Slovenská ekonomika pocíti ekologickú stratégiu z dielne EÚ
7. 3. 2019
Cieľom je dosiahnuť nízkouhlíkovú ekonomiku do roku 2050. O dlhodobej strategickej vízii Európskej únie (EÚ) s názvom Čistá planéta pre všetkých sa diskutuje na všetkých formátoch ministerských zasadnutí v Rade EÚ a bola aj témou utorňajších rokovaní ministrov životného prostredia v Bruseli. Uviedol to štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Norbert Kurilla.
O vízii Čistá planéta pre všetkých budú na marcovom samite EÚ (21. - 22. 3.) rokovať aj hlavy vlád a štátov. Cieľom je dosiahnuť nízkouhlíkovú ekonomiku do roku 2050, pričom európske hospodárstvo má byť nielen klimaticky neutrálne, ale aj prosperujúce, moderné a konkurencieschopné. Kurilla potvrdil, že diskusie v Rade ministrov sa týkali aj ambicióznych vízií o bezuhlíkovej budúcnosti, ktorá je potrebná pre Slovensko, pre Európu a pre celý svet, lebo "máme iba jednu planétu". Podľa jeho slov je táto vízia "prierezová", lebo sa ňou zaoberajú všetky formáty ministerských zasadnutí, a je logické, že Rada EÚ pre životné prostredie má zrejme najambicióznejšiu víziu. Zároveň pripomenul špecifické postavenie Slovenska, ktoré sa pri dosahovaní týchto cieľov spolieha na jadrovú energetiku, ktorá nevytvára žiadne skleníkové emisie. "Takisto je pre Slovensko špecifický vysoký podiel energeticky intenzívnych odvetví. Na Slovensku je spotreba týchto odvetví až o 80 percent vyššia, ako je priemer EÚ," opísal situáciu. V praxi to znamená, že dôsledky dekarbonizácie budú pre SR citeľnejšie, aj preto treba v ďalších diskusiách, ktoré budú nasledovať aj na samite EÚ, klásť dôraz na to, aby sa v záujme zachovania konkurencieschopnosti našli vhodné ochranné opatrenia. Také, ktoré pomôžu ochrániť priemyselné zázemie, ktoré má Slovensko, a súčasne ponúknu dostatok stimulov a motivácií, aby sa investovalo do nízkouhlíkových riešení a čistých a udržateľných technológií. Kurilla zdôraznil, že pravidlá na znižovanie emisií musia byť globálne, aby boli účinné, čo EÚ presadzuje cez parížsku klimatickú dohodu. "Mňa teší, že ministri v utorok podporili túto víziu za predpokladu, že bude treba zohľadniť osobitné národné špecifiká," uviedol Kurilla a zopakoval, že na úrovni Slovenska ide o jadrovú energiu a podiel ťažkého priemyslu na tvorbe HDP. Spresnil, že proces dekarbonizácie je "nezastaviteľný", avšak netreba sa unáhliť pri hľadaní riešenia, lebo ide o víziu na ďalších 30 rokov. Podľa jeho slov Slovensko nezaostáva v "domácich úlohách", dôkazom čoho je aj minulotýždňové prijatie environmentálnej stratégie, ktorá hovorí o cieľoch do roku 2030 a týka sa aj ochrany ovzdušia a klimatických zmien. Jedným z jej cieľov je útlm spaľovania uhlia od roku 2023, čo povedie k zníženiu emisií. "Pracujeme tiež na domácej nízkouhlíkovej stratégii, ktorú by sme chceli dokončiť približne o jeden rok," dodal Kurilla. Upozornil na spoločnú štúdiu vypracovanú s partnermi so Svetovej banky, ktorá hovorí o nákladovo efektívnych možnostiach, ako znižovať emisie na Slovensku, čiže o tom, v ktorých sektoroch možno dosiahnuť najvyššie zníženie emisií za najmenej peňazí. "Výsledkom štúdie bude pripravenie údernej domácej stratégie, ktorá bude zárukou nízkouhlíkovej budúcnosti Slovenska," vysvetlil Kurilla.
(Zdroj: ekonomika.sme.sk)
Americká automobilka Ford zníži svoj podiel v japonskej Mazde
22. 11. 2010
Americká automobilka Ford Motor zníži svoj podiel u japonského partnera Mazda Motor na 3,5 % zo súčasných 11 %.
Firmy však budú pokračovať v spolupráci v oblasti vývoja a marketingu. Ford tak po viac než 30 rokoch príde o pozíciu najväčšieho akcionára Mazdy.
Japonsko: rast HDP o 0,9 %
16. 11. 2010
Japonský hrubý domáci produkt sa v tohtoročnom treťom štvrťroku zvýšil o 0,9 % oproti predchádzajúcim trom mesiacom, keď stúpol o 0,4 %.
Analytici pritom počítali s rastom iba o 0,6 %. V celoročnom prepočte japonská ekonomika stúpla o 3,9 %. Tempo jej rastu bolo takmer dvojnásobné v porovnaní so Spojenými štátmi. Hospodársky rast v Japonsku bol v treťom štvrťroku podporený končiacimi opatreniami vlády na podporu domáceho dopytu.
Väčšina z nás má počítač i internet
16. 11. 2010
Ku koncu prvého štvrťroka nechýbal osobný počítač vo vyše 72,2 % slovenských domácností.
Prístup na internet malo zhruba 68 % domácností, z toho tretina občanov starších ako 16 rokov nakúpila počas uplynulého roka tovar či službu cez internet. Vyplýva to z prieskumu Štatistického úradu SR. Začiatkom roka mali podľa ankety takmer všetky podniky v krajine prístup na internet. Počítač najčastejšie využívali viacčlenné domácnosti s aspoň jedným nedospelým členom do 16 rokov.
Mýtne na Slovensku dosiahol v októbri rekord
16. 11. 2010
Viac ako 14 miliónov eur sa vybralo v októbri na mýte.
Od 1.januára sa v rámci komplexnej služby elektronického výberu mýta vybralo pre štát takmer 117 miliónov eur. V elektronickom mýtnom systéme bolo k 30. októbru evidovaných vyše 188 000 aktívnych palubných jednotiek, z ktorých viac ako 66,6 % užívali vozidlá zo zahraničia.