Premlčané právo zo spotrebiteľskej zmluvy
18. 12. 2018
V zmysle novely Občianskeho zákonníka nemožno platne zabezpečiť premlčané právo zo spotrebiteľskej zmluvy, čo však nemá vplyv na výkon zabezpečenia v prípade, ak bolo právo zo spotrebiteľskej zmluvy zabezpečené pred uplynutím premlčacej doby.
Zabezpečením v tomto prípade treba rozumieť všetky zabezpečovacie inštitúty upravené v § 544 a nasl. Občianskeho zákonníka vrátane záložného práva. V tejto súvislosti právna úprava výslovne uvádza, že premlčanie práva zo spotrebiteľskej zmluvy nebráni uspokojiť sa alebo domáhať sa uspokojenia zo zálohu aj v prípade, ak ide o premlčané právo zo spotrebiteľskej zmluvy (§ 151j ods. 2 Občianskeho zákonníka). Táto právna úprava zodpovedá platnému právnemu stavu a požiadavke zabezpečenia právnej istoty veriteľov.
V súlade so zásadou rovnosti a zásadou zmluvnej slobody sa pripúšťa možnosť zmeny obsahu premlčaného práva, jeho nahradenie novým právom (novácia) alebo obnovenie jeho vymáhateľnosti napr. formou uznania dlhu, a to na základe právneho úkonu dlžníka (či už jednostranného alebo viacstranného), pričom podmienkou platnosti takéhoto právneho úkonu je vedomosť dlžníka o premlčaní práva zo spotrebiteľskej zmluvy. V prípade absencie vedomosti dlžníka o premlčaní práva zo spotrebiteľskej zmluvy je takýto právny úkon neplatný pre rozpor so zákonom (§ 39 Občianskeho zákonníka).
Právna úprava sa z dôvodu predchádzania prípadnej nerovnosti vzťahuje na obe strany spotrebiteľského vzťahu, na spotrebiteľa aj na dodávateľa.
Na účely zachovania právnej istoty účastníkov spotrebiteľských zmluvných vzťahov sa zavádzajú aj prechodné ustanovenia, v zmysle ktorých sa nová právna úprava nebude aplikovať vo vedených konaniach o vymoženie práva zo spotrebiteľskej zmluvy, t. j. v súdnom, exekučnom alebo rozhodcovskom konaní, ktoré boli začaté na základe návrhu na začatie konania podaného pred dňom účinnosti tohto zákona.
Poľnohospodári prerobili minulý rok 103,5 milióna eur
12. 7. 2010
Poľnohospodárstvo v SR v roku 2009 vykázalo záporný výsledok hospodárenia vo výške 103,5 milióna eur.
V zelenej správe, ktorú spracovalo agromministerstvo sa konštatuje, že jeho úroveň medziročne klesla o158,2 milióna eur a tým sa odvetvie dostalo z predvlaňajšieho zisku do vlaňajšej straty.
Od vstupu Slovenska do EÚ bol rok 2009 prvým stratovým v poľnohospodárstve. K tomuto vývoju hlavne prispeli dôsledky svetovej finančnej a následne hospodárskej krízy.
Prudký pád cien komodít, ktoré sa cez trhové systémy premietli aj do slovenského poľnohospodárstva, spôsobil spomalenie finančných tokov.
Slovenský priemysel zrýchlil rast, produkcia stúpla o tretinu
9. 7. 2010
Slovenský priemysel si v máji výrazne polepšil, v medziročnom porovnaní rástol najrýchlejšie od začiatku meraní v r.2000.
Produkcia podnikov stúpla o 31 %, v apríli vzrástla o 21 percent, informoval Štatistický úrad SR. Dynamický rast odvetvia prekvapil analytikov, hospodárstvo podľa nich ďalej ťahá najmä zahraničný dopyt. Podľa Mušáka májovú produkciu potiahol najmä elektrotechnický priemysel. Výroba počítačových, elektronických a optických výrobkov vzrástla o 85,3 percenta, v apríli pritom vykázala prepad o takmer desatinu.
Prírodné katastrofy za tento rok spôsobili škody vo výške 70 miliárd dolárov
9. 7. 2010
Frankfurt nad Mohanom - Škody v dôsledku prírodných katastrof dosiahli v 1. polroku tohto roka 70 mld. USD (55,70 mld. eur), čo je už teraz viac ako za celý rok 2009.
Podľa nemeckej agentúry Munich Re sa z pohľadu tržieb na vysokých škodách podieľali najmä tri veľké zemetrasenia - januárové na Haiti, februárové v Čile, aprílové v Číne. Škody na poistenom majetku tak dosiahli 22 miliárd USD. Najnákladnejšie bolo zemetrasenie v Čile, kde škody v tomto smere dosiahli 8 miliárd USD a celkovo približne 30 miliárd USD.
Ceny výrobcov v máji klesli najmenej
28. 6. 2010
Ceny výrobcov sa v máji znížili najmenej za posledný rok, medziročné tempo poklesu cien sa v piatom mesiaci zvoľnilo na 3,1 percenta z aprílových 4,4 percenta
Ceny klesli štrnásty mesiac po sebe, informoval v pondelok Štatistický úrad.
V piatom mesiaci ceny v priemysle medzimesačne stúpli o 0,3 %, ceny dodávok energií medziročne spomalili pokles na 7,3 % oproti aprílovému prepadu o 9,1 %. Ceny poľnohospodárskych výrobkov sa v máji zvýšili o 1,1 %. Ceny stavebných prác sa zvýšili o 1,3 %, ceny exportov stúpli o 3,6%.