Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...
Záchranná zdravotná služba – nový systém
Cieľom zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov je zavedenie zmien...
Neskorší výjazd ambulancie záchrannej zdravotnej služby...
Po účinnosti novely zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe bude mať operačné stredisko možnosť určiť neskorší výjazd ambulancie záchrannej...

Murphy radí

Priemyslu sa darí, vo viacerých odvetviach rástli tržby dvojciferne

14. 3. 2022 Tržby v ťažiskovom priemysle vzrástli v januári medziročne dvojciferne. Pokles bol iba pri stavebníctve. Informoval o tom v pondelok Štatistický úrad. "Tržby v priemysle medziročne rastú už tretí mesiac po sebe, dynamika rastu tohto ťažiskového odvetvia slovenskej ekonomiky dokonca zrýchľuje, pričom tržby v januári 2022 stúpli o 12,7 percenta," skonštatovali štatistici. Výrazný medziročný rast, o 13,8 percenta, si udržali aj podniky dopravy a skladovania. V dlhodobom trende rastu pokračovali aj subjekty pôsobiace v oblasti informačných a komunikačných činností a oproti januáru 2021 stúpli o 9,8 percenta. Tržby vo vybraných trhových službách sa po dvojmesačnom poklese opäť dostali do kladných čísel a medziročne sa zvýšili o 5,1 percenta.
"Stavebníctvo si ako jediné z piatich sledovaných odvetví ekonomiky pohoršilo a po troch mesiacoch rastu zaznamenalo v januári 2022 medziročný pokles o 10,1 percenta," dodali štatistici.
V rámci podrobnejších dát štatistici skonštatovali, že na raste tržieb v priemysle sa najviac podieľali tržby v dodávkach elektriny, plynu a pary - zaznamenali nárast o 38,7 percenta.
Priemyslu prilepšili aj výroba kovov a kovových konštrukcií (nárast o 21,1 percenta), výroba produktov z gumy a plastu a ostatných nekovových minerálnych výrobkov (o 25,2 percenta), výroba počítačových, elektronických a optických výrobkov (o 26,3 percenta), ako aj výroba strojov a zariadení (o 21,5 percenta).
Naopak, do mínusových čísel sa dostali len tržby vo výrobe dopravných prostriedkov, ktoré klesli o 7,4 percenta, a tržby v ťažbe a dobývaní s poklesom o 5,3 percenta.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Vyššia efektivita, nižšie náklady. VW šetrí

17. 10. 2016 Nemecký automobilový koncern Volkswagen (VW) chce zlepšiť efektivitu svojich závodov o 5 až 8 percent ročne. Uviedol to dnes denník Handelsblatt s odvolaním sa na zdroje z koncernu, ktoré nechceli byť menované. Informáciu prevzala agentúra Reuters.
Podľa denníka koncern tak môže vypustiť každú tretiu pracovnú zmenu a zrejme už pre neho nebudú efektívne ani drahé víkendové zmeny. Najväčší výrobca áut v Európe má v pláne výrazne zredukovať svoje náklady, aby zvládol výdavky na emisný škandál. VW sa k článku v novinách nevyjadril. Na budúci mesiac sa 18. novembra stretne dozorná rada VW, aby schválila nové výdavkové ciele pre nadchádzajúce roky. Volkswagenom vlani otriasol najväčší škandál v histórii firmy. Koncern sa minulý rok v septembri pod tlakom amerických úradov priznal, že do dieselových vozidiel nainštaloval softvér, ktorý mu umožnil manipulovať s emisiami a počas testovania zamaskovať skutočné hodnoty oxidov dusíka. Po celom svete jazdí zhruba 11 miliónov takýchto vozidiel, z toho približne 8,5 miliónov v Európe.
zdroj: hnonline.sk

Firmám chýbajú pracovníci

7. 10. 2016 Nedostatok pracovných síl je rizikom pre hospodársky rast Slovenska, príchod nových investorov ako aj rozširovanie prevádzok existujúcich spoločností. Uplatnenie na trhu práce by mohli nájsť pracovníci zo zahraničia.
Firmy však pri zamestnávaní cudzincov narážajú na problémy s dodržiavaním viacerých zákonných povinností. Ukázala to štúdia, ktorú vypracovala Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) v spolupráci s Inštitútom INEKO. Do roku 2018 by sa na Slovensku mohlo vytvoriť 84-tisíc nových pracovných miest, z toho 44-tisíc v obchode a službách. PAS upozorňuje na to, že pokiaľ sa ich nepodarí obsadiť, môžu sa presunúť do iných krajín. Napriek tomu, že zamestnávatelia využívajú viaceré spôsoby na prilákanie pracovnej sily na domácom trhu, efektivita využívaných nástrojov je výrazne nižšia ako v minulosti. Práve preto sa obracajú na pracovnú silu zo zahraničia. Takzvanou novou krvou pre slovenskú ekonomiku by preto mohli byť aj cudzinci. Podnikatelia v štúdii navrhujú niekoľko riešení, ktoré by mohli uľahčiť ich zamestnávanie na slovenskom trhu práce. Firmy majú v súčasnosti podľa Kremského pri cudzincoch problém napríklad s vybavovaním pracovných povolení.
zdroj: hnonline.sk

Jednoduchá spoločnosť na akcie

5. 10. 2016 Novelou zákona č. 389/2015 Z. z. sa s odloženou účinnosťou od 1. januára 2017 do Obchodného zákonníka doplnil úplne nový Diel v rámci obchodným spoločností, ktorý zavádza do znenia právneho predpisu nový pojem a to jednoduchá spoločnosť na akcie.
Od 1. januára 2017 bude možné na Slovensku okrem štyroch súčasných obchodných spoločností (v. o. s., k. s., s. r. o., a. s.) založiť aj piatu - jednoduchú spoločnosť na akcie. Niektoré záležitosti nie sú vyslovene upravené v diele pre jednoduchú spoločnosť na akcie, v tom prípade sa použijú na ne primerane ustanovenia o klasickej akciovej spoločnosti. Jednoduchá spoločnosť na akcie by mala byť ideálnou formou podnikania pre začínajúce projekty ponúkajúce nové alebo významne inovované produkty, teda startupy. Založenie jednoduchej spoločnosti na akcie pritom nebude nijakým spôsobom obmedzované ani viazané na startupový projekt. Založiť si ju budú môcť aj akýkoľvek iní podnikatelia s akýmkoľvek iným predmetom činnosti. Jednoduchá spoločnosť na akcie bude v sebe kombinovať znaky s. r. o. a a. s.

Schránkové firmy musia odhaliť vlastníka

23. 9. 2016 Schránkové firmy by sa už nemali dostať k verejným peniazom. Vláda 17. 8. 2016 odobrila zákon, ktorý sprísňuje podmienky obchodu súkromných firiem so štátom. Kľúčové bude, ako bude spolupracovať slovenská polícia a finančná správa. Od novembra 2015 sa môžu súkromné firmy uchádzať o verejné peniaze, len ak sú zapísané v registri a odhalia svoje vlastnícke pozadie. Takéto podmienky však museli splniť len pri účasti na verejných obstarávaniach.
Po novom sa má zákon vzťahovať aj na firmy, ktoré sa uchádzajú o peniaze z eurofondov či štátnych akcioviek. Za pravdivosť informácií v registri o vlastníckej štruktúre spoločnosti bude ručiť banka či advokát. Ak klamú, hrozí im vysoká pokuta. Je tam rozpätie od stotisíc po jeden milión eur, ale najzásadnejšou sankciou, je odňatie hospodárskeho prospechu. Register bude viesť žilinský Okresný súd, ktorý bude môcť zápisy preskúmavať aj z vlastného podnetu. Dopátrať sa k skutočnému majiteľovi firmy nie je ľahké, čo si žiada nielen nový zákon, ale aj možnosť posilniť odborné kapacity vyšetrovateľov. Schránkové firmy, to sú zložité schémy, ktoré prechádzajú do desiatich – dvadsiatich jurisdikcií a vyžadujú naozaj talentovaných, schopných a odborne vyškolených vyšetrovateľov. Ak zákon po vláde schváli aj parlament, bude v SR platiť od januára 2017.
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Florián
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner