Výška platu sa podľa prieskumu nezmenila u takmer 28 percent opýtaných aj napriek inflácii
30. 1. 2024
Vyššie životné náklady sa zamestnávatelia snažili pokryť u 21,5 percenta respondentov.
Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Endered, o ktorom informoval Trumpeter. Čiastočne prilepšené dostalo 50,8 percenta opýtaných. Napriek tomu však uviedli, že prilepšenie k platu nebolo dostačujúce. Je chvályhodné, že väčšina zamestnávateľov aspoň čiastočne zohľadnila zvýšené náklady na život, či už formou zvýšenia platu alebo formou iných zamestnaneckých benefitov. Nie každý zamestnávateľ si to mohol dovoliť.
Nasledovali pracovné prostredie a kultúra firmy (28,1 percenta), pracovná rovnováha a flexibilita (24,1 percenta), možnosti profesionálneho rozvoja (23,9 percenta), spätná väzba a hodnotenie práce (18,7 percenta) a stotožnenie sa s víziou, cieľmi a stratégiou spoločnosti (7,2 percenta). Najžiadanejším nefinančným benefitom, a to u 70 percent opýtaných, je príspevok na stravovanie aspoň v optimálnej výške 7,80 eura.
V prieskume sa zamestnanci vyjadrili aj k tomu, či sa cítia pre svojho zamestnávateľa dôležití. V tomto smere nemalo 43,1 percenta opýtaných žiaden pocit a nevedelo to vyhodnotiť. Ďalších 27 percent respondentov cíti, že je pre svojho zamestnávateľa dôležitých a 10,2 percenta veľmi dôležitých. Dojem, že nie sú dôležití, uviedlo 7,5 percenta respondentov a 2,2 percenta označilo, že nie sú vôbec dôležití.
Väčšina účastníkov prieskumu sa v roku 2024 neobáva zhoršenia svojej pracovnej situácie. Svoje pracovné očakávania hodnotilo 30,8 percenta respondentov pozitívne. Veľmi pozitívne očakávania má 15,1 percenta zamestnancov a neutrálne 43,7 percenta.
Najdôležitejším faktorom pri zmene práce by bol v roku 2024 plat. Túto možnosť vybralo v prieskume 84,3 percenta opýtaných. Nepeňažné benefity považuje za dôležité 54 percent respondentov a 37,5 percenta opýtaných oceňuje prístup nadriadeného...
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Živnostníkom sa obmedzujú paušálne výdavky a rastú odvody
7. 1. 2013
Tohtoročný január priniesol pre živnostníkov viaceré legislatívne zmeny.
Obmedzujú sa im maximálne sumy paušálnych výdavkov či rastie minimálny aj maximálny vymeriavací základ na platenie odvodov.
Obmedzuje sa tiež možnosť uplatnenia 40-% paušálnych výdavkov na maximálnu hodnotu 5040 eur ročne alebo 420 eur mesačne. Takisto sa ruší možnosť uplatnenia paušálnych výdavkov pri prenájme nehnuteľností.
Zmenou prešli aj vymeriavacie základy na platenie odvodov do Sociálnej poisťovne. Minimálny vymeriavací základ predstavuje 393 eur. To znamená mesačnú platbu 130,27 eura, teda 18,66 eura na rezervný fond, 17,29 eura na nemocenské a 104,32 eura na dôchodkové poistenie.
Naopak, maximálny vymeriavací základ je 3930 eur, čo prináša mesačnú platbu 1302,79 eura. Z toho ide najviac, 943,20 eura, na dôchodkové poistenie. Ďalej 172,92 eura na nemocenské poistenie a 186,67 eura do rezervného fondu.
So zvýšenými nákladmi musia počítať aj vybrané fyzické osoby, ktorým daň z príjmu vzrastie z 19 % na 25 %.
Union posiela preplatky za lieky
18. 12. 2012
Union zdravotná poisťovňa začala od utorka vyplácať preplatky za lieky.
Preplatky dostanú oprávnené osoby najneskôr do 31. decembra, a to na účet alebo poštovou poukážkou.
Nárok na úhradu preplatkov za lieky za tretí kvartál tohto roku vznikol v Union ZP podľa podmienok vyplývajúcich zo zákona 850 poistencom, pričom v predchádzajúcom kvartáli to bolo 1 024 poistencov.
Poistencov, ktorým vznikol nárok na úhradu preplatkov za lieky, poisťovňa písomne informuje o konkrétnej výške úhrady.
Nemusia do zdravotnej poisťovne nahlasovať žiadne údaje ani predkladať žiadne doklady, preplatky za lieky dostanú automaticky na účet alebo poštovou poukážkou.
Štát chce s Rusmi dohodnúť lacný plyn
14. 12. 2012
Na kúpu časti SPP štát vyčlenil 300 miliónov eur.
V prípade potreby sa z nich majú uhradiť straty z dodávok plynu domácnostiam.
Dôvod, prečo si chce štát kupovať časť SPP, ktorá má na starosti dodávky plynu domácnostiam a firmám, je ten, že si chce s ruským Gazpromom sám dohodnúť ceny plynu pre Slovensko. Štát si totiž myslí, že dnešní spolumajitelia SPP – E.ON a Gaz de France – nedohadujú najlepšie ceny, aké by mohli.
Doteraz totiž Nemci a Francúzi vykazovali stratu.
Majiteľov eseročiek čakajú ďalšie zmeny
14. 12. 2012
Majitelia a spoločníci v spoločnostiach s ručením obmedzeným (s.r.o.) budú v roku 2013 vystavení finančnému tlaku.
Predovšetkým zmeny v zákonoch o dani z príjmov, zdravotnom a sociálnom poistení výrazne znížia ich očakávané príjmy.
Predmetné legislatívne zmeny budú mať vplyv na výrazné zníženie čistých príjmov spoločníkov s.r.o. z podnikania nimi vlastnenými spoločností. Dôvodom je najmä navrhované zvýšenie sadzby dane z príjmov právnických osôb zo súčasných 19 % na 23 % ako i schválené zvýšenie sadzby na zdravotného poistenia z príjmov vo forme dividend zo súčasných 10 % na 14 %.