Väčšina miest na Slovensku bude musieť zvýšiť dane a poplatky, tvrdí únia
28. 10. 2019
Samosprávy budú nahrádzať výpadky príjmov v dôsledku zvýšenia nezdaniteľnej časti základu dane. Väčšina miest na Slovensku bude musieť zvýšiť daň z nehnuteľností a ďalšie poplatky, aby tak vykryla výpadky príjmov, ktoré budú mať samosprávy v dôsledku viacerých zákonov prijatých v Národnej rade Slovenskej republiky, najmä novelizácie zvyšujúcej nezdaniteľnú časť príjmov fyzických osôb. Po stredajšom rokovaní to z diskusie Prezídia Únie miest Slovenska (ÚMS) tlmočil na tlačovom brífingu prezident únie a primátor Trenčína Richard Rybníček."Môžem jednoznačne povedať, že sa tak chystá urobiť vyše 95 percent členov ÚMS," skonštatoval. Členmi únie je približne tretina miest na Slovensku, v ktorých žijú asi dve tretiny mestského obyvateľstva v Slovenskej republike. Podľa Rybníčka budú však k rovnakému kroku donútené aj mnohé obce.
"Dôvod je rovnaký ako v prípade miest, zabezpečiť zdroje na to, aby služby, ktoré v rámci svojich kompetencií samosprávy poskytujú, udržali minimálne na rovnakej úrovni ako v súčasnosti a zároveň sa pripravili aj na ekonomicky horšie časy, ktoré nás čakajú," zdôraznil Rybníček. Viceprezident ÚMS a primátor Hlohovca Miroslav Kollár zároveň podotkol, že samosprávy nemajú inú možnosť, keďže sú povinné zostavovať vyrovnaný alebo prebytkový rozpočet. "Ak nezvýšia dane, nebudú tak môcť urobiť," skonštatoval. Rybníček zopakoval, že chystané nepopulárne opatrenia sú dôsledkom viacerých zákonov, ktoré v poslednom období zákonodarcovia prijali a premietajú sa do výšky výdavkov samospráv."Sú to tzv. chodníková novela, obedy zadarmo, veľmi výrazne zvýšenie nezdaniteľnej časti príjmu fyzických osôb, ale aj novela zákona o sociálnych službách a tiež novela o základných požiadavkách na bezpečnosť detských ihrísk, to všetko zvyšuje naše výdavky," upozornil. Odmietol zároveň argumentáciu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, že mestá a obce majú pri lepšom výbere daní a pri zvýšených príjmoch v posledných rokoch dostatočné zdroje na financovanie nových opatrení. Rybníček tvrdí, že zvýšené výdavky v dôsledku sociálnych balíčkov a ďalších legislatívnych úprav zvyšujú výdavky nad úroveň príjmov. Rybníček v súvislosti so stredajším rokovaním Prezídia ÚMS potvrdil, že jednou z priorít únie je pokračovať v príprave reformy verejnej správy. "Budeme tvrdo vyžadovať od budúcej vlády i parlamentu, aby sa vytvorila komisia pre štrukturálnu reformu štátnej a verejnej správy," dodal s tým, že chce spolupracovať aj so Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS). Nezdaniteľná časť základu dane sa od budúceho roka zvýši z 19,2-násobku na 21-násobok sumy platného životného minima. Návrh novely zákona o dani z príjmov z dielne poslancov Mosta-Híd Irén Sárközy, Tibora Bastrnáka a Bélu Bugára schválil parlament v polovici septembra, 4. októbra novelu podpísala aj prezidentka Zuzana Čaputová. Cieľom novely je zvýšiť životnú úroveň pracujúcich, poukazuje sa pritom na zvyšujúcu sa daňovú záťaž zamestnancov v Slovenskej republike, na čo upozornila aj eurokomisia. Novela a nižšie výnosy z daní budú znamenať aj nižšie príjmy samospráv, ktoré sú financované práve z týchto výnosov.
(Zdroj: ekonomika.sme.sk)
Založenie eseročky po novom
29. 5. 2013
Pred založením eseročky si bude podnikateľ od banky pýtať potvrdenie, že má na účte 5-tisíc eur.
Ide o minimálne základné imanie eseročky.
Dnes stačí, ak zakladateľ eseročky predloží príslušnému registračnému súdu vyhlásenie správcu vkladu, že požadovaný vklad splatil.
Po novom bude povinný ho splatiť na osobitný samostatný účet v banke. Od banky bude potrebovať potvrdenie alebo výpis z bankového účtu, ktorý bude povinnou prílohou návrhu na zápis eseročky do OR.
Na eurofondy dostaneme viac času
29. 5. 2013
Eurokomisári schválili zmenu nariadenia, ktoré poskytne našej krajine rok navyše na čerpanie eurofondov z aktuálneho programového obdobia.
Európske peniaze z rokov 2010 a 2011, ktoré mal štát problém minúť do konca tohto roka, dostanú rok k dobru. Opatrenie by sa malo týkať aj fondov na rok 2012, z ktorých sme mali do konca roka 2014 dočerpať 1,63 miliardy eur.
Vlastné potraviny majú priniesť prácu pre 19 000 ľudí
29. 5. 2013
Slovensko, ktoré v priebehu posledného desaťročia prišlo o potravinovú sebestačnosť, plánuje do konca roku 2020 dosiahnuť 80-percentné zastúpenie rozhodujúcich potravín z vlastnej poľnohospodárskej výroby.
Na splnenie ambiciózneho plánu má byť Strednodobá koncepcia rozvoja pôdohospodárstva na roky 2013 až 2020 za pol miliardy eur.
Oživenie poľnohospodárskej a potravinárskej výroby by malo priniesť na vidiek vyše 18 600 nových pracovných miest.
Vláda schválila správu o opatreniach proti nezamestnanosti
29. 5. 2013
Vláda schválila správu o aktuálnej situácii na trhu práce na Slovensku a o opatreniach na jej zlepšenie.
Medzi projekty, ktoré majú priamo finančne podporiť vytváranie pracovných miest v rokoch 2013 až 2015, rezort práce zaraďuje projekty na podporu zamestnávania mladých nezamestnaných do 29 rokov v samospráve a podnikateľských subjektoch, ako aj projekt na podporu znevýhodnených nezamestnaných.