Ministerstvo chce krajinu pripraviť na krízu, zriadilo pracovnú skupinu
13. 9. 2019
Ministerstvo hospodárstva už dlhší čas registruje vážne signály postupného ochladzovania ekonomiky. Aby bolo podľa neho Slovensko pripravené na prípadné krízové scenáre, zriadil rezort pracovnú skupinu, ktorá diskutuje o rôznych riešeniach vo viacerých oblastiach. „Rokovania tejto skupiny, ktorej členmi sú aj predstavitelia priemyslu a sociálni partneri, bude pokračovať v septembri,“ informoval hovorca ministerstva Maroš Stano.
Zároveň pripomenul, že pokovanie s predstaviteľmi najdôležitejších podnikov slovenského priemyslu za účasti príslušných ministrov avizoval na september aj premiér Peter Pellegrini. „Prvoradým cieľom vlády a rezortu hospodárstva je, aby bol priemysel, podnikateľský sektor a štát pripravený reagovať na aktuálny vývoj ekonomiky,“ skonštatoval Stano.
Viaceré slovenské spoločnosti pritom upozorňujú na problémy vo svojom podnikaní. Duslo Šaľa v tejto súvislosti informovalo o zastavení všetkých rozvojových investícií, Železiarne Podbrezová vyzvali vládu, aby vytvorila podmienky na podporu investícií, inak o ne Slovensko môže prísť. Či sa v tejto oblasti nejaké opatrenia plánujú, ministerstvo hospodárstva neprezradilo. Podniky sa zároveň sťažujú aj na zvyšujúce sa náklady na pracovnú silu či vysoké ceny elektrickej energie.
Kritike sa nevyhli ani plánované legislatívne zmeny. Tie môžu podľa niektorých firiem ohroziť slovenskú ekonomiku ešte pred vypuknutím ekonomickej krízy. Zväz automobilového priemyslu napríklad poukázal na dva poslanecké návrhy, ktorými sa má zaviesť automatické zvyšovanie minimálnej mzdy podľa rastu priemernej mzdy a zvýšiť rozsah dovolenky pre mladých rodičov do 33 rokov zo štyroch na päť týždňov.
(Zdroj: ekonomika.sme.sk)
Nemci investujú na Slovensku vyše 25 miliónov
11. 9. 2019
Dve nemecké firmy z automobilového priemyslu a strojárstva investujú na Slovensku dohromady vyše 25 miliónov eur a vytvoria viac ako 100 pracovných miest. Vyplýva to z materiálov ministerstva hospodárstva, ktoré zároveň navrhlo udeliť obom investorom štátne stimuly.
Nemecký výrobca športových vozidiel Porsche vynaloží prostredníctvom svojej dcérskej firmy Porsche Werkzeugbau 13,59 milióna eur do výstavby technologického centra pre automatizáciu a robotizáciu automobilovej produkcie. Neďaleko Piešťan na západe krajiny zamestná 34 ľudí. Podľa starších informácií spoločnosť v ďalšej fáze svojho projektu počíta s produkciou výrobných liniek pre automobilový priemysel. Investíciu by štát mal podporiť sumou dva milióny eur. Porsche Werkzeugbau už má na Slovensku výrobňu v Dubnici nad Váhom, kde zamestnáva okolo 175 ľudí.
Probácia a mediácia – zmeny po novele Trestného zákona
9. 9. 2019
Zákon o probačných a mediačných úradníkoch č. 550/2003 Z. z. sa novelizoval.
Právna úprava sa zosúladila s úpravou v § 13 ods. 1 zákona č. 78/2015 Z. z. o kontrole výkonu niektorých rozhodnutí technickými prostriedkami a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, podľa ktorej vykonáva probačný a mediačný úradník kontrolu na žiadosť riaditeľa ústavu bez ďalšieho vymedzenia z hľadiska využitého inštitútu, tzn. nielen pre účely premeny trestu odňatia slobody na trest domáceho väzenia, ale napríklad i v prípade podmienečného prepustenia, kde možno využiť analogický postup.
Firmy sa môžu uchádzať o peniaze na zamestnávanie matiek na kratšie úväzky
6. 9. 2019
Firmy sa môžu uchádzať o peniaze na zamestnávanie matiek na kratšie úväzky
O tieto zdroje sa budú môcť uchádzať firmy, ktoré budú môcť požiadať úrady práce o dotáciu na vytvorenie miesta pre ženy, respektíve rodiča, na kratší úväzok alebo na prácu z domu. Tento projekt nadväzuje na projekt budovania detských kútikov, ktorý bol realizovaný v minulosti. O finančné prostriedky sa budú môcť uchádzať zamestnávatelia vo všetkých krajoch, okrem Bratislavského kraja. "Cieľom projektu je zlepšenie podmienok na zosúladenie rodinného a pracovného života, zvýšenie zamestnanosti osôb s rodičovskými povinnosťami, najmä žien," uvádza sa v cieľoch projektu. Rodičom by tak mal vytvoriť možnosti vrátiť sa na trh práce. Cieľovou skupinou sú uchádzači o zamestnanie vedení v evidencii úradov práce najmenej tri mesiace, ženy s rodičovskými povinnosťami, ktoré sa starajú o deti vo veku do šiestich rokov, alebo uchádzač o zamestnanie, ktorý žije ako osamelá osoba s jednou alebo viacerými osobami odkázanými na starostlivosť, ktorá sa stará aspoň o jedno dieťa pred skončením povinnej školskej dochádzky. Projekt je zameraný najmä na flexibilné, čiastočné pracovné úväzky. Ide o pracovný pomer na kratší pracovný čas, delené pracovné miesto, domácku prácu a teleprácu. Projekt budú realizovať jednotlivé úrady práce, pričom by sa mal realizovať aj v znevýhodnených okresoch. Príspevok budú môcť čerpať zamestnávatelia, ktorí sa rozhodnú matky, respektíve rodiča, zamestnať na dobu určitú alebo na neurčitý čas. "Povinný čas trvania pracovného miesta je minimálne tri mesiace, pričom finančné príspevky na úhradu časti celkovej ceny práce sa poskytujú zamestnávateľovi mesačne najviac počas 12 mesiacov v závislosti od trvania pracovného pomeru," uvádza sa v projekte. Generálny riaditeľ ústredia práce Marián Valentovič ešte v auguste avizoval, že zamestnať by sa mohlo vďaka tomuto projektu približne tisíc uchádzačov o zamestnanie, alebo aj viac. Príspevky sa budú refundovať do 95 percent celkovej ceny práce na daného zamestnanca, maximálne do výšky 844 eur, čo predstavuje 1,2-násobok minimálnej mzdy. Úrady práce budú od septembra oslovovať všetkých uchádzačov o zamestnanie, ktorí spĺňajú podmienky projektu, ale aj samotných zamestnávateľov, ktorí majú nahlásené voľné pracovné miesta.
(Zdroj: ekomonika.sme.sk)