Starnutie obyvateľstva bude mať zásadný vplyv na slovenskú ekonomiku
10. 6. 2024
Výdavky citlivé na starnutie tvoria aktuálne v Únii v priemere 24 percent výkonu ekonomiky, kým na Slovensku je to zatiaľ 19 percent hrubého domáceho produktu. Starnutie obyvateľstva na Slovensku je už realitou. Počet obyvateľov krajiny klesá, najmä tých vo veku 20 až 64 rokov. Počet starších ľudí naopak rastie. Tento dlhodobý trend zmení zásadným spôsobom aj slovenskú ekonomiku, či už pôjde o verejné financie, trh práce, hypotekárny a realitný trh. Upozorňujú na to ekonomickí analytici.
Jeden z najväčších vplyvov bude mať tento vývoj na verejné financie. "So starnutím populácie sú nevyhnutne spojené náklady na dôchodky, ale aj dlhodobú starostlivosť a zdravotníctvo všeobecne, keďže najviac verejných výdavkov na zdravotnú starostlivosť sa kumuluje práve v najvyššom veku," vysvetlili ekonómovia VÚB banky Zdenko Štefanides a Michal Lehuta.
Výdavky citlivé na starnutie tvoria aktuálne v Únii v priemere 24 percent výkonu ekonomiky, kým na Slovensku je to zatiaľ 19 percent hrubého domáceho produktu. Táto relatívne dobrá situácia je ovplyvnená početne silnou generáciou ľudí narodených v 70. a 80. rokoch minulého storočia, ktorí pracujú, podnikajú, významne prispievajú do verejných financií a zároveň z nich čerpajú relatívne málo. Výhľadovo sa však táto situácia prudko zmení, varovali analytici. Namiesto generácie tzv. Husákovych detí nastupujú oveľa slabšie populačné ročníky, o tretinu až polovicu menej početné.
Na Slovensku tak bude podľa odhadov Európskej komisie počet poberateľov dôchodkov na konci roku 2030 o 194-tisíc vyšší ako v roku 2022. Naopak, počet prispievateľov do systému má byť nižší o 94-tisíc. Ich vzájomný pomer sa zníži z viac ako 1,6 na menej ako 1,4.
"S rastom počtu dôchodcov sa do roku 2030 celkové verejné náklady na starnutie u nás zvýšia o takmer 3 percentuálne body HDP v porovnaní s rokom 2022. V žiadnej inej krajine Únie neporastú náklady na starnutie v najbližších rokoch rýchlejšie ako práve na Slovensku," zdôraznili ekonómovia.
Významný bude vplyv zmeny demografie aj na realitný a hypotekárny trh. "Počet ľudí vo veku od 25 do 44 rokov, ktorí tvoria väčšinu kupcov na trhu bývania a žiadateľov o hypotéku na Slovensku, dosiahol vrchol v roku 2017. Do roku 2040 bude v tejto vekovej kategórii o 460-tisíc ľudí menej ako dnes. To je pokles o takmer 30 percent," vyčíslili analytici VÚB. Takýto vývoj podľa nich zrejme utlmí dopyt a zmierni dynamiku cien bývania. Na dlhodobý trend poklesu mladých ľudí v populácii a jeho vplyv na hypotéky upozornila aj Národná banka Slovenska. Podiel obyvateľov do 35 rokov na aktívnej populácii (20 až 64 rokov) sa za uplynulých približne 40 rokov znížil zo 44 na 29 percent. Dve tretiny tohto poklesu pritom nastali po roku 2006.
Starnutie obyvateľstva výrazne ovplyvní aj trh práce na Slovensku. Do roku 2035 sa podľa prognózy Eurostatu pracovná sila vo vekovej kategórii 18 až 64 rokov zmenší o sedem percet a počet obyvateľov starších ako 64 rokov narastie o 20 percent. "Tento vývoj je istý. Všetci ľudia, ktorí do roku 2035 vstúpia na pracovný trh, sa už narodili," vysvetlil analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš. Do roku 2050 ubudne na pracovnom trhu dokonca 19 percent pracovnej sily a počet obyvateľov nad 64 rokov vzrastie o 32 percent. Tlaky na pracovnom trhu plynúce z demografickej zmeny by podľa ekonóma mohla tlmiť vyššia participácia mladých ľudí a ľudí v post produktívnom veku.
Slovensko totiž v súčasnosti patrí ku krajinám Únie s najnižšou úrovňou zapojenia ľudí v týchto vekových kategóriách na trhu práce. "Potrebujeme preto v rozumnom horizonte podniknúť kroky, ktoré podporia efektívnejšie zapájanie (nielen) mladých či seniorov na trhu práce," zdôraznil Kočiš.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
Likvidácia odpadov je podľa výrobcov a dovozcov likvidačná
13. 7. 2009
Tvrdia, že schválená "likvidačná" norma v novoprijatej novele zákona o odpadoch spôsobí zdraženie spotrebičov na slovenskom trhu o 10 až 20 percent.
Brániť sa chcú na všetkých možných
úrovniach až po Európsku komisiu.
Predseda Asociácie dovozcov audiovizuálnej techniky verí, že uspejú.
Asociácia vyzvala prezidenta Slovenskej
republiky otvoreným listom, aby novelu
zákona o odpadoch nepodpísal. Novela obsahuje údajne nové a neodôvodnené
príspevky do neštátneho Recyklačného fondu a je v rozpore so stanoviskom
predkladateľa - ministerstva životného prostredia.
Pravidlá pre presun účtov medzi bankami
8. 7. 2009
Pravidlá pre presun účtov, ktoré majú klientom bánk zjednodušiť zrušenie starého a otvorenie nového účtu v inej banke pripravuje Slovenská banková asociácia.
Tieto pravidlá budú záväzné pre všetkých členov asociácie od 1. novembra
2009. Pravidlá vychádzajú z princípov, na ktorých sa dohodla Európska
banková federácia a Európska komisia.
Pravidlá sa týkajú iba fyzických osôb a výlučne bežných účtov, používaných klientom na prijímanie a zasielanie platieb. Pravidlá sa nevzťahujú sa na platobné karty.
V prípade, že pôvodná banka vyžaduje vrátenie karty, povinnosťou klienta
je kartu odovzdať.
Pravidlá neregulujú poplatkovú politiku, ale ukladajú bankám povinnosť jasne, zrozumiteľne a
vopred informovať klientov o možných poplatkoch.
Novú banku klient používa ako primárne miesto kontaktu a nová banka
komunikuje s pôvodnou bankou. Ak je to napríklad v prípade dodatkovania zmlúv
potrebné, klient navštívi aj pôvodnú banku.
Účet zruší pôvodná banka až vtedy, ak
má klient v súvislosti s účtom vysporiadané všetky záväzky. Novej banke a klientovi pôvodná banka
zašle vyplnené tlačivo so zoznamom
trvalých prevodných príkazov, súhlasov s inkasom. Dohodnuté termíny na základe informácie z pôvodnej banky nová
banka zadá do svojho systému.
Zrušenie a prevedenie účtu z jednej banky do
druhej si spoplatňuje každá finančná inštitúcia podľa svojich interných
predpisov.
Svet podľa prognóz spotrebuje menej ropy
8. 7. 2009
Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) svoju strednodobú a dlhodobú prognózu svetovej spotreby ropy revidovala nadol. Dôvodom takéhoto kroku je súčasná ekonomická kríza. OPEC o tom informovala vo svojej správe World Oil Outlook 2009.
OPEC očakáva, že rozvinuté krajiny, ktoré zasiahla
recesia, svoj plný potenciál ekonomického rastu nedosiahnu skôr ako v roku
2015. V týchto štátoch sa bude spotreba ropy pravdepodobne znižovať až do roku
2010, do roku 2013 by mala následne stagnovať. V rozvíjajúcich sa krajinách by
sa spotreba mala z dlhodobého hľadiska
naopak zvyšovať, v rokoch 2008 až 2030 by mala vzrásť o 23 mil. barelov za deň.
Aj u nás začína éra bankrotov
7. 7. 2009
Zániku bude tento rok čeliť o polovicu viac podnikateľov ako v minulom období. Po letnom útlme sa očakáva, že do platobnej neschopnosti sa dostanú aj menší dodávatelia a firmy podnikajúce na domácom trhu.
Celková bilancia by mohla dosiahnuť 900 bankrotov. Najväčšie problémy môžu očakávať strojári, doprava,
textilný či hutnícky priemysel.
Kým západná Európa sa v oblasti platobnej
disciplíny dostáva postupne z najhoršieho, situácia vo východnej Európe sa
stále zhoršuje.
Nižší dopyt znamená nižší predaj. V prípade,
že tržby padajú o desiatky percent, podnikatelia nedokážu splácať záväzky. Po
veľkých exportéroch sa tak do druhotnej platobnej neschopnosť budú dostávať ich
dodávatelia a menšie firmy.