Trovy správneho procesu
22. 8. 2022
Pri výkone úkonov v správnom konaní vznikajú náklady správneho konania, ktoré je potrebné uhradiť. Ide pritom o trovy správneho procesu, ktoré vznikajú jednak účastníkom správneho konania, zúčastneným osobám, svedkom, znalcom a taktiež aj správnemu orgánu.
Trovy správneho konania hradia podľa správneho poriadku subjekty, medzi ktoré patrí správny orgán, účastník správneho konania, zúčastnená osoba, svedok, znalec, pokiaľ trovy vznikli v danom prípade.
Správnym orgánom je štátny orgán, orgán územnej samosprávy, orgán záujmovej samosprávy, fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorej zákon zveril rozhodovanie o právach, právom chránených záujmoch alebo povinnostiach fyzických osôb a právnických osôb v oblasti verejnej správy.
Trovy správneho konania hradia aj účastníci správneho konania.
V správnom konaní sa teda procesná spôsobilosť účastníka správneho konania spája s jeho spôsobilosťou na právne úkony. Preto musí správny orgán v úvode správneho konania zodpovedne skúmať, na ktoré procesné úkony v správnom konaní má účastník správneho konania procesnú spôsobilosť, prípadne či nemá obmedzenú spôsobilosť na právne úkony. Pokiaľ by totiž takýto účastník správneho konania urobil voči správnemu orgánu určitý procesný úkon, napríklad predložil listinu ako dôkaz, išlo by o neplatný procesný úkon a pokiaľ by na ňom bolo položené rozhodnutie správneho orgánu, mohlo by byť spochybnené významnou mierou. Pritom vo vzťahu správneho orgánu a účastníka správneho konania je potrebné zohľadňovať určité základné pravidlá, a to napríklad, že správne orgány postupujú v konaní v súlade so zákonmi a inými právnymi predpismi. Sú povinné chrániť záujmy štátu a spoločnosti, práva a záujmy fyzických osôb a právnických osôb a dôsledne vyžadovať plnenie ich povinností.
Správne orgány sú povinné postupovať v konaní v úzkej súčinnosti s účastníkmi konania, zúčastnenými osobami a inými osobami, ktorých sa konanie týka, a dať im vždy príležitosť, aby mohli svoje práva a záujmy účinne obhajovať, najmä sa vyjadriť k podkladu rozhodnutia, a uplatniť svoje návrhy. Účastníkom konania, zúčastneným osobám a iným osobám, ktorých sa konanie týka, musia správne orgány poskytovať pomoc a poučenia, aby pre neznalosť právnych predpisov neutrpeli v konaní ujmu. Správne orgány sú povinné svedomite a zodpovedne sa zaoberať každou vecou, ktorá je predmetom konania, vybaviť ju včas a bez zbytočných prieťahov a použiť najvhodnejšie prostriedky, ktoré vedú k správnemu vybaveniu veci. Ak to povaha veci pripúšťa, má sa správny orgán vždy pokúsiť o jej zmierne vybavenie. Správne orgány dbajú na to, aby konanie prebiehalo hospodárne a bez zbytočného zaťažovania účastníkov konania a iných osôb. Účastníci konania spolupracujú so správnymi orgánmi v priebehu celého konania. Všetci účastníci majú v konaní rovnaké procesné práva a povinnosti. Ten, komu osobitný zákon priznáva postavenie účastníka konania len na časť konania, má v konaní procesné práva a povinnosti len v tej časti konania, pre ktorú má priznané postavenie účastníka konania. Rozhodnutie správnych orgánov musí vychádzať zo spoľahlivo zisteného stavu veci. Správne orgány dbajú o to, aby v rozhodovaní o skutkovo zhodných alebo podobných prípadoch nevznikali neodôvodnené rozdiely.
K
Podiel spamu v júli tohto roku klesol
9. 8. 2010
Celosvetový podiel nevyžiadanej pošty v e-mailovej prevádzke minulý mesiac voči júnu tohto roka poklesol o 0,4 % na necelých 88,9%,pričom podiel vírusov v e-mailoch bol 0,33 %.
Podľa spoločnosti Symantec sa tento rok zhruba zdvojnásobilo množstvo spamu, ktorý obsahoval skrátené odkazy na internetové stránky. V niektorých dňoch dosahoval podiel týchto mailov na spamu až 18 percent. Keď tvorcovia nevyžiadanej pošty vložia do nevyžiadaných správ skrátené adresy URL, obsahujú takéto skrátené odkazy renomované a legitímne domény. Čím sa tradičným filtrom nevyžiadanej pošty sťažuje rozpoznávanie spamových správ, ktoré pracujú na základe povesti domén nájdených v nevyžiadaných e-mailoch.
Deficit v júli mierne klesol na 2,4 miliardy eur
3. 8. 2010
Deficit štátneho rozpočtu v júli tohto roka mierne klesol z júnových 2,439 na 2,408 miliardy eur.
Na celý rok 2010 je naplánovaný deficit na úrovni 3,746 miliardy eur, pričom za prvých 6 mesiacov sa podarilo naplniť tento plán na 64%.
Príjmy štátu v júli dosiahli 6,035 miliardy eur (48 % z rozpočtovanej sumy), výdavky dosiahli 8,443 miliardy eur (52 % celoročného plánu).Záporné hospodárenie štátu môže tento rok reálne dosiahnuť až 8 % HDP oproti plánovanému schodku 5,5 %.
Česi sa počas krízy zmenili, pristupujú k požičiavaniu peňazí oveľa zodpovednejšie
2. 8. 2010
Správanie Čechov, ktorí žiadajú o úver či pôžičku, sa počas hospodárskej krízy výrazne zmenilo.
Ľudia viac sporia a menej si požičiavajú. Úverové spoločnosti sa v ankete ČTK zhodli, že ich klienti sa stali oveľa obozretnejšími, prestali si požičiavať na dovolenky alebo na zábavy. Priemerná výška hotovostnej osobnej pôžičky sa v Čechách zvýšila na 150.000 korún (čo je približne 4979 eur) a klienti investujú tieto prostriedky do dlhodobých projektov, rekonštrukcií a renovácii. Klesá objem pôžičiek na dovolenku a na ďalšie podobné, neúčelové a krátkodobé projekty.
Slovenská sporiteľňa dosiahla čistý zisk 60 mil. eur
30. 7. 2010
Bratislava - Slovenská sporiteľňa v prvom polroku medziročne zdvojnásobila čistý zisk na 60 mil. eur.
Podľa podpredsedu predstavenstva banky Štefana Mája, sa Slovenskej sporiteľne podarilo dosiahnuť 48 % nárast, čo pri silnom dôraze na kontrolu prevádzkových nákladov a obozretné riadenie rizika viedlo k zdvojnásobeniu čistého zisku na úroveň 60 miliónov eur.
Najväčšia banka v krajine, ktorá patrí do skupiny rakúskej Erste Bank, poskytla viac úverov, vklady jej však klesli.