Väčšina miest na Slovensku bude musieť zvýšiť dane a poplatky, tvrdí únia
28. 10. 2019
Samosprávy budú nahrádzať výpadky príjmov v dôsledku zvýšenia nezdaniteľnej časti základu dane. Väčšina miest na Slovensku bude musieť zvýšiť daň z nehnuteľností a ďalšie poplatky, aby tak vykryla výpadky príjmov, ktoré budú mať samosprávy v dôsledku viacerých zákonov prijatých v Národnej rade Slovenskej republiky, najmä novelizácie zvyšujúcej nezdaniteľnú časť príjmov fyzických osôb. Po stredajšom rokovaní to z diskusie Prezídia Únie miest Slovenska (ÚMS) tlmočil na tlačovom brífingu prezident únie a primátor Trenčína Richard Rybníček."Môžem jednoznačne povedať, že sa tak chystá urobiť vyše 95 percent členov ÚMS," skonštatoval. Členmi únie je približne tretina miest na Slovensku, v ktorých žijú asi dve tretiny mestského obyvateľstva v Slovenskej republike. Podľa Rybníčka budú však k rovnakému kroku donútené aj mnohé obce.
"Dôvod je rovnaký ako v prípade miest, zabezpečiť zdroje na to, aby služby, ktoré v rámci svojich kompetencií samosprávy poskytujú, udržali minimálne na rovnakej úrovni ako v súčasnosti a zároveň sa pripravili aj na ekonomicky horšie časy, ktoré nás čakajú," zdôraznil Rybníček. Viceprezident ÚMS a primátor Hlohovca Miroslav Kollár zároveň podotkol, že samosprávy nemajú inú možnosť, keďže sú povinné zostavovať vyrovnaný alebo prebytkový rozpočet. "Ak nezvýšia dane, nebudú tak môcť urobiť," skonštatoval. Rybníček zopakoval, že chystané nepopulárne opatrenia sú dôsledkom viacerých zákonov, ktoré v poslednom období zákonodarcovia prijali a premietajú sa do výšky výdavkov samospráv."Sú to tzv. chodníková novela, obedy zadarmo, veľmi výrazne zvýšenie nezdaniteľnej časti príjmu fyzických osôb, ale aj novela zákona o sociálnych službách a tiež novela o základných požiadavkách na bezpečnosť detských ihrísk, to všetko zvyšuje naše výdavky," upozornil. Odmietol zároveň argumentáciu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, že mestá a obce majú pri lepšom výbere daní a pri zvýšených príjmoch v posledných rokoch dostatočné zdroje na financovanie nových opatrení. Rybníček tvrdí, že zvýšené výdavky v dôsledku sociálnych balíčkov a ďalších legislatívnych úprav zvyšujú výdavky nad úroveň príjmov. Rybníček v súvislosti so stredajším rokovaním Prezídia ÚMS potvrdil, že jednou z priorít únie je pokračovať v príprave reformy verejnej správy. "Budeme tvrdo vyžadovať od budúcej vlády i parlamentu, aby sa vytvorila komisia pre štrukturálnu reformu štátnej a verejnej správy," dodal s tým, že chce spolupracovať aj so Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS). Nezdaniteľná časť základu dane sa od budúceho roka zvýši z 19,2-násobku na 21-násobok sumy platného životného minima. Návrh novely zákona o dani z príjmov z dielne poslancov Mosta-Híd Irén Sárközy, Tibora Bastrnáka a Bélu Bugára schválil parlament v polovici septembra, 4. októbra novelu podpísala aj prezidentka Zuzana Čaputová. Cieľom novely je zvýšiť životnú úroveň pracujúcich, poukazuje sa pritom na zvyšujúcu sa daňovú záťaž zamestnancov v Slovenskej republike, na čo upozornila aj eurokomisia. Novela a nižšie výnosy z daní budú znamenať aj nižšie príjmy samospráv, ktoré sú financované práve z týchto výnosov.
(Zdroj: ekonomika.sme.sk)
Nájsť prácu pre ľudí z priemyslu je dnes zložité
26. 1. 2009
Kríza postihla naše hutnícke giganty Železiarne Podbrezová aj U. S. Steel. Pre ľudí z priemyslu je hľadanie práce viac ako zložité.
Kto nemá obchodné skúsenosti alebo nevie
programovať zostane doma. Také sú totiž súčasné ponuky pracovných miest.
Ministerstvo práce odporúča nezamestnaným
rekvalifikáciu alebo flexibilitu. Novovzniknutá Rada pre hospodársku
krízu by mala zhodnotiť doterajšie opatrenia na zmiernenie dosahov krízy a mala
by navrhovať nové riešenia a spôsoby, ako situáciu zlepšiť.
Banky na Slovensku sú menej závislé od externých zdrojov ako v iných krajinách
26. 1. 2009
Toto konštatovanie odznelo na seminári Slovenskej asociácie podnikových finančníkov venovanom globálnej finančnej kríze. Bankový sektor na Slovensku prijal nové sprísnené štandardy v oblasti poskytovania úverov.
Menovo-kurzové riziká boli eliminované vstupom Slovenska do eurozóny. Na
seminári bolo tiež konštatované, že sa menia strategické priority bánk. Doteraz bola na prvom mieste ziskovosť, v
súčasnosti je to predovšetkým likvidita, potom kapitálová primeranosť a kvalita
úverového portfólia. Hovorilo sa o
pomoci podnikateľskej sfére, inovácii procesov i produktov aj o flexibilnej
organizácii, ktorá nebude znamenať znižovanie počtu zamestnancov ale vytváranie
ich efektívnejšej štruktúry.
Viazne spracúvanie druhotných surovín
23. 1. 2009
Na Slovensku už niekoľko týždňov viazne spracúvanie druhotných odpadov. Hrozí mu tak, že sa zmení na veľkú skládku. Zberové dvory v obciach a mestách sa zapĺňajú papierom, plastami či šrotom.
Kým vlani zberové dvory za odvoz vytriedeného odpadu
dostávali zaplatené, dnes musia platiť. V lepšom prípade niž nezarobia, v
horšom prerobia. Papierenské spoločnosti prestali mať o zberový papier záujem.
Celková produkcia tovarov klesla, a tak výrobcovia požadujú aj menej obalov.
Obce v súčasnosti musia platiť odvoz odpadu zo svojho
rozpočtu. Zatiaľ neuvažujú o tom, že by zvyšovali poplatky za odvoz
"smetí", lebo by tým značne utrpela povesť štátu, pretože práve pri
separovanom zbere sa znižovali poplatky za odvoz. Podobná situácia je aj v
iných štátoch Európy a sveta.
Opatrenia na zlepšenie situácie budú podľa
ministerstva známe o niekoľko dní. Minister životného prostredia sa už stretol so zástupcami ZMOS, Recyklačného
fondu a recyklačných firiem a spoločne hľadali východisko z "papierovej“
krízy.
Súkromné dôchodkové účty klesli
22. 1. 2009
Dôchodkové správcovské spoločnosti vo svojich fondoch spravovali k 16. januáru tohto roka majetok v hodnote takmer 2,226 miliardy eur. Čistá hodnota majetku sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri sa oproti 9. januáru znížila o 12,5 milióna eur.
V rastových fondoch aktuálna hodnota dôchodkovej
jednotky medzitýždenne klesla o 0,08 až 0,7 %. Dosahovala od 0,0335 oi 0,0349
eura. Vyvážené fondy zaznamenali pokles
o 0,006 až 0,55 %. Dôchodková jednotka mala hodnotu od 0,0343 po 0,0356 eura.
Zvýšila sa hodnota dôchodkovej jednotky v konzervatívnych fondoch. Jej hodnota
predstavovala od 0,0379 po 0,0381 eura.