Uznesenie vlády slovenskej republiky k návrhu na rozšírenie núdzového stavu
23. 3. 2020
podľa čl. 5 ústavného zákona č. 227/2002 Z. z. o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu
Dňa 18. 3. 2020 bolo schválené uznesenie vlády SR aj na rozšírenie uloženia pracovnej povinnosti na zabezpečenie výkonu zdravotnej starostlivosti a rozšírenie zákazu uplatňovania práva na štrajk niektorým pracovníkom vyhláseného uznesením vlády Slovenskej republiky z 15. marca 2020.
Vláda
A. schvaľuje
A.1. návrh na rozšírenie núdzového stavu podľa čl. 5 ústavného zákona č. 227/2002 Z. z. o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu v znení neskorších predpisov a na rozšírenie uloženia pracovnej povinnosti na zabezpečenie výkonu zdravotnej starostlivosti a rozšírenie zákazu uplatňovania práva na štrajk niektorým pracovníkom vyhláseného uznesením vlády Slovenskej republiky č. 114 z 15. marca 2020;
B. mení
B.1. s účinnosťou od 19. marca 2020 bod B.1. uznesenia vlády Slovenskej republiky č. 114 z 15. marca 2020 takto:
slová „okresov v územnej pôsobnosti týchto okresných úradov núdzový stav týkajúci sa poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti uvedených v prílohe tohto uznesenia:
a) Okresný úrad Bratislava pre územné obvody Bratislava I, II, III, IV, V,
b) Okresný úrad Trnava pre územný obvod Trnava,
c) Okresný úrad Trenčín pre územný obvod Trenčín,
e) Okresný úrad Žilina pre územný obvod Žilina,
j) Okresný úrad Prešov pre územný obvod Prešov,
k) Okresný úrad Poprad pre územný obvod Poprad,
l) Okresný úrad Banská Bystrica pre územný obvod Banská Bystrica,
m) Okresný úrad Košice pre územný obvod Košice I, II, III a IV,
n) Okresný úrad Nitra pre územný obvod Nitra,
o) Okresný úrad Nové Zámky pre územný obvod Nové Zámky,
p) Okresný úrad Martin pre územný obvod Martin,
q) Okresný úrad Ružomberok pre územný obvod Ružomberok;“
sa nahrádzajú slovami „Slovenskej republiky“;
C. ukladá
C.1. s účinnosťou od 19. marca 2020 podľa čl. 5 ods. 3 písm. b) ústavného zákona č. 227/2002 Z. z. o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu v znení neskorších predpisov pracovnú povinnosť zamestnancom subjektov uvedených v prílohe tohto uznesenia,
predsedovi vlády
C.2. zabezpečiť uverejnenie tohto uznesenia vlády v Zbierke zákonov Slovenskej republiky
bezodkladne
ministerke kultúry
C.3. zabezpečiť vyhlásenie prijatia tohto uznesenia vlády vo vysielaní Rozhlasu a televízie Slovenska a v TASR
bezodkladne
ministrovi hospodárstva
C.4. v spolupráci s členom vlády povereným riadením Ministerstva zdravotníctva SR, ostatnými členmi vlády a predsedom Správy štátnych hmotných rezerv SR pripraviť a predložiť vláde návrhy na vykonanie opatrení hospodárskej mobilizácie
bezodkladne
ministerke vnútra
C.5. usmerniť činnosť bezpečnostných rád okresov na realizáciu opatrenia uloženia pracovnej povinnosti
bezodkladne
C.6. prijať opatrenia na koordináciu činnosti orgánov krízového riadenia pri riešení krízovej situácie núdzový stav
bezodkladne
členom vlády
C.7. prijímať opatrenia, ktoré umožnia odvolať núdzový stav v čo najkratšom čase;
D. zakazuje
D.1. s účinnosťou od 19. marca 2020 uplatňovanie práva na štrajk osobám, ktorým bola uložená pracovná povinnosť podľa bodu C.1. tohto uznesenia.
Brány zatvára aj žilinská Kia
20. 3. 2020
Kia definitívne potvrdila odstavenie výroby. „Kia Motors Slovakia s plným vedomím a zodpovednosťou za zdravie zamestnancov a ich rodinných príslušníkov a za účelom zabránenia šírenia koronavírusu dočasne preruší výrobu od pondelka 23. marca,“ potvrdil hovorca žilinskej fabriky Ján Žgravčák.
Dokedy nie je jasné, avšak závod bude kopírovať rozhodnutie sesterského nošovického Hyunadiu, ktorý má v pláne postáť na dva týždne do šiesteho apríla. „Prijímame prísne preventívne opatrenia v súlade s pokynmi vlády Českej republiky a ďalších inštitúcii. V rámci týchto krokov sme sa rozhodli dočasne pozastaviť výrobu na dva týždne od 23. marca,“ uviedol hovorca nošovickej automobilky Pavel Barvík.
Koronavírus láme väzy našej ekonomike
16. 3. 2020
Pre mnohých malých a stredných podnikateľov sa začal tento rok veľmi dobre. Firmy aj napriek chýbajúcim finančným rezervám mali zaplatené záväzky i pohľadávky, vysoké predaje šli ruka v ruke s rastúcimi tržbami. Očakávané cinkanie kasy však vystriedalo ticho a podpisovanie výpovedí.
Do biznisu sa totiž vkradol koronavírus. Rapídny pokles zákazníkov v kamenných predajniach a príkaz zatvoriť obchodné centrá v kombinácii s vysokými nájmami ohrozilo celý biznis. Príkladom je aj konateľ spoločnosti prevádzkujúcej sieť maloobchodných prevádzok situovaných v obchodných centrách, podľa ktorého je situácia v biznise aktuálne neznesiteľná. Tržby totiž padli na minimum, firma bola nútená zastaviť platby dodávateľom a navyše musel podpísať výpovede pre všetkých 35 zamestnancov. Pre citlivosť situácie si však neželá byť menovaný.