Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť očakáva budúci rok mierne lepší deficit ako vláda

19. 11. 2024 Rozpočtová rada prezentovala v súvislosti s rozpočtom viaceré odporúčania. Deficit verejných financií SR by mal v budúcom roku dosiahnuť 4,5 % hrubého domáceho produktu (HDP). Odhaduje to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) po zhodnotení vládou predloženého návrhu rozpočtu, ktorý ešte musí schváliť parlament. Kabinet v ňom očakáva schodok na úrovni 4,7 % HDP. Dosiahnutie deficitu je však podľa RRZ realistické iba vtedy, ak vláda nebude čerpať rezervu na nové výdavky.
„Avšak pre roky 2026 a 2027 už tradične chýbajú v návrhu rozpočtu opatrenia na splnenie tých cieľov, ktoré si vláda stanovila. To znamená potrebu dodatočnej konsolidácie v budúcich rokoch až niekde na úrovni 1,9 % HDP alebo takmer 3 miliardy eur,“ vyčíslil na štvrtkovej tlačovej konferencii predseda RRZ Ján Tóth. Vďaka tomu, že konsolidačný balíček súvisiaci s rozpočtom na budúci rok obsahuje zväčša trvalé opatrenia, návrh rozpočtu podľa rady zlepšuje dlhodobú udržateľnosť slovenských verejných financií o 1,4 % HDP. Ukazovateľ dlhodobej udržateľnosti sa tak zníži z pásma vysokého rizika na hornú hranicu zóny stredného rizika.
Tóth zároveň upozornil, že bez dodatočnej konsolidácie vláda nedodrží nominálny limit výdavkov, ktorý rozpočet obsahuje. „Odchýlky pre tento a budúci rok nie sú až také veľké, v tomto roku je to niečo cez 300 miliónov eur, v budúcom roku okolo 114 miliónov eur. Následne táto odchýlka vzrastie až k vyše dvom miliardám eur v rokoch 2026 a 2027, pretože tam chýbajú vyšpecifikované opatrenia,“ priblížil.
Rozpočtová rada prezentovala v súvislosti s rozpočtom viaceré odporúčania. Prvé sa týka rezervy, ktorá vznikla prijatím konsolidačných opatrení a nepoužila sa na zníženie deficitu. Vláda by podľa RRZ nemala touto rezervou financovať nové výdavky, ale len kompenzovať existujúce riziká, ktoré rada vidí v daniach a zdravotníctve. „Zároveň si myslíme, že dodatočná konsolidácia by sa nemala odkladať na volebný rok 2027, ale čo najviac ju sústrediť do roku 2026. Vzhľadom na politický cyklus, ale aj na možnosť čerpať prostriedky z plánu obnovy, ktoré sú zatiaľ dostupné len do roku 2026 a ktoré by mohli tlmiť krátkodobý negatívny dopad konsolidácie,“ vysvetlil Tóth.
S
(Zdroj: aktuality.sk)

Bankrotov bude menej

5. 1. 2010 Lavína bankrotov by mala doznievať aj v prvých šiestich mesiacoch. V závere roka by trh mal od problémových firiem prečistiť. Existenčne zostávajú ohrozené firmy vo viacerých odvetviach. Najťažšie obdobie čaká najmä špeditérov a textilky.
Hlavná vlna insolventnosti sa prejavila na konci roka, kedy došlo k viac ako tridsaťpercentnému vyhlásených konkurzov. Najvyšší počet vyhlásených konkurzov bol opäť zaznamenaný vo veľkoobchode a maloobchode. Za obchodom nasledovali dopravné a špedičné firmy, ktoré neprežili prudký pokles dopytu. K najohrozenejším subjektom patrili aj subdodávatelia stavebného priemyslu, pohoršili si realitné kancelárie, prenajímatelia nehnuteľností a poradenské spoločnosti. Na insolventnosť reagovali firmy rôzne. Veľké a známe spoločnosti išli cestou reštrukturalizácie, alebo na seba vyhlásili konkurz, stredné spoločnosti prepísali spoločnosti na nového nefunkčného majiteľa a malé spoločnosti, ktoré sa stali platobne neschopnými, väčšinou na seba vyhlásili konkurz. Boli zaevidované aj prípady, že majitelia nezaplatili ani poplatok 1 660 € za vyhlásenie konkurzu a nefunkčnú prázdnu firmu sa rozhodli ponechať naďalej zapísanú v obchodnom registri. Najčastejšími príčinami bankrotov boli najmä neschopnosť splácať včas a v plnej výške záväzky, nedostatočný prehľad o dlžníkoch a nedostupnosť úverových zdrojov. V roku 2010 sa za rizikové odvetvia považujú: Doprava a špedícia Textilný priemysel Potravinárstvo Kovovýroba Subdodávatelia automobilového priemyslu
(Zdroj: HNONLINE)

FM Group World dostala pokutu

5. 1. 2010 Protimonopolný úrad SR (PMÚ) udelil za porušenie hospodárskej súťaže pokutu spoločnosti F M Group World, Sp.k. a jej výhradnému distribútorovi na území Slovenska - FM Group Sl, s.r.o. Podľa PMÚ podnikatelia porušili zákon o ochrane hospodárskej súťaže tým, že uzavreli franchisingovú zmluvu o distribúcii kozmetiky FM, ktorá obsahovala aj ustanovenie o priamom určení ceny ďalšieho predaja.
Dohody o určení cien pre ďalší predaj sú podľa regulátora zakázané, pretože už svojou podstatou spôsobujú narušenie hospodárskej súťaže. Pri určovaní výšky pokuty PMÚ zvažoval viacero faktorov, najmä povahu dohody, úroveň súťaže medzi značkami a dopad konania FM Group World, Sp.k. a FM Group Sl na súťaž. Úrad vzal do úvahy tiež skutočnosť, že dodržiavanie distribútormi určenej predajnej ceny nebolo vynucované, podnikatelia uznali, že svojím konaním sa dopustili porušenia zákona a počas správneho konania odstránili a upravili sporné ustanovenia tak, aby boli v súlade s pravidlami hospodárskej súťaže.
(Zdroj: ZBIERKA, SITA)

Oceliari sa vracajú k päťdňovému pracovnému týždňu

4. 1. 2010 Hutnícka spoločnosť U. S. Steel Košice (USSK) sa po úpravách a skracovaní pracovného času v roku 2009 v dôsledku plynovej a hospodárskej krízy v januári 2010 vracia k štandardnému päťdňovému pracovnému týždňu. Situáciu opäť vyhodnotia v priebehu budúceho mesiaca.
Z dôvodu odbytových problémov oceliareň v niektorých mesiacoch minulého roku 2009 vyrábala len štyri dni v týždni. Spoločnosť USSK, producent ocele a plechov, je s vyše dvanásťtisíc pracovníkmi najväčším zamestnávateľom na východnom Slovensku.
(Zdroj: HNONLINE)

Zásada „Jeden za všetkých“ v spotrebiteľských zmluvách

4. 1. 2010 Podľa novely Občianskeho zákonníka firmy od marca už nebudú môcť v spotrebiteľských zmluvách opakovane používať neprijateľné podmienky. V prípade, že firma so spotrebiteľom prehrá súdny spor o nejakej neprijateľnej podmienke v zmluve, túto podmienku už nebude môcť používať ani v iných prípadoch. Podľa ministerky spravodlivosti je v zmluvách v súčasnosti veľa takýchto prípadov.
Občania sa preto boja súdiť so spoločnosťami, ktoré majú tímy špičkových právnikov. Ak aj niekto tento zápas vyhrá, spoločnosti nekalé praktiky používajú aj naďalej. V Občianskom zákonníku preto došlo k zmenám. Od marca začne platiť pravidlo, pracovne nazvané „jeden za všetkých“. Malo by zabrániť, aby sa v spotrebiteľských zmluvách nevyskytovali bežne napríklad 90-percentné úroky či iné nemorálne sankcie. Samozrejmosťou by malo byť, že po právoplatnom rozhodnutí súdu o neprijateľnosti zmluvnej podmienky túto už firma viac nepoužije. Rezort spravodlivosti pripravuje aj ďalšie zmeny, napr. novelu Exekučného poriadku, zmena taríf pre advokátov, či paragrafové znenie zákona o preukazovaní pôvodu majetku. Samostatný zákon by mal zaviesť trestnú zodpovednosť právnických osôb. K viacerým zmenám by malo dôjsť vo väzenstve.
(Zdroj: PRAVDA)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Dušan
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner