Výška platu sa podľa prieskumu nezmenila u takmer 28 percent opýtaných aj napriek inflácii
30. 1. 2024
Vyššie životné náklady sa zamestnávatelia snažili pokryť u 21,5 percenta respondentov.
Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Endered, o ktorom informoval Trumpeter. Čiastočne prilepšené dostalo 50,8 percenta opýtaných. Napriek tomu však uviedli, že prilepšenie k platu nebolo dostačujúce. Je chvályhodné, že väčšina zamestnávateľov aspoň čiastočne zohľadnila zvýšené náklady na život, či už formou zvýšenia platu alebo formou iných zamestnaneckých benefitov. Nie každý zamestnávateľ si to mohol dovoliť.
Nasledovali pracovné prostredie a kultúra firmy (28,1 percenta), pracovná rovnováha a flexibilita (24,1 percenta), možnosti profesionálneho rozvoja (23,9 percenta), spätná väzba a hodnotenie práce (18,7 percenta) a stotožnenie sa s víziou, cieľmi a stratégiou spoločnosti (7,2 percenta). Najžiadanejším nefinančným benefitom, a to u 70 percent opýtaných, je príspevok na stravovanie aspoň v optimálnej výške 7,80 eura.
V prieskume sa zamestnanci vyjadrili aj k tomu, či sa cítia pre svojho zamestnávateľa dôležití. V tomto smere nemalo 43,1 percenta opýtaných žiaden pocit a nevedelo to vyhodnotiť. Ďalších 27 percent respondentov cíti, že je pre svojho zamestnávateľa dôležitých a 10,2 percenta veľmi dôležitých. Dojem, že nie sú dôležití, uviedlo 7,5 percenta respondentov a 2,2 percenta označilo, že nie sú vôbec dôležití.
Väčšina účastníkov prieskumu sa v roku 2024 neobáva zhoršenia svojej pracovnej situácie. Svoje pracovné očakávania hodnotilo 30,8 percenta respondentov pozitívne. Veľmi pozitívne očakávania má 15,1 percenta zamestnancov a neutrálne 43,7 percenta.
Najdôležitejším faktorom pri zmene práce by bol v roku 2024 plat. Túto možnosť vybralo v prieskume 84,3 percenta opýtaných. Nepeňažné benefity považuje za dôležité 54 percent respondentov a 37,5 percenta opýtaných oceňuje prístup nadriadeného...
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Balíček na rok 2014 bude mať štvrtinovú silu
19. 4. 2013
Vláda pripravuje na budúci rok ďalší úsporný balíček.
Ten by mal priemerný Slovák pocítiť štvornásobne menej, ako je to tento rok.
Na budúci rok ide vláda uskutočniť dodatočné opatrenia v celkovej sume 566,1 milióna eur, kým na dosiahnutie tohtoročného 2,9-percentného deficitu musí získať až 2,3 miliardy eur. Je to štyrikrát menej ako teraz.
Vláda chce v budúcom roku získať na optimalizácii úradov, krátení výdavkov a daňových únikov, ale zvažuje tiež prehodnocovať vyplácanie sociálnych dávok, zefektívniť zdravotníctvo či zaviesť dane z luxusných nehnuteľností.
O výške dane z bytov a domov bude rozhodovať trhová cena
18. 4. 2013
Nový systém zdaňovania nehnuteľností na Slovensku, ktorý by mal vychádzať z trhovej hodnoty nehnuteľnosti, bude zavedený najneskôr od roku 2015.
Dane z nehnuteľností na Slovensku v porovnaní s ostatnými krajinami OECD alebo EÚ predstavujú takmer bezvýznamnú časť daňových príjmov územných samospráv. Z pohľadu daňovej spravodlivosti je optimálnym riešením nastaviť systém tak, aby bol základ dane naviazaný na trhovú hodnotu nehnuteľnosti. Takto nastavený systém by zabezpečil, že daňová základňa by sa menila spolu s trhovou cenou nehnuteľnosti a efektívne zdanenie pri nezmenenej sadzbe by bolo konštantné.
Štát bude hľadať peniaze do rozpočtu v energetických daniach
18. 4. 2013
MF uvažuje nad zrušením výnimiek pri energetických daniach.
Rezort financií očakáva dodatočný príjem do štátnej kasy.
Na Slovensku v súčasnosti existuje relatívne vysoký počet fakultatívnych, to jest dobrovoľných oslobodení energetických daní pri elektrine, uhli či zemnom plyne. Ich zrušenie by prispelo k zvýšeniu výnosu o približne 50 mil. eur ročne
MMF prognózuje Slovensku rast 1,4 percenta
17. 4. 2013
V roku 2013 bude slovenská ekonomika rásť tempom 1,4 percenta a v roku 2014 sa rast zrýchli na 2,7 percenta.
Infláciu spotrebiteľských cien na Slovensku fond v tomto roku odhaduje na úrovni 1,9 % a v roku 2014 vo výške 2 %. Nezamestnanosť v krajine však bude podľa MMF stagnovať a v tomto aj budúcom roku bude na úrovni 14,3 %. Hospodárstvo eurozóny podľa prognózy MMF v tomto roku klesne, a to, o 0,3 %, ale v budúcom roku už posilní o 1,1 %.