Slovenské elektrárne a francúzska spoločnosť sa dohodli na dodávkach jadrového paliva
25. 7. 2024
Slovenské elektrárne (SE) a francúzska spoločnosť Framatome sa dohodli na dodávkach jadrového paliva pre elektrárne Bohunice a Mochovce. Prvé dodávky sa očakávajú v roku 2027. Informovali o tom SE na svojej internetovej stránke. Podpis zmluvy nadväzuje na memorandum o porozumení, ktoré spoločnosti podpísali v máji 2023 a ktoré vytvorilo základ pre ďalší rozvoj dlhodobých vzťahov v oblasti jadrovej energetiky. Cieľom je diverzifikácia dodávok jadrového paliva pre elektrárne typu VVER 440 na Slovensku.
Základom je osvedčené, spoľahlivé a účinné palivo, používané v európskych reaktoroch VVER, zdôraznili elektrárne. „Zabezpečenie zmluvy s jedným z popredných svetových dodávateľov jadrového paliva pre naše elektrárne je dôležitým krokom k posilneniu energetickej bezpečnosti Slovenska. Jadrové elektrárne sú dôležitým pilierom v energetickom mixe našej krajiny, pre ich stabilnú prevádzku preto považujem za kľúčové zabezpečiť diverzifikáciu dodávok jadrového paliva," zhodnotil predseda predstavenstva a generálny riaditeľ SE Branislav Strýček. „Táto zmluva predstavuje nový míľnik dlhoročnej a plodnej spolupráce medzi spoločnosťami Framatome a Slovenské elektrárne. Sme radi, že môžeme prispieť k diverzifikácii paliva na Slovensku a k bezpečnej, spoľahlivej a nepretržitej prevádzke jadrových elektrární Bohunice a Mochovce," doplnil výkonný viceprezident divízie palív francúzskej spoločnosti Lionel Gaiffe.
Spoločnosť Framatome navrhuje, servisuje a inštaluje komponenty, palivo a systémy kontroly riadenia pre jadrové elektrárne. Má vyše 18.000 zamestnancov a s viac ako 100 ľuďmi pôsobí aj na Slovensku, kde dodala systém kontroly riadenia pre nové jadrové bloky v Mochovciach 3 a 4.Slovenské elektrárne vyrábajú viac ako 70 % všetkej elektrickej energie na Slovensku. Vďaka piatim jadrovým blokom a 31 vodným elektrárňam a po odstavení uhoľných zariadení vyrába 100 % elektriny bez priamych emisií CO2.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Menej Slovákov dosiahne na hypotéky
6. 4. 2017
Vlaňajší medziročný nárast počtu hypoték o 14 percent sa už nezopakuje. Nové pravidlá Národnej banky Slovenska (NBS) pre ich schvaľovanie spôsobia, že ich počet bude klesať. V diskusnej relácii na TABLET.TV to povedal Maroš Ovčarik z portálu Finančný kompas.
Vlani klesla priemerná sadzba úverov na bývanie na historicky najnižšiu úroveň, z 2,54 percenta na 1,86 percenta. Nižší úrok ako Slovensko zaznamenali iba štyri krajiny eurozóny - Nemecko, Fínsko, Portugalsko a Francúzsko. Sprísnenie legislatívy ešte trh nepocítil a úrokové sadzby stále smerujú nadol. Dokonca niektoré banky znížili úroky na hypotéky pod jedno percento, hoci len pri splnení niektorých podmienok. Od marca musia banky pri poskytovaní úverov na financovanie bývania viac prihliadať na to, či klient bude schopný požičané peniaze splácať. Finančné domy v prípade žiadateľov počítajú s tým, aby mali pri splácaní rezervu. Spotrebiteľovi by tak po znížení jeho príjmu o splátku poskytovaného úveru, životné minimum a splátky existujúcich úverov mala zostať istá časť príjmu ako rezerva pre nepredvídané skutočnosti. Rezerva sa bude postupne zvyšovať z 5 percent a od 1. júla 2018 má byť na úrovni 20 percent príjmu zníženého o životné minimum. To je v súčasnosti na úrovni 198,09 eura. Pri tom, aby bol rast úverov na Slovensku zdravý a udržateľný, banky musia prihliadať aj na tzv. parameter LTV, teda na pomer medzi výškou poskytnutej hypotéky a hodnotou zakladanej nehnuteľnosti. Poskytovanie 100-percentných hypoték je obmedzené už v súčasnosti, žiadny úver by nemal byť vyšší ako 100 percent a nad 90 percent LTV by mal byť maximálny podiel objemu nových úverov na úrovni 10 percent. Hypoték pokrývajúcich 80 percent až 100 percent hodnoty nehnuteľnosti bude môcť byť od 1. júla 2017 len 40 percent.
zdroj: hnonline.sk
Česi hospodárili v marci s prebytkom
4. 4. 2017
Štátny rozpočet Českej republiky dosiahol ku koncu marca prebytok na úrovni 4,7 miliardy korún (173,88 milióna eur). V medziročnom porovnaní to znamená výrazný pokles, keď v marci minulého roka predstavoval rekordných 43,6 miliardy korún. Uviedlo to dnes české ministerstvo financií, podľa ktorého sa pod pokles podpísal najmä nižší objem financií z Európskej únie (EÚ).
Celkové príjmy štátneho rozpočtu dosiahli ku koncu marca 307,7 miliardy korún a výdavky celkovo 303 miliárd korún. "Medziročne nižší prebytok výrazne ovplyvnili prostriedky prijaté z EÚ a finančných mechanizmov, ktoré boli za prvé tri mesiace roka 2017 nižšie o 52,7 miliardy korún," povedal hovorca ministerstva Michal Žurovec. Ministerstvo očakáva väčší výber DPH vďaka zavedeniu kontrolného hlásenia a elektronickej evidencii tržieb (EET). Do tej sa od decembra minulého roka v prvej fáze zapojili podnikatelia v oblasti stravovacích a ubytovacích služieb a v druhej fáze od 1. marca aj maloobchod a veľkoobchod.
zdroj: hnonline.sk
Slovenské firmy získajú na posilnení českej koruny
4. 4. 2017
Umelé oslabovanie českej koruny sa blíži ku koncu. Českej národnej banke sa skončil záväzok ju brániť na konci marca. Odborníci predpokladajú posilnenie českej meny na 26 korún za euro. Túto skutočnosť privítajú najmä slovenské firmy vyvážajúce tovar do Českej republiky, ktoré budú profitovať z lacnejšieho exportu. Zároveň ide o zlú správu pre bežných Slovákov, ktorí si za nákup a dovolenku u našich západných susedov zaplatia viac.
Posilnenie koruny bude mať na zahraničný obchod medzi Slovenskom a Českom dvojitý efekt. „Pre slovenských exportérov pôjde o priaznivú správu, keďže sa zlacní ich vývoz v prepočte na českú korunu. Za svoj tovar dostanú viac ako doteraz,“ vysvetľuje Tomáš Holinka, analytik Moody's. Naopak, pre českých exportérov táto situácia nebude priaznivá, keďže budú inkasovať menej, no nepôjde o žiadnu zásadnú zmenu. Najväčší rozdiel pocítia Slováci, ktorí si za nákup alebo dovolenku v Česku priplatia. Na druhej strane, Slovensko bude pre české domácnosti z hľadiska dovoleniek atraktívnejšie. Možno teda očakávať rast návštev Čechov u nás.
zdroj: hnonline.sk
Poštová banka vstupuje na preplnený hypotekárny trh
4. 4. 2017
Nový produkt môže klientom znížiť úrok výrazne pod jedno percento. Musia však splniť dôležitú podmienku, mať značné úspory vo výške maximálne polovice požičanej sumy.
Do konkurenčného prostredia lacných hypoték vstupuje nový hráč – Poštová banka. Na trh s úvermi na bývanie ponúka úrok 1,45 percenta, ktorý si môžete znížiť na 0,725 percenta, ale s dôležitou podmienku. Musíte mať v tomto finančnom dome nasporených aspoň 50 percent zo sumy, ktorú si chcete požičať. Výška sporenia vám automaticky znižuje úrok na úvere. „Prišli sme na trh s modelom, ktorý nie je na Slovensku bežný,“ vysvetľuje pre HN Andrej Zaťko, generálny riaditeľ Poštovej banky. Odborníci však tvrdia, že podobný produkt už ponúkala v minulosti aj iná banka. „Offsetové hypotéky už na Slovensku poskytovala mBank, takže ľudia ju už poznajú,“ povedal Maroš Ovčarik, výkonný riaditeľ portálu Finančný kompas.
zdroj: hnonline.sk