Rada pre rozpočtovú zodpovednosť očakáva budúci rok mierne lepší deficit ako vláda
19. 11. 2024
Rozpočtová rada prezentovala v súvislosti s rozpočtom viaceré odporúčania. Deficit verejných financií SR by mal v budúcom roku dosiahnuť 4,5 % hrubého domáceho produktu (HDP). Odhaduje to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) po zhodnotení vládou predloženého návrhu rozpočtu, ktorý ešte musí schváliť parlament. Kabinet v ňom očakáva schodok na úrovni 4,7 % HDP. Dosiahnutie deficitu je však podľa RRZ realistické iba vtedy, ak vláda nebude čerpať rezervu na nové výdavky.
„Avšak pre roky 2026 a 2027 už tradične chýbajú v návrhu rozpočtu opatrenia na splnenie tých cieľov, ktoré si vláda stanovila. To znamená potrebu dodatočnej konsolidácie v budúcich rokoch až niekde na úrovni 1,9 % HDP alebo takmer 3 miliardy eur,“ vyčíslil na štvrtkovej tlačovej konferencii predseda RRZ Ján Tóth. Vďaka tomu, že konsolidačný balíček súvisiaci s rozpočtom na budúci rok obsahuje zväčša trvalé opatrenia, návrh rozpočtu podľa rady zlepšuje dlhodobú udržateľnosť slovenských verejných financií o 1,4 % HDP. Ukazovateľ dlhodobej udržateľnosti sa tak zníži z pásma vysokého rizika na hornú hranicu zóny stredného rizika.
Tóth zároveň upozornil, že bez dodatočnej konsolidácie vláda nedodrží nominálny limit výdavkov, ktorý rozpočet obsahuje. „Odchýlky pre tento a budúci rok nie sú až také veľké, v tomto roku je to niečo cez 300 miliónov eur, v budúcom roku okolo 114 miliónov eur. Následne táto odchýlka vzrastie až k vyše dvom miliardám eur v rokoch 2026 a 2027, pretože tam chýbajú vyšpecifikované opatrenia,“ priblížil.
Rozpočtová rada prezentovala v súvislosti s rozpočtom viaceré odporúčania. Prvé sa týka rezervy, ktorá vznikla prijatím konsolidačných opatrení a nepoužila sa na zníženie deficitu. Vláda by podľa RRZ nemala touto rezervou financovať nové výdavky, ale len kompenzovať existujúce riziká, ktoré rada vidí v daniach a zdravotníctve. „Zároveň si myslíme, že dodatočná konsolidácia by sa nemala odkladať na volebný rok 2027, ale čo najviac ju sústrediť do roku 2026. Vzhľadom na politický cyklus, ale aj na možnosť čerpať prostriedky z plánu obnovy, ktoré sú zatiaľ dostupné len do roku 2026 a ktoré by mohli tlmiť krátkodobý negatívny dopad konsolidácie,“ vysvetlil Tóth.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Ďalšie prepúšťania
7. 12. 2009
Zamestnávatelia nahlasujú ďalšie prepúšťania. Ohrozených je 270 pracovných miest. Od začiatku tohto roka bolo ohrozených vyše dvadsaťdeväťtisíc miest, reálne však o prácu prišlo vyše štrnásťtisíc ľudí.
V súčasnosti je na Slovensku podľa internetovej stránky ministerstva hospodárstva voľných vyše päťtisíc pracovných miest. V počte voľných miest si dlhodobo drží prvenstvo Bratislavský kraj. Ďalšie poradie je nasledovné: Trenčiansky kraj, Trnavský kraj, Banskobystrický kraj, Nitriansky kraj, Žilinský kraj, Prešovský kraj a Košický kraj.
(Zdroj: ATLAS, 24HOD, TASR, SITA)
VÚB získala prestížnu cenu
7. 12. 2009
VÚB banka, ktorá je členom skupiny Intesa Sanpaolo, získala v tomto roku ďalšiu prestížnu medzinárodnú cenu – „Bank of the Year in Slovakia“ od renomovaného časopisu The Banker. Po tom, čo sa VÚB nedávno stala Bankou roka podľa časopisu Trend a získala ocenenie Euromoney Awards for Excellence, ktoré udeľujú novinári a odborníci z britského magazínu Euromoney, je to už tretí úspech v poradí.
Generálny riaditeľ a predseda predstavenstvo VÚB vyhlásil, že nejde o náhodné výsledky. Banka dlhodobo pracuje na zlepšovaní procesov a služieb, čo sa odráža aj na výsledkoch.
VÚB sa stala aj najúspešnejšou bankou v súťaži Zlatá minca 2009, v ktorej 58 odborníkov z radov ekonomických novinárov, zástupcov maklérskych spoločností, vysokých škôl, výskumných spoločností a profesných asociácií hodnotilo produkty finančných inštitúcií.
Cenu „Bank of the Year“ udeľuje Časopis The Banker každý rok. Časopis je jedným z najprestížnejších svetových médií z oblasti bankovníctva a financií.
Banky súperia o udržanie vkladov
6. 12. 2009
V snahe získať či udržať si vklady, ktoré si ľudia uložili v peňažných domoch pred januárovým zavedením eura ponúkajú niektoré slovenské banky rôzne výhody. Vyšší úrok, rôzne bonusy či nulové poplatky.
Väčšine vkladov, ktorými si Slováci chceli zabezpečiť pohodlné a bezplatné prevedenie korunovej na eurovú hotovosť, končí viazanosť v týchto týždňoch.
V poslednom štvrťroku vlaňajšieho roku Slováci vložili do bánk rekordných 104,37 miliardy korún (3,45 miliardy €). Tri štvrtiny z toho tvorili vklady s viazanosťou na jeden rok.
Ekonomika Slovenska dosiahla druhý najväčší rast v únii
3. 12. 2009
V treťom štvrťroku tohto roka hospodárstvo eurozóny medzikvartálne vzrástlo o 0,4 % a ekonomika celej Európskej únie sa zväčšila o 0,3 %. Ekonomika Slovenska bola druhá.
V rámci členských krajín EÚ, ktorých údaje o vývoji hrubého domáceho produktu (HDP) sú k dispozícii, dosiahla ekonomika Slovenska druhý najväčší rast a medzikvartálne sa zvýšila o 1,6 %.
Najväčší medzikvartálny rast (6,1 %) zaznamenala Litva. Najviac (o 2,8 %) sa zmenšila ekonomika Estónska. Vplýva to z údajov štatistického úradu Európskej únie Eurostat.