Štátna podpora nájomného bývania
5. 3. 2024
Súčasná platná právna úprava zákona č. 222/2022 Z. z. o štátnej podpore nájomného bývania obsahuje relatívne podrobnú právnu úpravu Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania vrátane značne neštandardnej úpravy jej orgánov.
Zákonom č. 231/2023 Z. z. sa uskutočnilo viacero podstatných zmien. Medzi tieto zmeny patrí zmena spôsobu kreácie členov predstavenstva Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania, ktorá bola dovtedy upravená v jej stanovách. To znamená, že členovia predstavenstva agentúry boli volení a odvolávaní NRSR na návrh aspoň pätnástich poslancov na sedemročné funkčné obdobie. Členov predstavenstva agentúry bolo pritom možné odvolať len z taxatívne vymedzených dôvodov (obmedzenie spôsobilosti na právne úkony alebo nespôsobilosť zo zdravotných dôvodov vykonávať svoju funkciu po dlhší čas ako šesť mesiacov). Takáto právna úprava bola značne neštandardná. Podľa rozhodnutia prezidentky Slovenskej republiky „voľbou členov predstavenstva agentúry v národnej rade získavajú títo silnú legitimitu a mandát v právnickej osobe, ktorá nie je kontrolným orgánom verejnej moci, ani nie je zložkou systému bŕzd a protiváh v rámci deľby moci“. Zároveň uviedla, že takúto právnu úpravu možno považovať za „ústavne nesystémový krok zákonodarcu, ktorý môže vytvárať nebezpečný precedens, kedy výkonná zložka moci (vláda Slovenskej republiky) bude zákonodarcom oberaná o personálne rozhodnutia v ústredných orgánoch štátnej správy alebo v iných vládnych organizáciách a štátnych podnikoch.“ Dochádzalo k praktickému znemožneniu toho, aby zakladatelia agentúry mohli realizovať svoj vplyv na zloženie štatutárneho orgánu agentúry, ktorý v zmysle stanov agentúry riadi všetku činnosti agentúry a koná v jej mene. V nadväznosti na uvedené sa ustanovila zmena spôsobu kreácie členov predstavenstva agentúry, pričom sa ustanovilo, aby ich vymenúvala a odvolávala členská schôdza agentúry. Zároveň sa zo zákona vypustilo sedemročné funkčné obdobie členov predsedníctva a taxatívny výpočet odvolacích dôvodov, teda neštandardné prvky tejto právnej úpravy, ktoré ohrozujú funkčnosť agentúry. V nadväznosti na tieto zmeny a účel zákona sa zaviedlo prechodné ustanovenie, podľa ktorého sa tieto zmeny týkajú aj členov predstavenstva ustanovených do funkcie predo dňom nadobudnutia účinnosti zákona.
K
Volkswagen zatvoril závod v Košiciach
23. 4. 2019
Nemecký Wolkswagen zatvoril v Košiciach svoju fabriku, v ktorej zamestnával takmer sto ľudí. Informáciu priniesol portál etrend.sk. Svoje aktivity rozšíril na východ Slovenska nemecký koncern v roku 2004. V obci Haniska pri Košiciach sa zameriaval na prípravu vozidiel na export na ruský trh.
Na východe Slovenska sa rozmontované modely, ktoré sa vyrobili v Bratislave, posielali di Košíc a odtiaľ vlakom do Ruska, kde boli opäť zmontované. „Od roku 2004 sme v Košiciach pripravili 135-tisíc vozidiel na export do Ruska procesom SKD. Keďže tieto aktivity pre ruský trh už nie sú potrebné, naše haly v Košiciach sme prenajali,“ objasnil predseda predstavenstva Volkswagen Slovakia Oliver Grünberg. Ešte koncom minulého roka stratil Volkswagen aj fabriku v Stupave, ktorá sa venovala 3D tlači. Bola presťahovaná do Wolfsburgu.
Volkswagen Slovakia vlani zažil rekordný rok
19. 4. 2019
Nemeckej automobilke Volkswagen sa v minulom roku veľmi dobre darilo. Firma totiž dosiahla rekordný zisk, ktorý po prvýkrát v histórii presiahol 300 miliónov eur.
Rovnako tak obrat spoločnosti prekročil prvýkrát 10 miliardovú hranicu. Podľa predsedu predstavenstva VW SK Olivera Grünberga takmer 2,5 miliardy eur pochádza od subdodávateľov, ktorí pôsobia na Slovensku. Celkovo ich bolo 83. Najviac vyrobených vozidiel smerovalo na čínsky trh. Do najľudnatejšej krajiny na svete išlo 22 percent z celkovej produkcie fabriky. Ďalšími najväčšími exportnými trhmi boli Spojené štáty (18%) a Nemecko (14%). Ako ďalej uviedol Grünberg, bratislavský závod pripravil nový plán do roku 2025. Jeho cieľom je získanie ďalšieho nového modelu do svojho výrobného portfólia.
Rast spotrebiteľských cien v marci prekvapil
17. 4. 2019
Rast cien sa koncom prvého kvartálu zrýchlil na najvyššie tempo za pol roka. Zdraželi najmä potraviny či doprava, zatiaľ čo dopytové tlaky na infláciu by postupne mali slabnúť.
Index spotrebiteľských cien narástol 2,7 percenta v marci v porovnaní s rovnakým obdobím predošlého roka, informoval Štatistický úrad v pondelok. Išlo o najrýchlejšie tempo inflácie za sedem mesiacov. Výraznejšie rástli ceny palív, ale aj ceny alkoholu a tabaku či odevy a obuv. „Ceny ropy na svetových trhoch vo februári a marci ďalej rástli, čo sa s miernym oneskorením postupne dostávalo aj do cien benzínov a nafty na slovenských benzínových pumpách,“ povedal Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank.
Ceny rastú tretí mesiac po sebe
15. 4. 2019
Ceny tovarov a služieb na Slovensku rástli v marci najrýchlejšie od leta minulého roka. Tempo medziročnej miery inflácie zrýchlilo tretí mesiac po sebe, a to na 2,7 percenta z 2,3 percenta vo februári, informoval dnes Štatistický úrad.
V Českej republike sa spotrebiteľské ceny v marci zvýšili v medziročnom porovnaní ešte rýchlejšie ako na Slovensku. Inflácia v Česku dosiahla tri percentá, čo bol najvyšší medziročný nárast od októbra 2012. V treťom tohtoročnom mesiaci na Slovensku oproti vlaňajšku stúpli ceny vo všetkých sledovaných sektoroch. Najviac, a to o 4,4 percenta, vzrástli v kategórii alkoholické nápoje a tabak. V tomto roku opäť stúpla spotrebná daň z cigariet.