Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

O podnikaní a vede - VII. večer

Dobré riešenie je aplikovateľné prakticky na každý problém.

Hranice možností sa dajú vyskúšať len tak, že sa cez ne prehupnemu do nezmyselnosti.

Keď konečne pochopíš všetky výnimky, nebudeš mať ani poňatia o tom, o akom pravidle bola pôvodne reč.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Opatrnosti nie je nikdy dosť

Veci nikdy nie sú také príjemné, ako sa na prvý pohľad zdajú, a tak jednoduché, ako si predstavujeme.

Zlodej, ktorý si chce zachovať celú kožu, musí pohnúť rozumom. Aj keď si to neradi priznávame, zlodeji spravidla hýbu viac rozumom ako poctivci. Asi preto sa majú v živote oveľa lepšie.

Sila, ktorú nemáme pod kontrolou, začne v prvom rade pôsobiť proti nám.

(Murphyho zákony v bájkach)
Zákony odkladania

V živote je lepšie riadiť sa výnimkou ako pravidlom.

Keď sme konečne pochopili všetky výnimky, stratili sme poňatie o tom, o akom zákone bola pôvodne reč.

Už známe výnimky majú za sebou vždy skryté ďalšie, ešte neznáme výnimky.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Život je smiešny

Šéf firmy si predvolal pokladníka: „V trezore chýba desaťtisíc. Kľúče od trezoru máte len vy a ja!!!“ „Dohodnime sa po dobrom, šéfe,“ hovorí pokladník. „Každý dáme do trezoru po päťtisíc a viac o tej veci nebudeme hovoriť!“

Otec krúti hlavou nad synovým vysvedčením. Syn hovorí s účasťou: „Čo si myslíš, otecko? Na vine sú dedičné vlastnosti, alebo zlý vplyv okolia?“

Advokát sa ujal obhajoby klienta. Už pol hodiny ho predstavuje ako človeka poriadneho, pracovitého, čestného, skromného, priateľského atď. Klient sa nakoniec rozčúli: „Človek mu zaplatí hromadu peňazí, aby ho obhájil, a on tu celý čas vykladá o niekom úplne inom!“

(Myšlienky bez cla)

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť očakáva budúci rok mierne lepší deficit ako vláda

19. 11. 2024 Rozpočtová rada prezentovala v súvislosti s rozpočtom viaceré odporúčania. Deficit verejných financií SR by mal v budúcom roku dosiahnuť 4,5 % hrubého domáceho produktu (HDP). Odhaduje to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) po zhodnotení vládou predloženého návrhu rozpočtu, ktorý ešte musí schváliť parlament. Kabinet v ňom očakáva schodok na úrovni 4,7 % HDP. Dosiahnutie deficitu je však podľa RRZ realistické iba vtedy, ak vláda nebude čerpať rezervu na nové výdavky.
„Avšak pre roky 2026 a 2027 už tradične chýbajú v návrhu rozpočtu opatrenia na splnenie tých cieľov, ktoré si vláda stanovila. To znamená potrebu dodatočnej konsolidácie v budúcich rokoch až niekde na úrovni 1,9 % HDP alebo takmer 3 miliardy eur,“ vyčíslil na štvrtkovej tlačovej konferencii predseda RRZ Ján Tóth. Vďaka tomu, že konsolidačný balíček súvisiaci s rozpočtom na budúci rok obsahuje zväčša trvalé opatrenia, návrh rozpočtu podľa rady zlepšuje dlhodobú udržateľnosť slovenských verejných financií o 1,4 % HDP. Ukazovateľ dlhodobej udržateľnosti sa tak zníži z pásma vysokého rizika na hornú hranicu zóny stredného rizika.
Tóth zároveň upozornil, že bez dodatočnej konsolidácie vláda nedodrží nominálny limit výdavkov, ktorý rozpočet obsahuje. „Odchýlky pre tento a budúci rok nie sú až také veľké, v tomto roku je to niečo cez 300 miliónov eur, v budúcom roku okolo 114 miliónov eur. Následne táto odchýlka vzrastie až k vyše dvom miliardám eur v rokoch 2026 a 2027, pretože tam chýbajú vyšpecifikované opatrenia,“ priblížil.
Rozpočtová rada prezentovala v súvislosti s rozpočtom viaceré odporúčania. Prvé sa týka rezervy, ktorá vznikla prijatím konsolidačných opatrení a nepoužila sa na zníženie deficitu. Vláda by podľa RRZ nemala touto rezervou financovať nové výdavky, ale len kompenzovať existujúce riziká, ktoré rada vidí v daniach a zdravotníctve. „Zároveň si myslíme, že dodatočná konsolidácia by sa nemala odkladať na volebný rok 2027, ale čo najviac ju sústrediť do roku 2026. Vzhľadom na politický cyklus, ale aj na možnosť čerpať prostriedky z plánu obnovy, ktoré sú zatiaľ dostupné len do roku 2026 a ktoré by mohli tlmiť krátkodobý negatívny dopad konsolidácie,“ vysvetlil Tóth.
S
(Zdroj: aktuality.sk)

Strojárne pomaly zvyšujú produkciu

31. 3. 2010 Slovenské strojárstvo je závislé na automobilovom priemysle. Zvyšok Slovenska na ňom visí ako na špagátiku, pretože menšie strojárske firmy dodávajú svoje výrobky práve automobilkám. I keď sa v automobilkách prepúšťalo minimálne, práve ich subdodávatelia s minimálnou technológiou pocítili krízu najviac. Ide napríklad o pásovú montáž káblových zväzkov, kde závod je nákladovo ovplyvnený len cenou práce.
Zamestnanci v pásovej výrobe sú však často platení podpriemernou mzdou, a tak sa pri zníženom dopyte výroba sťahuje za ešte nižšími mzdovými nákladmi napríklad do Rumunska či Srbska. Výrobu tak vlani skončili najmä subdodávatelia automobilového priemyslu s nízkou pridanou hodnotou, ktorí boli napojení na špecifického výrobcu áut. Nižšiu vyťaženosť výrobných liniek niektoré automobilky využili na prechod k novým modelom áut. Trh sa tak v určitom pohľade vyčistil o výrobcov, ktorí by ho boli v nejakom časovom horizonte aj tak opustili a presunuli sa za lacnejšou pracovnou silou. Ak by uvoľnená pracovná sila našla uplatnenie vo výrobe s vyššou pridanou hodnotou, ekonomicky by to krajine v budúcnosti mohlo prospieť. Nízky dopyt po produkcii v priemysle firmy minimálne prinútil obnovovať strojový park. Aj keď strojárne ešte stále pociťujú krízu, dobrou správou je, že za posledné tri mesiace zvýšili svoju produkciu na 6 % pod predkrízovú úroveň. To sa môže prejaviť s omeškaním prejaviť v ich tržbách, v súčasnosti sú však tržby vyše 30 percent pod predkrízovou úrovňou.
(Zdroj: PRAVDA)

Slovakia Energy prešetrujú úrady

30. 3. 2010 Na základe množiacich sa sťažností na činnosť alternatívneho dodávateľa elektriny Slovakia Energy si už posvietil aj Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Momentálne je proti spoločnosti vedené v niekoľkých veciach správne konanie. Podnety na prešetrenie činnosti dodávateľa má aj Slovenská obchodná inšpekcia.
Nedostatky a nezrovnalosti vo faktúrach hovorca spoločnosti vysvetľuje tým, že koncom roka 2009 Slovakia Energy modernizovala informačné systémy, preto mohlo dôjsť k oneskoreniu vo vyúčtovaní spotreby niektorých zákazníkov. Zákazníci podľa hovorcu všetky preplatky získajú.
(Zdroj: HNONLINE)

Marketingový symbol minulého roka – šrotovné

30. 3. 2010 Jedným z marketingových symbolov minulého roka sa stalo šrotovné. Odovzdať starú a nepotrebnú vec a dostať výraznú zľavu na vec novú bolo pre mnohých Slovákov neodolateľným lákadlom, bez ohľadu na to, či išlo o štátom dotovanú akciu, alebo ponuky súkromných predajcov.
Okrem áut sa odovzdávali staré chladničky, práčky, tenisky, počítače alebo dvere. Za nové sa dokonca dali vymeniť aj staré vysokokvalifikované pracovné nástroje. Pre obchodníkov, ktorí trpeli krízou, v minulom roku kľúčovou úlohou bolo totiž nájsť si zákazníkov. Šrotovné sa však po skončení štátom dotovanej akcie pomaly stráca z očí a obchodníci sa začnú vracať k iným akciám.
(Zdroj: HNONLINE)

Podozrenie, že hedge fondy hrali proti spoločnej mene

30. 3. 2010 Hlavným frontom boja proti hedge fondom v Európe bude Španielsko, nie Grécko. Silnejú podozrenia, že hedge fondy začali vzburu proti euru – spoločnej európskej mene. Obavy sa vo finančnom sektore objavili po tom, ako americké úrady nariadili niektorým hedge fondom starostlivo archivovať údaje a doklady o obchodovaní s eurom. Irónia osudu je v tom, že Federálny rezervný systém len nedávno nariadil vyšetriť obchody investičnej banky Goldman Sachs s derivátmi (odvodenými cennými papiermi), ktoré umožnili Grécku vstup do eurozóny.
Tvrdé úsporné opatrenia, ktoré prijalo Grécko prispeli k uspokojeniu trhov a ľahko posilnili kurz eura voči americkému doláru. Devízoví obchodníci však upozorňujú, že starosti s európskou menou sa neskončili. Ekonomická vojna medzi Európskou úniou a hedge fondmi sa postupne zostruje. Nový front sa otvára v USA. Ministerstvo spravodlivosti USA prednieslo vyššie uvedené odporúčanie na večeri, ktorú usporiadala analytická a maklérska firma Monness, Crespi, Hardt & Co. v New Yorku. Boli na nej vrcholoví manažéri SAC Capital Advisors, Greenlight Capital a Brigade Capital Management LLC а aj predstaviteľ Soros Fund Management. Prítomnosť zástupcu fondu, ktorý britskú libru zrazil na kolená, je zdvihnutým prstom pre euro. Grécky premiér Papandreu devízových špekulantov obvinil, že spôsobujú problémy krajine a rozkolísavajú euro. Večera môže odporovať aj protimonopolným zákonom v USA, pretože môže ísť o spoločný (kartelový) postup na devízových trhoch. Iné hedge fondy tvrdia, že so štátnymi dlhopismi, ktoré sú vydané v eure, nemajú nič do činenia. Obávajú sa sankcií regulátorov. Hedge fondy a iní hráči, ktorí obchodujú na devízových trhoch celkove postavili proti euru 12 mld. USD. Je dvakrát viac ako pred niekoľkými týždňami. Prudko stúpol aj objem obchodov s CDS (Credit Swap Defaults). Ide o cenné papiere, ktoré investora fakticky poisťujú pred bankrotom dlžníka. Tieto cenné papiere kupujú najmä tí, ktorí vlastnia grécke štátne dlhopisy. Grécko však to najhoršie prežije, znižuje mzdy štátnym úradníkom, zvyšuje nepriame a spotrebné dane. Pripravuje aj vydanie dlhopisov v hodnote 5 mld. EUR. EÚ Grécku pravdepodobne poskytne pomoc vo výške 25 mld. EUR. Európska únia pripravuje legislatívu, ktorá expanziu hedge fondov môže utlmiť. Táto legislatíva sa bude sa týkať aj Kajmanských ostrovov, kde väčšina fondov akumuluje finančné prostriedky určené na špekulatívne operácie. Ministerka financií Francúzska vyzvala Európsku úniu, aby bola jednotná na fronte proti špekulantov, ktorí obchodujú s CDS. Pridalo sa k nej nemecké ministerstvo financií, ktoré tvrdí, že ani samotné CDS ako cenné papiere nie sú transparentné. Oveľa náročnejšie bude umorenie španielskych dlhov, pretože španielska ekonomika je oveľa väčšia ako grécka. Východisko zo situácie v dlhodobej perspektíve nebude mať ekonomický, ale predovšetkým politický charakter. Špekulácia proti národným štátom bude nemožná, ak sa objaví inštitúcia (niečo ako Ministerstvo financií Európskej únie), ktorá bude menom všetkých národných štátov vydávať ich dlhopisy, tak ako je to napríklad v USA. Fúzia a spojenie funkcií ministerstiev financií v celej eurozóne by mohla znamenať ohrozenie pre ekonomickú stabilitu Nemecka. Hedge fondy preto počítajú s tým, že Nemecko uprednostní svoju ekonomickú stabilitu pred myšlienkou stabilnej Európy. Uvidíme, ako sa Nemecko nakoniec rozhodne.
(Zdroj: HNONLINE, Vladimír Bačišin )
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Ela
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner