Slovensko stojí pred zdrvujúcim zdražením elektriny
13. 5. 2022
V cenách elektriny je položka, ktorá roky hrá dôležitú úlohu. Kým veľké fabriky na ňu ukazovali prstom, viacerí malí podnikatelia či domácnosti ani nevedeli, že ju platia. Ide o úhrady pre efektívnu výrobu prúdu, zelené zdroje či podporu baníkom. Priemerná regulovaná zdanená cena elektriny je tento rok približne 185 eur za megawatthodinu a medziročne sa zvýšila o desať percent.
To, že konečný účet išiel pri skokovom zdražení elektriny hore „len“ o desatinu a nie viac, je výsledkom práce regulátora a štátu pri spomínanej položke. Jej názov je tarifa za prevádzkovanie systému. V rámci nej sa predĺžila a znížila podpora najmä pre fotovoltiku. Pre menších odberateľov sa sadzba znížila z 23,70 eura za megawatthodinu na 15,90 eura.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
Ambulancie podpíšu zmluvy so štátnou poisťovňou
11. 1. 2019
Obdobie, kedy boli členovia ZAP v nezmluvnom vzťahu, VšZP nekompenzuje. Ambulancie združené v Zväze ambulantných poskytovateľov (ZAP) v pondelok podpísali zmluvy so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP). Na tlačovej besede o tom informovali generálna riaditeľka VšZP Ľubica Hlinková a výkonná riaditeľka ZAP Zuzana Dolinková.
Zväz 31. decembra 2018 informoval, že poskytovatelia podpíšu zmluvy s výnimkou štyroch z nich. Podľa Dolinkovej poskytovatelia podpísali zmluvy preto, aby zabránili zníženiu dostupnosti a kvality zdravotnej starostlivosti pre poistencov VšZP. "Všetky podmienky, ktoré boli dnes podpísané, sú rovnaké pre všetkých ambulantných poskytovateľov," uviedla v pondelok Hlinková. Podľa generálnej riaditeľky VšZP budú nasledovať ďalšie rokovania o podmienkach k 1. júlu 2019, ktoré sa premietnu do zmlúv pre celý ambulantný sektor.
Poisťovňa požiadavke na kompenzáciu obdobia, kedy boli členovia ZAP v nezmluvnom vzťahu, nakoniec nevyhovela. Pacientom ambulancií, ktoré nepodpísali aktuálne zmluvy, bude poskytnutá akútna zdravotná starostlivosť v súlade so zákonom. Poisťovňa ich bude podľa Hlinkovej presúvať k iným poskytovateľom.
ZAP ukončil s VšZP zmluvný vzťah k 31. novembru 2018. Od 1. januára sú platné nové zmluvy, ktoré budú platné do 29. februára 2020.
(Zdroj: Ekonomika.sme.sk)
Desať rokov eura na Slovensku
9. 1. 2019
Euro oslavuje na Slovensku okrúhle desiate narodeniny. Pri jeho zavedení patril k najväčším obavám obyvateľov prudký či neprimeraný nárast cien tovarov a služieb. Extrémne výkyvy cien však zavedenie eura neprinieslo. Za desať rokov sa zvýšili ceny potravín a nealkoholických nápojov o 16,6 percenta, čo je takmer na úrovni priemeru krajín EÚ (16,2 percenta).
V susedných krajinách, ktoré sú členmi EÚ, rástli ceny potravín a nealkoholických nápojov výraznejšie, vyplýva z analýzy Slovenského farmárskeho, družstva. "U našich neeurových susedov potraviny a nealkoholické nápoje za posledných desať rokov zdraželi výraznejšie ako u nás. V Maďarsku si za posledné desaťročie ceny potravín a nealko nápojov pripísali na svoje konto nárast o tretinu, v Poľsku o štvrtinu a v Českej republike zdraželi takmer o 24 percenta," uviedla analytička družstva Eva Sadovská. Napriek tomu sú priemerné ceny potravín na Slovensku ešte stále najvyššie z krajín V4. "Vyplýva to z nižšej vstupnej cenovej hladiny," dodala Sadovská. Najvýraznejšie zdražovanie v rámci EÚ postihlo Maltu (o 36,6 %). Naopak, Íri v súčasnosti nakupujú potraviny a nealkoholické nápoje o 14,1 percenta lacnejšie ako pred desiatimi rokmi. Ceny potravín a nealkoholických nápojov však na Slovensku nerástli plynule. Po zavedení spoločnej meny boli ceny ešte ovplyvňované hospodárskou krízou a poklesli o 3,8 percenta. Nasledovali štyri roky rastu v rozpätí 1,7 percenta až 5,9 percenta. V roku 2014 bolo zdražovanie vystriedané zlacňovaním, a tento trend pokračoval až do roku 2016. Obrat nastal v roku 2017, keď potraviny zdraželi o štyri percentá a za 11 mesiacov roku 2018 o ďalších 4,2 percenta, vyplýva z analýzy.
Pojem „elektronický dokument“
7. 1. 2019
Tento pojem je nepriamo vymedzený v § 32 ods. 1 daňového poriadku, podľa ktorého je elektronickým dokumentom písomnosť správcu dane doručovaný elektronickými prostriedkami.
Správca dane doručuje elektronický dokument osobe podľa § 14 daňového poriadku a daňovému subjektu, ktorý o to požiada, pričom daňový poriadok špecificky neustanovuje formálne a ani obsahové náležitosti takejto žiadosti, preto platí všeobecná právna úprava. Elektronický dokument sa doručuje do elektronickej osobnej schránky osoby. Elektronický dokument zaslaný do elektronickej osobnej schránky je doručený okamihom, keď osoba, ktorej je adresovaný s prístupom do elektronickej osobnej schránky prijme uvedený dokument. Ak osoba uvedená v odseku 3 neprijme elektronický dokument do 15 dní odo dňa jeho zaslania do elektronickej osobnej schránky, považuje sa tento elektronický dokument za doručený posledným dňom tejto lehoty, aj keď sa osoba uvedená v odseku 3 o doručení nedozvedela. Elektronické doručovanie sa považuje za doručenie do vlastných rúk. Pokiaľ si daňový subjekt nevšimne, že mu správca dane zaslal do elektronickej schránky napríklad prvostupňové meritórne rozhodnutie v daňovom konaní, tak v tom prípade mu môže uplynúť lehota na podanie odvolania uvedená v § 72 ods. 3 daňového poriadku a toto rozhodnutie sa vďaka tomu stane právoplatným a vykonateľným.
Hypotéky na Slovensku zlacneli
4. 1. 2019
Hypotéky pokračovali v nepatrnom zlacňovaní. Aktuálne zverejnené čísla naznačili, že Slováci si v novembri požičali za 1,34 percenta, čo je nové historické minimum. V poslednom období neevidujeme znižovanie základných sadzieb zo strany bánk, reaguje výkonný riaditeľ Finančného kompasu Maroš Ovčarik.
„K zníženiu priemerných sadzieb mohlo dôjsť napríklad z dôvodu, že banky poskytovali na výnimky nižšie sadzby oproti základným sadzbám, ktoré vyhlasujú,“ zamýšľa sa. Analytik odboru ekonomických a menových analýz NBS Ján Beka tiež upozorňuje, že bežný žiadateľ si zmeny ani nemusí všimnúť. „Hovoríme nie o desatinových posunoch, ale skôr o stotinových.“ Nepatrné znižovanie sadzieb vidíme prakticky každý mesiac, medziročne išlo o pokles na úrovni 0,24 percentuálneho bodu. Podnetom na okamžité otočenie trendu nemusí byť ani decembrové zastavenie kvantitatívneho uvoľňovania zo strany ECB. Dôležitejšia bude až zmena sadzieb, ktoré by však podľa Maria Draghiho mali ostať na rekordných minimách do konca leta.