Pracovné podmienky a podmienky zamestnávania
23. 1. 2023
Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi písomnú informáciu o jeho pracovných podmienkach a podmienkach zamestnávania osobitne len v prípade, ak pracovná zmluva neobsahuje údaje stanovené Zákonníkom práce.
Pre poskytnutie osobitnej písomnej informácie sú určené nasledovné lehoty:
– do siedmich dní od vzniku pracovného pomeru, ak ide o údaje, medzi ktoré patrí spôsob určovanie miesta výkonu práce alebo určenie hlavného miesta výkonu práce, ak sú v pracovnej zmluve dohodnuté viaceré miesta výkonu práce, ustanovenie týždenného pracovného času, údaj o spôsobe a pravidlách rozvrhnutia pracovného času vrátane predpokladaných pracovných dní a vyrovnávacieho obdobia podľa § 86, § 87 a 87a, rozsah a čas poskytnutia prestávky v práci, nepretržitého denného odpočinku a nepretržitého odpočinku v týždni, pravidlá práce nadčas vrátane mzdového zvýhodnenia za prácu nadčas a splatnosť mzdy a výplata mzdy vrátane výplatných termínov,
– do štyroch týždňov od vzniku pracovného pomeru, ak ide o údaje, medzi ktoré patrí výmera dovolenky alebo spôsob jej určenia, pravidlá skončenia pracovného pomeru, dĺžka výpovednej doby alebo spôsob jej určenia, ak v čase poskytnutia informácie nie je známa, lehota na podanie žaloby o určenie neplatnosti skončenia pracovného pomeru, právo na odbornú prípravu poskytovanú zamestnávateľom, ak sa poskytuje, a jej rozsah.
Ak predpokladaná dĺžka trvania pracovného pomeru je kratšia ako 7 dní alebo štyri týždne, zamestnávateľ musí poskytnúť zamestnancovi všetky vyššie uvedené informácie najneskôr do skončenia pracovného pomeru.
Zamestnávateľ môže údaje poskytnúť vo forme odkazu
– na príslušné ustanovenie Zákonníka práce,
– na príslušné ustanovenie osobitného predpisu, alebo
– na príslušné ustanovenie kolektívnej zmluvy. Ak sa pracovné podmienky a podmienky zamestnávania spravujú kolektívnou zmluvou, súčasťou písomnej informácie je aj označenie príslušnej kolektívnej zmluvy a jej zmluvných strán.
Ak je miesto výkonu práce mimo územia Slovenskej republiky, zamestnávateľ v pracovnej zmluve dohodne podľa nového ustanovenia § 44a so zamestnancom aj
a) miesto výkonu práce v štáte alebo v štátoch mimo územia Slovenskej republiky,
b) dobu výkonu práce v štáte alebo v štátoch mimo územia Slovenskej republiky.
K
Fondy sa zmenia na želanie
18. 3. 2013
Po novom si ľudia vyberajú, koľko peňazí v ktorom fonde budú chcieť mať.
Fondov v druhom pilieri môže ubudnúť. Dôchodkové správcovské spoločnosti v nich od mája plánujú zmeny. V rozhodovaní sa, ktoré fondy zachovajú a ktoré nie, by im mali pomôcť aj návratky od sporiteľov. Tie musia DSS-kám zaslať už do konca marca.
Novinkou pre ľudí bude aj možnosť rozložiť si majetok. Kým doteraz si Slováci na dôchodok sporia len v jednom penzijnom fonde, po novom dostanú možnosť si svoje úspory rozdeliť medzi garantované a negarantované fondy. V akom pomere, bude závisieť od nich.
V trnavskom PSA odvrátili prepúšťanie 900 ľudí
18. 3. 2013
Trnavská automobilka PSA Peugeot Citroën Slovakia po dohode so zamestnancami odvrátila zrušenie tretej zmeny.
Masovému prepúšťaniu až 900 ľudí sa zabránilo znížením pracovného času z 37,5 na 35 hodín za týždeň.
Približne tritisíc zamestnancov sa tak dva roky nemusí obávať o svoje pracovné miesta, a to napriek nižším objednávkam na výrobu vozidiel .
Pre nízky záujem európskych zákazníkov o francúzske automobily prechádza celý koncern PSA Peugeot Citroën veľkou reštrukturalizáciou výroby.
Zníženie imania Unionu neovplyvní vyvlastnenie
18. 3. 2013
Vlastník zdravotnej poisťovne Union holandská Achmea vyberá z poisťovne peniaze.
Základné imanie znižuje z pôvodných 72 miliónov eur len na 3,5 milióna eur.
Ide o jej vlastné financie, ktoré do poisťovne vložila. Firma to robí v čase, keď MZ finišuje na zákone, ktorý zavádza jednu štátnu zdravotnú poisťovňu a počíta s tým, že ostatné dve súkromné môže štát vyvlastniť.
Zníženie imania je plne v súlade s legislatívou a nemá žiadny vplyv ani na rozsah a kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti, ani na súčasnú úroveň prevádzky zdravotnej poisťovne.
Zdravotná poisťovňa Union bude mať po zmene kapitál na úrovni minimálneho základného imania, ktoré vyžaduje zákon.
Stabilita bánk môže byť narušená
13. 3. 2013
Konkurencia medzi bankami sa môže do budúcnosti oslabiť, čo by sa negatívne dotklo ľudí.
Slovensko roky nemalo problémy so svojím finančným sektorom pre silnú reguláciu, vysoké úroky z pôžičiek či drahé poplatky za bankové služby. Podľa NBS sa však situácia môže zmeniť po transformácií slovenských bánk na pobočky zahraničných bánk.
Banky potom nemusia tvoriť dostatok kapitálu. Prípadný odlev peňazí v čase krízy by mohol podľa NBS obmedziť dostupnosť úverov, čím by sa zhoršilo konkurenčné prostredie a úvery by zdraželi. NBS varuje, že takáto situácia by znížila záujem o kúpu slovenských dlhopisov.