Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...
Záchranná zdravotná služba – nový systém
Cieľom zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov je zavedenie zmien...
Neskorší výjazd ambulancie záchrannej zdravotnej služby...
Po účinnosti novely zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe bude mať operačné stredisko možnosť určiť neskorší výjazd ambulancie záchrannej...

Murphy radí

Žiadna správa nie je iba dobrá

Často je lepšie nič nevedieť a vždy je rozumnejšie nič nehovoriť.

Ak sa v živote poriadne seknete, aspoň nebudú môcť povedať, že ste v živote nikdy nič poriadne neurobili.

Keď už horšie správy nemôžu prísť, tak určite prídu.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Rady podnikateľom

Cudzie nežiadaj a svoje neopusť.

Nemáte oheň? Otázka boha Prometea okolostojacim ľuďom.

Ako si kto ustelie, tak bude ležať. Reklamný slogan, ktorý vymyslel známy výrobca postelí Prokrustos.

(Myšlienky bez cla)
Informácie pre šéfa

Peniaze môžu k človeku prísť samé, ale k múdrosti už musí prísť človek sám.

Doba čakania na doplňujúcu informáciu sa predlžuje v závislosti od toho, ako urgentne musí byť rozhodnutie prijaté.

Keď dvaja dostanú tú istú informáciu, nikdy z nej nevyvodia ten istý záver.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Otázky na rádio Jerevan

Kto bol prvým podnikateľom? Boh, pretože tiež začínal z ničoho a napriek tomu, že je vševedúci, nevedel, do čoho ide a čo sa z toho vyvrbí. Námietka z daňového úradu: To nie je pravda, pretože: 1. Podnikanie je opakovaná činnosť s cieľom vytvoriť zisk. Nebolo dokázané, že by sa stvorenie opakovalo. Nie je dokázané, že by ku stvoreniu sveta došlo s cieľom vytvorenia zisku. 2. Dodnes sa nenašlo príslušné daňové priznanie. Najstaršie daňové priznanie podal akýsi Judáš Iškariotsky, kde priznal príjem 30 strieborných. Daň nezaplatil, lebo náklady prevýšili výnosy. Námietka voči námietke (Únia tiež podnikateľov): Ako vždy, daňový úrad nevie, o čom je reč. Akt stvorenia sa predsa pravidelne opakuje.

Daňový úrad je dielom božím alebo satanovým? Ako sa to vezme. Pre toho, kto dane platí, to je trest boží. Toho, kto ich neplatí, čakajú muky pekelné.

Aká je hodnota slovenskej koruny? Skúste si požičať v banke a uvidíte.

(Myšlienky bez cla)

Spolupráca so SZČO ako nelegálne zamestnávanie

8. 8. 2022 Jedným z dôsledkov vysokého daňovo – odvodového zaťaženia v podmienkach Slovenskej republiky je stav, kedy firmy zamestnávajú ľudí cez ich živnosť namiesto uzavretia pracovnej zmluvy. Príjmy z podnikania formou živnosti majú iný, výhodnejší daňovo – odvodový režim, napríklad sa spravidla nepožaduje platenie preddavkov na daň, v prvom roku podnikania sa neplatia odvody na sociálne zabezpečenie, je možné využiť paušálne výdavky pri výpočte daňového základu a iné.
Z jednoduchého matematického prepočtu je živnostenské podnikanie ekonomicky výhodnejšie ako akýkoľvek zamestnanecký pomer. Na druhej strane sa na fyzickú osobu – SZČO, neuplatňuje žiadna pracovno–právna ochrana, ani v oblasti zdravotnej pracovnej služby, ani v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Nízke odvody na sociálne poistenie budú v budúcnosti dôvodom minimálnych dávok z rôznych druhov dôchodku. Fyzická osoba podnikateľ je najslabší článok obchodných vzťahov.
Z krátkodobého hľadiska takýto prístup šetrí náklady, nepochybne viac potenciálnemu zamestnávateľovi, no tiež samotnému živnostníkovi. Z dlhodobého hľadiska znamená tento stav slabé možnosti vymáhania prípadných nedobytných pohľadávok za vykonané práce či poskytnuté služby, vo vyššom veku zvýšené riziko chudoby či nulovú sociálnu ochranu v prípade úrazu utrpeného v súvislosti s vykonávaním práce cez živnosť.
Presné štatistiky o tom, koľko živnostníkov je živnostníkmi z donútenia nejestvujú. Vo svojej podstate je tento režim z krátkodobého hľadiska výhodný aj pre samotného živnostníka, takže nemožno hovoriť o donútení. Vo všeobecnosti nie je správne hovoriť o zamestnávaní, pretože ak niekto poskytuje výkony, ktoré majú charakter závislej práce bez pracovnej zmluvy, porušuje § 1 ods. 2 Zákonníka práce.
K

Výstavba diaľnic cez PPP sa má zrýchliť

25. 6. 2009 Vláda chce výrazne skrátiť lehotu, počas ktorej môže Úrad pre verejné obstarávanie alebo neúspešní uchádzači o výstavbu diaľnic a ciest v rámci projektov verejno-súkromného partnerstva (PPP) požiadať súd o vyhlásenie neplatnosti zmluvy s víťazom tendra.
Návrh na zmenu zákona už schválila vláda. Úrad a neúspešní záujemcovia by po schválení zmien v Národnej rade mali mať mesiac odo dňa zverejnenia oznámenia výsledku tendra v Úradnom vestníku Európskej únie, aby rozhodnutie napadli na súde. V súčasnosti na to majú rok. Vládou schválená právna norma sa bude vzťahovať aj na tendre, ktoré boli uzatvorené rok pred účinnosťou zákona. Ministerstvo dopravy  návrh odôvodnilo tým, že chce urýchliť výstavbu ciest. Ich budovanie totiž budú financovať komerčné banky, ktoré neuvoľnia peniaze skôr, než uplynie lehota pre napadnutie zmluvy na súde.
(Zdroj: HNONLINE)

Turistov na Slovensko priláka úsmev a ochota personálu

25. 6. 2009 Náš cestovný ruch poškodzuje nielen silný kurz eura, ale najmä neochota zlepšovať služby a prispôsobiť ich úrovni ceny. Zamestnanci sa nechcú usmievať pre nízke mzdy.
V dôsledku toho stráca Slovensko u zahraničných dovolenkárov povesť atraktívnej krajiny. Chronickým neduhom, ktorý sa nám doma nedarí odstrániť, je, že ceny služieb stále nezodpovedajú ich úrovni. Pre kvalitu služieb je dôležitý aj úsmev personálu.
Výsledkom vyššie uvedeného je, že v cestovnom ruchu Slovensko negatívne dosahy hospodárskej krízy nedokázalo eliminovať. V mnohých hoteloch by mali podstatne intenzívnejšie školiť svoj personál a učiť ho, aby bol voči klientom úslužnejší. Samozrejme, že ak personál nie je dobre platený, nebude sa usmievať.
Hoteliéri z  toho, že nevedia personál dobre zaplatiť, čiastočne vinia aj štát. Nízke mzdy sú podľa nich  dôsledkom vysokého daňového a odvodového zaťaženia. Vláda však dane a odvody zatiaľ  meniť nechce.
Zväz hotelov by uvítal podporu domáceho turizmu zavedením rekreačných poukážok.
Slovenská agentúra pre cestovný ruch upozorňuje na to, že mnohým našim sprístupneným pamiatkam chýbajú viacjazyčné propagačné materiály.
(Zdroj: HNONLINE)

Novela zákona o verejnom obstarávaní

24. 6. 2009 Do zákona o verejnom obstarávaní by mala pribudnúť lehota, po ktorej už nebude možné z akéhokoľvek dôvodu napadnúť koncesnú zmluvu alebo dodatok k nej návrhom na určenie jej neplatnosti súdom.
Novelu dnes na návrh rezortu dopravy schválila vláda. Podľa ministerstva ide o právnu úpravu, ktorá je bežná v krajinách Európskej únie.

Vláda súčasne schválila návrh, aby sa predloženou novelou zákona parlament zaoberal v skrátenom legislatívnom konaní. Novela by mala nadobudnúť účinnosť dňom vyhlásenia v Zbierke zákonov SR.
Ministerstvo dopravy uvádza, že  pri koncesných zmluvách, ktoré sú právnym nástrojom realizácie PPP projektov, výstavbu financuje súkromný partner, resp. komerčné banky.  Z hľadiska oprávnených záujmov financujúcich bánk nie je toto financovanie  možné uvoľniť skôr, ako uplynie lehota na určenie neplatnosti zmluvy, ktorá je momentálne určená na jeden rok.  V prípade koncesných zmlúv je preto potrebné  túto lehotu skrátiť tak, aby nebola ohrozená efektívna realizácia koncesných zmlúv, resp. PPP projektov.
Úrad pre verejné obstarávanie, uchádzač, záujemca alebo osoba so záujmom o získanie koncesie môže podľa novely podať  návrh na určenie neplatnosti koncesnej zmluvy súdom do 30 dní odo dňa uverejnenia oznámenia o výsledku verejného obstarávania v Úradnom vestníku Európskej únie.
(Zdroj: HNONLINE)

Zrýchlenie zápisu vlastníctva v katastri a zvýšenie zodpovednosti notárov a advokátov za údaje

24. 6. 2009 Zmena by mala priniesť väčšiu ochranu ľudí pred realitnými podvodmi a zjednodušiť celý proces. Po novom by sa mal čas zápisu vlastníckych práv do katastra nehnuteľností zrýchliť v prípade, že sa zmluva podpíše u notára alebo advokáta.
Tento proces t.č. trvá 30 dní, v prípade priplatenia a požiadania o zrýchlené konania sa lehota skráti na polovicu. Spísanie zmluvy advokátom či notárom nebude však ani podľa novely povinné.
Notár či advokát, u ktorých sa bude zmluva o predaji nehnuteľnosti podpisovať, budú musieť preveriť, či predávajúci nehnuteľnosť naozaj vlastní a teda či ide o skutočného majiteľa predávaného domu alebo bytu. Notári či advokáti tak ponesú zodpovednosť za to, ak predávajúci predložia falošné doklady a predajú dom či byt, ktorí im nepatrí.
(Zdroj: PRAVDA)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Lesana
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner