Štátna poisťovňa nebude robiť pri Zväze ambulantných poskytovateľov kompromisy
21. 12. 2018
Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) nebude robiť kompromisy pri rokovaní so Zväzom ambulantných poskytovateľov (ZAP). Na tlačovej besede o tom informovala generálna riaditeľka VšZP Ľubica Hlinková. Poisťovňa odmieta finančné dorovnanie ambulanciám od 1 júla, kedy členovia ZAP-u vypovedali zmluvu. Pacient ako rukojemník. Podľa VšZP je dôsledkom krokov ZAP neodôvodnené branie pacienta za rukojemníka, šírenie poplašnej správy, poškodzovanie mena poisťovne a nekalý spôsob rokovania.
Keď teraz poisťovňa komunikuje s poskytovateľmi, tí podľa Hlinkovej zisťujú, že podmienky v zmluvách sú výhodné, vzápätí na to ZAP a Slovenská lekárska komora (SLK) oslovuje poskytovateľov s tým, aby nanovo vypovedali zmluvy.
"Nie je to už o VšZP, o podmienkach ktoré dávame," tvrdí Hlinková. ZAP podľa nej chce ukázať svojim členom, že vie dohodnúť niečo naviac, poisťovňa mu to však zákonne uhradiť nemôže. Do konca roka. Vo štvrtok bude poisťovňa so ZAP-om rokovať. Verejný prísľub uhradiť starostlivosť o pacientov lekárom, ktorí zmluvu vypovedali, bude platiť do konca roka. Hlinková podľa vlastných slov urobí všetko pre to, aby boli do konca roka podpísané zmluvy. Od januára bude VšZP platiť nezmluvného zdravotného poskytovateľa ako nezmluvného. Podľa generálnej riaditeľky bude mať pacient kam ísť, lekár má povinnosť ošetriť pacienta. Takmer tisíc preplatených bločkov. Poisťovňa bude pacientov informovať, čo robiť ďalej. Bude ich inštruovať, kam môžu ísť, na čo majú nárok, čo budú mať hradené a v akých výškach. VšZP bude komunikovať aj s vyššími územnými celkami, ktorí budú komunikovať s poskytovateľmi. Hlinková tvrdí, ze to bude pre poisťovňu veľká záťaž, predpokladá však, že budú k dispozícii na všetkých pobočkách.
"My sme presvedčení o tom, že do konca tohto roku prevažná väčšina lekárov zmluvy podpíše," uviedol podpredseda predstavenstva VšZP Milan Horváth. Podľa neho VšZP nepredpokladá, že bude verejný prísľub predlžovať.
VšZP aktuálne eviduje 923 bločkov, ktoré vypísali ambulancie ZAP na preplatenie v poisťovni.
(Zdroj: ekonomika.sme.sk)
O Slovensko-maďarský plynovod má záujem šesť krajín
19. 7. 2010
Záujem o využitie plánovaného plynovodného prepojenia medzi Slovenskom a Maďarskom záväzne prejavilo niekoľko spoločností zo šiestich krajín. Informovala o tom v nedeľu agentúra SITA.
Prepojenie medzi maďarskou a slovenskou prepravnou sieťou by malo posilniť súčasné energetické prepojenia v strednej Európe. Plánovaný plynovod má mať dĺžku 115 kilometrov a mal by spojiť slovenský plynovod pri meste Veľký Krtíš s maďarskou sieťou plynovodov pri obci Vecses na predmestí Budapešti. Spoločnosť Eustream počíta s uvedením plynovodu do prevádzky na začiatku roka 2013. Projekt prepojenia Slovenska a Maďarska je oficiálne zahrnutý do Plánu hospodárskej obnovy Európy, ktorý v decembri 2008 spustila Európska komisia.
Zahraniční investori veria v slovenské hospodárstvo
16. 7. 2010
Podľa zahraničných investorov slovenské hospodárstvo v dohľadnom čase naberie rastový kurz.
Vyplýva to z hodnotenia ekonómov z londýnskeho inštitútu Consensus Economics, ktorí predpokladajú Slovensku na rok 2010 nárast HDP až o 2,5%,pričom národné hospodárstva eurozóny by mali naproti tomu narásť v priemere len o 1,1 %. Uviedol to J.U.Stronbach v mesačníka Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory.
Nové autá sa menej predávajú
15. 7. 2010
Počet registrácií nových osobných a malých nákladných automobilov do 3,5 tony v júni tohto roku porovnaní s júnom 2009 medziročne klesol o 41,33 %.
Dosiahol sa tak očakávaný nižší prírastok nových vozidiel oproti roku 2009, kedy odbyt stimulovalo šrotovné.
Od začiatku roku bolo zaregistrovaných celkovo 31 723 áut do 3,5 tony, čiže o 34,17 % menej ako za rovnaké mesiace vlani.
Tankovanie na Slovensku v letných mesiacoch začína byť drahšie
15. 7. 2010
Priemerné ceny pohonných látok v 26.týždni v medzitýždennom porovnaní vzrástli.
Na rast cien pohonných látok v porovnaní s cenami predchádzajúceho týždňa vplýval nárast ceny 98-oktánového benzínu o 0,017 eura alebo 1,18 % na 1,452 eura, LPG o 0,002 eura alebo 0,41 % na 0,490 eura,motorovej nafty o 0,002 eura alebo 0,18 % na 1,136 eura a 95-oktánového benzínu o 0,002 eura alebo 0,16 % na 1,280 eura.