Trovy správneho procesu
22. 8. 2022
Pri výkone úkonov v správnom konaní vznikajú náklady správneho konania, ktoré je potrebné uhradiť. Ide pritom o trovy správneho procesu, ktoré vznikajú jednak účastníkom správneho konania, zúčastneným osobám, svedkom, znalcom a taktiež aj správnemu orgánu.
Trovy správneho konania hradia podľa správneho poriadku subjekty, medzi ktoré patrí správny orgán, účastník správneho konania, zúčastnená osoba, svedok, znalec, pokiaľ trovy vznikli v danom prípade.
Správnym orgánom je štátny orgán, orgán územnej samosprávy, orgán záujmovej samosprávy, fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorej zákon zveril rozhodovanie o právach, právom chránených záujmoch alebo povinnostiach fyzických osôb a právnických osôb v oblasti verejnej správy.
Trovy správneho konania hradia aj účastníci správneho konania.
V správnom konaní sa teda procesná spôsobilosť účastníka správneho konania spája s jeho spôsobilosťou na právne úkony. Preto musí správny orgán v úvode správneho konania zodpovedne skúmať, na ktoré procesné úkony v správnom konaní má účastník správneho konania procesnú spôsobilosť, prípadne či nemá obmedzenú spôsobilosť na právne úkony. Pokiaľ by totiž takýto účastník správneho konania urobil voči správnemu orgánu určitý procesný úkon, napríklad predložil listinu ako dôkaz, išlo by o neplatný procesný úkon a pokiaľ by na ňom bolo položené rozhodnutie správneho orgánu, mohlo by byť spochybnené významnou mierou. Pritom vo vzťahu správneho orgánu a účastníka správneho konania je potrebné zohľadňovať určité základné pravidlá, a to napríklad, že správne orgány postupujú v konaní v súlade so zákonmi a inými právnymi predpismi. Sú povinné chrániť záujmy štátu a spoločnosti, práva a záujmy fyzických osôb a právnických osôb a dôsledne vyžadovať plnenie ich povinností.
Správne orgány sú povinné postupovať v konaní v úzkej súčinnosti s účastníkmi konania, zúčastnenými osobami a inými osobami, ktorých sa konanie týka, a dať im vždy príležitosť, aby mohli svoje práva a záujmy účinne obhajovať, najmä sa vyjadriť k podkladu rozhodnutia, a uplatniť svoje návrhy. Účastníkom konania, zúčastneným osobám a iným osobám, ktorých sa konanie týka, musia správne orgány poskytovať pomoc a poučenia, aby pre neznalosť právnych predpisov neutrpeli v konaní ujmu. Správne orgány sú povinné svedomite a zodpovedne sa zaoberať každou vecou, ktorá je predmetom konania, vybaviť ju včas a bez zbytočných prieťahov a použiť najvhodnejšie prostriedky, ktoré vedú k správnemu vybaveniu veci. Ak to povaha veci pripúšťa, má sa správny orgán vždy pokúsiť o jej zmierne vybavenie. Správne orgány dbajú na to, aby konanie prebiehalo hospodárne a bez zbytočného zaťažovania účastníkov konania a iných osôb. Účastníci konania spolupracujú so správnymi orgánmi v priebehu celého konania. Všetci účastníci majú v konaní rovnaké procesné práva a povinnosti. Ten, komu osobitný zákon priznáva postavenie účastníka konania len na časť konania, má v konaní procesné práva a povinnosti len v tej časti konania, pre ktorú má priznané postavenie účastníka konania. Rozhodnutie správnych orgánov musí vychádzať zo spoľahlivo zisteného stavu veci. Správne orgány dbajú o to, aby v rozhodovaní o skutkovo zhodných alebo podobných prípadoch nevznikali neodôvodnené rozdiely.
K
Invalidní dôchodcovia môžu pracovať
15. 1. 2013
Sociálna poisťovňa zaznamenala rastúci trend podnetov o údajnom zneužívaní poberania invalidných dôchodkov poistencami, ktorí súčasne aj pracujú.
Sociálna poisťovňa preto upozorňuje, že nejde o nezákonnú činnosť a invalidní dôchodcovia môžu pracovať a zároveň poberať invalidný dôchodok.
Zákon o sociálnom poistení ani iný právny predpis nezakazuje súčasné poberanie invalidného dôchodku a výkon primeranej zárobkovej činnosti. Poberateľ invalidného dôchodku môže vykonávať primeranú zárobkovú činnosť bez ohľadu na to, aká výška miery poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť mu bola priznaná.
Nemci a Francúzi dostanú za SPP spolu 2,6 miliardy eur
15. 1. 2013
Česká spoločnosť Energetický a priemyselný holding zaplatí nemeckej firme E.ON za 24,5 percenta akcií v slovenskej plynárenskej spoločnosti 1,3 miliardy eur.
Rovnakú sumu dostane aj francúzska spoločnosť GDF Suez.
Väčšinovým majiteľom SPP s podielom 51 percent je štát.
E.ON vlastní podiel v SPP prostredníctvom spoločného podniku s francúzskou GDF Suez nazvaného Slovenská Gas Holding. Celkom má SGH v SPP podiel 49 percent a manažérsku kontrolu. Firmy podiel kúpili v roku 2002. EPH má podľa dohody kúpiť celý podiel SGH.
Slovenská vláda schválila predaj 49 percent akcií v SPP českej EPH už vlani v decembri.
Richter chce dotáciou udržať 5000 pracovných miest
11. 1. 2013
Minister sa vracia k protikrízovému príspevku na udržanie miest.
Môže deformovať prostredie. Na zachovanie jedného miesta by malo ísť v priemere 80 eur.
Firma, ktorá sa dostane do problémov a obmedzí prevádzku, bude môcť požiadať o príspevok na zachovanie pracovných miest.
Platiť má od mája. Štát chce takto pomôcť udržať päťtisíc miest.
Podmienky pre investorov sa sprísnia
10. 1. 2013
Firmy žiadajúce o investičnú pomoc od štátu sa budú musieť od apríla 2013 pripraviť na nové podmienky
Takéto spoločnosti budú musieť po novom garantovať vytvorenie aspoň 15 percent novovytvorených pracovných miest z priemeru za posledných 12 mesiacov, keď bol investičný zámer doručený rezortu hospodárstva alebo dopravy. Počet nových pracovníkov však nesmie byť nižší ako 40.