Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...
Záchranná zdravotná služba – nový systém
Cieľom zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov je zavedenie zmien...
Neskorší výjazd ambulancie záchrannej zdravotnej služby...
Po účinnosti novely zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe bude mať operačné stredisko možnosť určiť neskorší výjazd ambulancie záchrannej...

Murphy radí

Život je obchod

V živote si človek svoju budúcnosť musí vybrať sám – a je to výber so zaviazanými očami z deravého klobúka. Napriek tomu, čas od času to vyjde...

Veľké peniaze sa nezarábajú, veľké peniaze sa vymýšľajú.

Kto veľa pracuje, nemá kedy zbohatnúť. (Židovské príslovie)

(Zrnká úsmevu)
Žiadna správa nie je iba dobrá

Väčšina správ sa postupne zhoršuje.

Často je lepšie nič nevedieť a vždy je rozumnejšie nič nehovoriť.

Dnes je toľko informácií o všetkom, že už ničomu nerozumieme.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Život treba žiť

Najväčšou kvalitou peňazí je ich kvantita. (Spinoza)

Aké je smutné utešovať sa myšlienkou, že iní sú na tom horšie (Wilde)

Všetko na svete má, zrejme kvôli zachovaniu rovnováhy, svoj protiklad. Ku hmote dnes máme antihmotu, k peniazom dieru vo vrecku, k ilúziám hrču na hlave, no a k dôvtipu máme ľudskú závisť...

(Zrnká úsmevu)
Parkinsonove zákony - V. večer

Veľa sa hovorí o rozpínaní vesmíru. Čo je všk rozpínanie vesmíru oproti rozpínaniu organizácie!

Tímová práca je dôležitá tým, že dáva možnosť za neúspech obviniť druhých.

Priprav sa na to, že najväčšie uznanie sa dostane tomu, kto spravil najmenej.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Ja nič, to Murphy

Každý má toľko, koľko si zaslúži.

Keď sa konečne podarí všetko úplne popísať, objaví sa niečo, čo to všetko úplne zmení.

Aj keď pochopíte princíp, ktorý hýbe vesmírom, ženská logika pre vás navždy zostane tajomstvom.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)

Spolupráca so SZČO ako nelegálne zamestnávanie

8. 8. 2022 Jedným z dôsledkov vysokého daňovo – odvodového zaťaženia v podmienkach Slovenskej republiky je stav, kedy firmy zamestnávajú ľudí cez ich živnosť namiesto uzavretia pracovnej zmluvy. Príjmy z podnikania formou živnosti majú iný, výhodnejší daňovo – odvodový režim, napríklad sa spravidla nepožaduje platenie preddavkov na daň, v prvom roku podnikania sa neplatia odvody na sociálne zabezpečenie, je možné využiť paušálne výdavky pri výpočte daňového základu a iné.
Z jednoduchého matematického prepočtu je živnostenské podnikanie ekonomicky výhodnejšie ako akýkoľvek zamestnanecký pomer. Na druhej strane sa na fyzickú osobu – SZČO, neuplatňuje žiadna pracovno–právna ochrana, ani v oblasti zdravotnej pracovnej služby, ani v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Nízke odvody na sociálne poistenie budú v budúcnosti dôvodom minimálnych dávok z rôznych druhov dôchodku. Fyzická osoba podnikateľ je najslabší článok obchodných vzťahov.
Z krátkodobého hľadiska takýto prístup šetrí náklady, nepochybne viac potenciálnemu zamestnávateľovi, no tiež samotnému živnostníkovi. Z dlhodobého hľadiska znamená tento stav slabé možnosti vymáhania prípadných nedobytných pohľadávok za vykonané práce či poskytnuté služby, vo vyššom veku zvýšené riziko chudoby či nulovú sociálnu ochranu v prípade úrazu utrpeného v súvislosti s vykonávaním práce cez živnosť.
Presné štatistiky o tom, koľko živnostníkov je živnostníkmi z donútenia nejestvujú. Vo svojej podstate je tento režim z krátkodobého hľadiska výhodný aj pre samotného živnostníka, takže nemožno hovoriť o donútení. Vo všeobecnosti nie je správne hovoriť o zamestnávaní, pretože ak niekto poskytuje výkony, ktoré majú charakter závislej práce bez pracovnej zmluvy, porušuje § 1 ods. 2 Zákonníka práce.
K

Pracovné agentúry obchádzajú zákon, zakladajú si spoločnosti v Česku

5. 5. 2016 Pracovné agentúry na Slovensku po sprísnenie pravidiel ich podnikania začali obchádzať miestne zákony zakladaním spoločností v Česku, ktoré prevzali slovenských zamestnancov. Vyplýva to z dnešného vyjadrenia štátneho tajomníka ministerstva sociálnych vecí Branislava Ondruša.
Obmedziť podobné prípady by mal zákon, ktorý začne platiť v júni a ktorý upraví posielanie pracovníkov firmami so sídlom v EÚ na prácu na Slovensko. Podnikatelia nové opatrenia kritizovali s odôvodnením, že sú administratívne náročné a že štát na nich prenáša rôzne povinnosti. Motiváciou pre spomínanú zmenu sídla bolo zrejme zavedenie tvrdších pravidiel pre podnikanie pracovných agentúr na Slovensku, ktoré poskytujú pracovníkov do rôznych firiem, a tiež zaťaženie príjmov z pracovných dohôd povinnými odvodmi.
zdroj: hnonline.sk

Zákon o úveroch na bývanie

28. 4. 2016 je nový právny predpis, ktorým sa do našej legislatívy prebrala aktuálna európska legislatíva. Cieľom prebratej smernice je hlavne zabezpečiť vysokú úroveň ochrany spotrebiteľa a zásadne zakazuje viazanie produktov na kúpu iného produktu. Smernica určuje presný vzorec na výpočet ročnej percentuálnej miery nákladov, ktorá musí byť oznámená spotrebiteľovi už v rámci poskytovania tzv. predzmluvných informácií.
Každá reklama na úver na bývanie, v ktorej bude uvedená úroková sadzba či iné číselné údaje, ktoré súvisia s nákladmi spotrebiteľa, budú musieť obsahovať informácie ako RPMN, výšku alebo počet splátok, poplatky, ktoré súvisia s poskytnutím úveru a celkovo zaplatenú sumu.
Ďalším cieľom nového zákona je racionálnejšie a efektívnejšie fungovanie trhu s úvermi a poskytnutie zvýšenej ochrany spotrebiteľovi pri zmluvných vzťahoch, ktoré uzatvárajú s bankovými inštitúciami. Nový zákon č. 90/2016 Z. z. bol schválený ešte 9. novembra 2015 a účinnosť, a tým aj novinky v oblasti úverovania, nadobudol 21. marca 2016. To znamená, že od tohto dátumu museli banky prijať nové opatrenia v oblasti spotrebiteľských hypotekárnych zmlúv. Zákon o úveroch na bývanie po novom upravuje právo spotrebiteľov na odstúpenie od zmluvy o úvere bez udania dôvodu do 14 dní. Zároveň tiež ustanovuje podmienky pri poskytovaní úverov na bývanie, postupy a informácie pred uzatvorením zmluvy, ako aj spôsob výpočtu celkových nákladov spotrebiteľa spojených s poskytnutím úveru na bývanie. Zároveň sa zákonom stanovili podmienky posúdenia úverovej bonity spotrebiteľa, pričom veriteľ nesmie posudzovať schopnosť spotrebiteľa splácať úver na bývanie iba na základe toho, že hodnota nehnuteľnosti určenej na bývanie presahuje výšku úveru. Okrem toho sa upravili aj podmienky a poplatky pri predčasnom splatení úveru. Azda najväčšou novinkou je skutočnosť, že nehnuteľnosť bez vlastných úspor už nekúpite, teda, že banka už nepreplatí 100 % ceny nehnuteľnosti. Dokonca možno v roku 2016 očakávať, že už každý bude potrebovať mať našetrených približne 30 % z ceny nehnuteľnosti. Ďalšou novinkou je i to, že banky musia oveľa viac dohliadať na bonitu mladšej klientely a ich schopnosť splácať úver a zároveň schopnosť reagovať a prispôsobiť sa prípadným zmenám úrokových sadzieb smerom nahor.

Nezamestnanosť je pod kľúčovou hranicou

21. 4. 2016 Miera nezamestnanosti na Slovensku v marci medzimesačne klesla na 9,89 percenta a prvýkrát od februára 2009 sa tak dostala pod hranicu desiatich percent. Informoval o tom Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.
Počet registrovaných nezamestnaných, ktorí mohli nastúpiť do práce, sa v marci znížil na 268 559 zo zhruba 274 200 osôb vo februári. Medziročne ubudlo v krajine 56 612 nezamestnaných. V marci sa nezamestnanosť znížila už šiesty mesiac po sebe, na sedemročnom minime bola už v predchádzajúcom mesiaci. Zníženie miery nezamestnanosti pod hranicu desiatich percent a vytvorenie 100-tisíc nových pracovných miest sľúbila vo svojom programovom vyhlásení nová koaličná vláda premiéra Roberta Fica, ktorá nastúpila do úradu po marcových voľbách. Opozícia spomínaný cieľ označila za málo ambiciózny.
zdroj: hnonline.sk

Od budúceho roka sa pôjde neskôr do dôchodku

14. 4. 2016 Od 1. januára 2017 sa dôchodkový vek určuje s prihliadnutím na priemernú strednú dĺžku života. Znamená to, že vek odchodu do dôchodku sa bude predlžovať postupne o určený počet dní, ktorý sa stanoví každoročne, v závislosti od dynamiky vývinu priemernej strednej dĺžky života spoločnej pre mužov a ženy zistenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky.
očet dní, o ktorý sa dôchodkový vek predĺži, určí opatrením Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Prvýkrát bude opatrenie uverejnené v Zbierke zákonov Slovenskej republiky najneskôr do 31. októbra 2016. Dôchodkový vek sa bude postupne predlžovať poistencom narodeným po 31. decembri 1954. Uvedené však neplatí všeobecne. Zákon stanovuje výnimky. Predlžovanie dôchodkového veku sa nebude týkať poistencov narodených do 31. decembra 1954, žien narodených do 31. decembra 1961, na ktoré sa vzťahujú ustanovenia o znížení dôchodkového veku v závislosti od počtu vychovaných detí a poistencov, ktorým sa zachováva nárok na znížený dôchodkový vek vzhľadom na počet odpracovaných rokov v zamestnaní zaradenom do I. pracovnej kategórie alebo do I. alebo II. kategórie funkcií.
zdroj: hnonline.sk
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Galina
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner