Spolupráca so SZČO ako nelegálne zamestnávanie
8. 8. 2022
Jedným z dôsledkov vysokého daňovo – odvodového zaťaženia v podmienkach Slovenskej republiky je stav, kedy firmy zamestnávajú ľudí cez ich živnosť namiesto uzavretia pracovnej zmluvy. Príjmy z podnikania formou živnosti majú iný, výhodnejší daňovo – odvodový režim, napríklad sa spravidla nepožaduje platenie preddavkov na daň, v prvom roku podnikania sa neplatia odvody na sociálne zabezpečenie, je možné využiť paušálne výdavky pri výpočte daňového základu a iné.
Z jednoduchého matematického prepočtu je živnostenské podnikanie ekonomicky výhodnejšie ako akýkoľvek zamestnanecký pomer. Na druhej strane sa na fyzickú osobu – SZČO, neuplatňuje žiadna pracovno–právna ochrana, ani v oblasti zdravotnej pracovnej služby, ani v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Nízke odvody na sociálne poistenie budú v budúcnosti dôvodom minimálnych dávok z rôznych druhov dôchodku. Fyzická osoba podnikateľ je najslabší článok obchodných vzťahov.
Z krátkodobého hľadiska takýto prístup šetrí náklady, nepochybne viac potenciálnemu zamestnávateľovi, no tiež samotnému živnostníkovi. Z dlhodobého hľadiska znamená tento stav slabé možnosti vymáhania prípadných nedobytných pohľadávok za vykonané práce či poskytnuté služby, vo vyššom veku zvýšené riziko chudoby či nulovú sociálnu ochranu v prípade úrazu utrpeného v súvislosti s vykonávaním práce cez živnosť.
Presné štatistiky o tom, koľko živnostníkov je živnostníkmi z donútenia nejestvujú. Vo svojej podstate je tento režim z krátkodobého hľadiska výhodný aj pre samotného živnostníka, takže nemožno hovoriť o donútení. Vo všeobecnosti nie je správne hovoriť o zamestnávaní, pretože ak niekto poskytuje výkony, ktoré majú charakter závislej práce bez pracovnej zmluvy, porušuje § 1 ods. 2 Zákonníka práce.
K
Nemecko nepomôže firme Opel.
11. 6. 2010
Berlín -Nemecko nevyhovelo žiadosti americkej automobilky General Motors (GM)o poskytnutie pomoci jej dcérskej firme Opel .
Odôvodnilo to tým, že americká spoločnosť má dosť financií na to, aby problémy Opela vyriešila sama. GM žiadal o úverové záruky v hodnote vyše 1 miliardy eur.
Odbyt nových áut na Slovensku v máji klesol
11. 6. 2010
Predaj nových osobných vozidiel na Slovensku v máji klesol medziročne o viac ako dve pätiny na 4 930 kusov.
Za prvých päť mesiacov roka predaj spadol o 30,3 percenta, do konca mája bolo zaregistrovaných 30 943 áut. Informovalo o tom Združenia automobilového priemyslu. Predpokladá sa, že nižší predaj vozidiel súvisí s prudkým nárastom dopytu z pred roka, ktorý bol spôsobený zavedením šrotovného.
Svetové aerolínie opäť dosahujú zisk, európske zase stratu.
8. 6. 2010
Svetové aerolínie by sa mali vrátiť k zisku už tento rok, keď zarobia dohromady 2,5 miliardy dolárov.
Vo svojom odhade to uviedlo Medzinárodné združenie leteckých prepravcov (IATA), ktoré ešte v marci počítalo so stratou 2,8 miliardy USD.
Prognózy pre Európske letecké spoločnosti však v tomto roku nie sú optimistické. Nie je to len kvôli komplikáciám spôsobeným popolom z islandskej sopky, ale aj pre časté štrajky, pričom nie je vylúčené ani ich pokračovanie počas leta.
Grécko navrhlo plán privatizácie
4. 6. 2010
Jedným zo spôsobov, ako chce Grécko znížiť rozpočtový schodok, je aj privatizácia.
Vláda predá 49 % v štátnej železničnej spoločnosti OSE a 39 % v prevádzkovateľovi pošty Hellenic Post. Nebude však znižovať svoj podiel v telekomunikačnej firme OTE ani v elektrárenskej spoločnosti PPC. Informovala o tom v stredu grécka vláda.