Slovenské elektrárne a francúzska spoločnosť sa dohodli na dodávkach jadrového paliva
25. 7. 2024
Slovenské elektrárne (SE) a francúzska spoločnosť Framatome sa dohodli na dodávkach jadrového paliva pre elektrárne Bohunice a Mochovce. Prvé dodávky sa očakávajú v roku 2027. Informovali o tom SE na svojej internetovej stránke. Podpis zmluvy nadväzuje na memorandum o porozumení, ktoré spoločnosti podpísali v máji 2023 a ktoré vytvorilo základ pre ďalší rozvoj dlhodobých vzťahov v oblasti jadrovej energetiky. Cieľom je diverzifikácia dodávok jadrového paliva pre elektrárne typu VVER 440 na Slovensku.
Základom je osvedčené, spoľahlivé a účinné palivo, používané v európskych reaktoroch VVER, zdôraznili elektrárne. „Zabezpečenie zmluvy s jedným z popredných svetových dodávateľov jadrového paliva pre naše elektrárne je dôležitým krokom k posilneniu energetickej bezpečnosti Slovenska. Jadrové elektrárne sú dôležitým pilierom v energetickom mixe našej krajiny, pre ich stabilnú prevádzku preto považujem za kľúčové zabezpečiť diverzifikáciu dodávok jadrového paliva," zhodnotil predseda predstavenstva a generálny riaditeľ SE Branislav Strýček. „Táto zmluva predstavuje nový míľnik dlhoročnej a plodnej spolupráce medzi spoločnosťami Framatome a Slovenské elektrárne. Sme radi, že môžeme prispieť k diverzifikácii paliva na Slovensku a k bezpečnej, spoľahlivej a nepretržitej prevádzke jadrových elektrární Bohunice a Mochovce," doplnil výkonný viceprezident divízie palív francúzskej spoločnosti Lionel Gaiffe.
Spoločnosť Framatome navrhuje, servisuje a inštaluje komponenty, palivo a systémy kontroly riadenia pre jadrové elektrárne. Má vyše 18.000 zamestnancov a s viac ako 100 ľuďmi pôsobí aj na Slovensku, kde dodala systém kontroly riadenia pre nové jadrové bloky v Mochovciach 3 a 4.Slovenské elektrárne vyrábajú viac ako 70 % všetkej elektrickej energie na Slovensku. Vďaka piatim jadrovým blokom a 31 vodným elektrárňam a po odstavení uhoľných zariadení vyrába 100 % elektriny bez priamych emisií CO2.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Jednoduchá spoločnosť na akcie
5. 10. 2016
Novelou zákona č. 389/2015 Z. z. sa s odloženou účinnosťou od 1. januára 2017 do Obchodného zákonníka doplnil úplne nový Diel v rámci obchodným spoločností, ktorý zavádza do znenia právneho predpisu nový pojem a to jednoduchá spoločnosť na akcie.
Od 1. januára 2017 bude možné na Slovensku okrem štyroch súčasných obchodných spoločností (v. o. s., k. s., s. r. o., a. s.) založiť aj piatu - jednoduchú spoločnosť na akcie. Niektoré záležitosti nie sú vyslovene upravené v diele pre jednoduchú spoločnosť na akcie, v tom prípade sa použijú na ne primerane ustanovenia o klasickej akciovej spoločnosti. Jednoduchá spoločnosť na akcie by mala byť ideálnou formou podnikania pre začínajúce projekty ponúkajúce nové alebo významne inovované produkty, teda startupy. Založenie jednoduchej spoločnosti na akcie pritom nebude nijakým spôsobom obmedzované ani viazané na startupový projekt. Založiť si ju budú môcť aj akýkoľvek iní podnikatelia s akýmkoľvek iným predmetom činnosti. Jednoduchá spoločnosť na akcie bude v sebe kombinovať znaky s. r. o. a a. s.
Schránkové firmy musia odhaliť vlastníka
23. 9. 2016
Schránkové firmy by sa už nemali dostať k verejným peniazom. Vláda 17. 8. 2016 odobrila zákon, ktorý sprísňuje podmienky obchodu súkromných firiem so štátom. Kľúčové bude, ako bude spolupracovať slovenská polícia a finančná správa. Od novembra 2015 sa môžu súkromné firmy uchádzať o verejné peniaze, len ak sú zapísané v registri a odhalia svoje vlastnícke pozadie. Takéto podmienky však museli splniť len pri účasti na verejných obstarávaniach.
Po novom sa má zákon vzťahovať aj na firmy, ktoré sa uchádzajú o peniaze z eurofondov či štátnych akcioviek. Za pravdivosť informácií v registri o vlastníckej štruktúre spoločnosti bude ručiť banka či advokát. Ak klamú, hrozí im vysoká pokuta. Je tam rozpätie od stotisíc po jeden milión eur, ale najzásadnejšou sankciou, je odňatie hospodárskeho prospechu. Register bude viesť žilinský Okresný súd, ktorý bude môcť zápisy preskúmavať aj z vlastného podnetu. Dopátrať sa k skutočnému majiteľovi firmy nie je ľahké, čo si žiada nielen nový zákon, ale aj možnosť posilniť odborné kapacity vyšetrovateľov.
Schránkové firmy, to sú zložité schémy, ktoré prechádzajú do desiatich – dvadsiatich jurisdikcií a vyžadujú naozaj talentovaných, schopných a odborne vyškolených vyšetrovateľov. Ak zákon po vláde schváli aj parlament, bude v SR platiť od januára 2017.
Zamestnanci Volkswagenu ďalší protest neplánujú
22. 9. 2016
Ďalší protest zamestnancov bratislavského závodu automobilky Volkswagen Slovakia (VW SK) v najbližšom období pravdepodobne nehrozí. Vedenie firmy totiž s odborármi o ich výhradách rokuje a strany smerujú k spoločnej dohode. Cieľom je zlepšiť vzťahy s dlhoročnými zamestnancami, ktorí pociťujú diskrimináciu.
Odbory v utorok 13. septembra protestom pred budovou závodu za účasti stoviek ľudí poukázali na nespokojnosť a zhoršenú pracovnú atmosféru medzi zamestnancami. Dôvodom sú výhody, ktoré manažment ponúka novoprijatým zamestnancom ako motiváciu v snahe doplniť stavy v závode.
Noví pracovníci majú, na rozdiel od tých s niekoľkoročnou praxou, nárok na polročnú bezplatnú autobusovú dopravu či nástupný bonus vo výške 500 eur. Dlhoročným zamestnancom tiež prekáža, že zatiaľ čo oni museli čakať na vyššiu pracovnú triedu niekoľko rokov, ich novoprijatí kolegovia sú do nej zaradení hneď. Odborári to považujú za diskrimináciu. Vedenie si ju však podľa Smolinského napriek posunu v rokovaniach zatiaľ nepripúšťa. Odbory to chcú dokázať, preto sa obrátili na inštitúcie a úrady, ktoré sa touto problematikou zaoberajú, aby súčasný stav posúdili.
zdroj: hnonline.sk
Reťazenie úverov Slovákov desí centrálnu banku
20. 9. 2016
Ľudia si berú nové pôžičky bez ohľadu na to, či sú skutočne výhodné. Boom pokračoval aj v lete.
Pôžičkový boom počas tohto leta na Slovensku pokračoval. A to aj napriek tomu, že minulé roky sa v lete nárast pôžičiek prinajmenšom spomalil. Tento rok sa však klienti bánk zadlžovali aj v júli a auguste. Takisto sa zvýšila riziková úverová turistika so spotrebnými úvermi. Ľudia si požičajú peniaze v jednej banke a úver istý čas splácajú, takže získajú platobnú históriu. Na základe toho si požičajú viac v inej banke na refinancovanie starého úveru. Práve takéto reťazenie úverov desí Národnú banku Slovenska. Nové úvery majú totiž síce väčšinou nižšiu sadzbu, ale sú na dlhšie obdobie a na vyššiu sumu. Výhodné teda napokon nemusia byť. „Okrem lepšej úrokovej sadzby a nižšej splátky, ktorú môže refinancovanie priniesť, majú klienti možnosť čerpania dodatočných finančných prostriedkov, čo využívajú vo väčšej miere ako v minulosti,“ potvrdzuje Lýdia Žáčková, hovorkyňa Poštovej banky.
zdroj: hnonline.sk