenského investičného holdingu
1. 5. 2020
Všetky typy podnikov sa budú môcť v čase koronakrízy uchádzať o finančnú pomoc z Exportno-importnej banky a Slovenského investičného holdingu. Vyplýva to z návrhu zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19, ktorý schválila vo štvrtok vláda. Parlament sa má návrhom zaoberať v skrátenom legislatívnom konaní. Začať platiť má dňom vyhlásenia.
Finančná pomoc má podľa rezortu financií pomôcť zabezpečiť podnikom dostatočnú likviditu. Finančnú pomoc bude možné poskytnúť vo forme záruky za úver poskytnutý bankou alebo vo forme odpustenia poplatku za záruku za úver poskytnutý bankou. Umožňuje to dočasný rámec pre opatrenia štátnej pomoci na podporu hospodárstva v súčasnej situácii spôsobenej ochorením COVID-19, ktorý schválila Európska komisia. Poskytovateľmi takejto finančnej pomoci budú Eximbanka a fondy spravované SIH. "Finančnými sprostredkovateľmi budú banky a pobočky zahraničných bánk. Prijímateľmi tejto finančnej pomoci budú môcť byť všetky kategórie podnikov, to znamená malé podniky, stredné podniky alebo veľké podniky," uvádza rezort financií v dôvodovej správe k návrhu zákona.
Kríza udrela silnejšie, ako sa čakalo
29. 4. 2020
Z bezprecedentného šoku sa slovenské hospodárstvo bude spamätávať ešte dlho. Prognózy analytikov v slovenských komerčných bankách sa tento mesiac zhoršili. Napriek tomu, že budúci rok príde odraz od dna, výkonnosť ekonomiky či situácia na trhu práce budú dlhodobo poznačené.
Podľa aprílovej prognózy bude medziročný prepad HDP v prvom štvrťroku 2,6 percenta a nie 1,9 percenta, ako odhadovali v marci. Zhoršil sa aj výhľad pre celý aktuálny rok. Ekonomika sa zmenší o 7,7 percenta. Budúcoročné oživenie zväčší HDP o zhruba 6,7 percenta, čo je o dva percentuálne body viac ako ukazoval marcový prieskum.
Preprava tovaru do zahranicia klesla o polovicu
27. 4. 2020
V marci sa to len začalo. Uzatvorenie ekonomík pre dopravcov znamenalo, že im výrazne klesli zákazky. Dnes sa cestní dopravcovia sťažujú, že v apríli budú mať ešte väčšie škrty.
„Problém je, že popadali ceny, lebo dopyt je nízky a ponuka vysoká. Jazdíme veľmi často za symbolické ceny, aby auto nestálo,“ povedal šéf firmy Hochel Martin Hochel.